Zamiokulkas sa celým menom tiež nazýva Zamiokulkas Zamiifolia. Práve u nás sa táto rastlina stáva čoraz populárnejšou. Je to predovšetkým z dôvodu, že starostlivosť o ňu je celkom jednoduchá. Jej hlavnou výhodou je to, že potrebuje veľa vlahy. Niektorí ľudia ju tiež nazývajú „rastlina lenivých gazdiniek“. Čo je však zaujímavé je to, že pochádza z ďalekého Madagaskaru, ale odtiaľ sa veľmi rýchlo rozšírila do celého sveta. Zoženiete ju v takmer každom kvetinárstve.
Zamiokulkas – čo to je
Po domácky sa táto rastlina zvykne tiež nazývať Zámia. Tu je niekoľko hlavných dôvodov, prečo by nemala chýbať vo vašom dome:
- v niektorých kultúrach sa považuje za posvätnú rastlinu – ľudia veria, že prináša do obydlia šťastie a peniaze;
- pozitívna rastlina podľa Feng Sui – výnimočná rastlina, ktorá miestam dodáva pozitívnu energiu;
- krásne zelené listy – rastlinka má smaragdovozelené listy, ktoré predstavujú najkrajší a najplnší odtieň zelenej farby
- štedrý dar prírody – má ľuďom pripomínať krásu a silu;
- hodí sa úplne všade – skvele vyzerá v každej miestnosti a interiéri;
- nenáročná starostlivosť a odolnosť – vydrží vám mnoho rokov, rýchlo sa rozrastá a rozmnožuje;
Rastlina má typické tmavé, kožovité, lesklé listy, ktoré sú zoradené rebrinovo po sebe. Zaujímavosťou je, že si ukladá zásoby vody vo svojich kožovitých stonkách a listoch. Práve preto je predurčená na prežitie. Pôvodne rástla predovšetkým na skalnatých nížinách alebo úpätiach vysočín na Madagaskare, v Keni, Zimbabwe, Tanzánii alebo Malawi. Práve na týchto miestach nemožno vodu považovať za samozrejmosť.
Listy tejto rastliny majú teda byť lesklé a tmavozelené, nepárne perovité listy. Každý rok sa vytvorí jeden alebo dva páry listov – závisí to však predovšetkým od podmienok, ktoré na pestovanie sú. Olistené výhody môžu mať výšku až jeden meter.
Obsah článku
Zamiokulkas a jej pestovanie
Je dôležité povedať, že rastlinka je veľmi odolná, málokedy trpí ochoreniami a nepotrebuje veľa vlahy.
Je však dôležité ju polievať približne raz za 14 až 20 dní. Zálievku vždy prispôsobte ročnému obdobiu. Platí, že cez leto by sa mala polievať častejšie, avšak v zime môžete lehotu predĺžiť. Aj napriek tomu, že má pomerne málo vody, býva takmer vždy nádherne zelená s lesklými listami.
Rastlinu sa snažte udržiavať pri bežnej izbovej teplote a neprenáňajte to so starostlivosťou. Hnojenie bude postačovať raz do mesiaca. Ak sa nachádza v tienistejšom mieste, raz za deň ju otáčajte za slnkom.
Pri pestovaní sa riaďte týmito najdôležitejšími zásadami:
- svetlo – rastline sa darí na svetle, nie však priamo na slnku; vhodný je aj polotieň na západnej strane; znáša aj tmavšie miesta, ako sú rohy a výklenky (v tom prípade ju však aspoň raz za deň natočte za svetlom);
- vhodná teplota – príjemná izbová teplota, chladnejšia miestnosť v zime okolo 15 stupňov;
- pravidelné zalievanie – medzi jednotlivými zalievaniami by mal substrát úplne vyschnúť; tmavšie miesta vyžadujú menej vody;
- vyššia vzdušná vlhkosť;
- prihnojovanie – asi každé tri až štyri týždne hnojivom na izbové rastliny;
- pokiaľ by boli listy zaprášené, môžete ich občas osprchovať vlažnou vodou;
- zabezpečte rastline stabilný a väčší črepník s drenážnou vrstvou na dne;
- presádzanie je vhodné každé tri roky.
Zamiokulkas – presádzanie
Rastlinku je vhodné presádzať asi každé 3 roky. V inom prípade len každé tri roky meňte substrát, aby rastlina získala čerstvé živiny. Dôležité je tu zdôrazniť, že rastlina rýchlo pomalšie, ale aj napriek tomu sa môže stať, že jej časom nebude jej postačovať kvetináč. Snažte sa ju presádzať vždy na jar. Zvoľte radšej väčší kvetináč a na dno umiestnite drenáž vo forme kamienkov.
Ako presadiť Zamiokulkas
Zamiokulkas rastie pomalšie, a to predovšetkým vtedy, ak nie je rastlina prihnojovaná. Nie je potrebné ju často presádzať. Treba však rátať s tým, že po minimálne 5 až 8 rokoch to potrebné bude. Rastlinu je vtedy vhodné rozdeliť na niekoľko väčších častí. Vždy zvoľte len o niečo väčší kvetináč oproti pôvodnému. Nezabudnite rastline dodať výživný a dobre priepustný koncentrát, aby z neho dokázala čerpať živiny.
Zamiokulkas – rozmnožovanie
Zamiokulkas je najlepšie rozmnožovať jej delením. Rastlinka vyrastá v kvetináči v niekoľkých trsoch. Preto stačí jednotlivé trsy oddeliť a potom ich presadíte do samostatných kvetináčov.
Pamätajte, že Zamiokulkas potrebuje vzdušnejší substrát. Preto je vhodné zmiešať bežný substrát pre izbové rastliny s malým množstvo piesku a na dno umiestniť drenážnu vrstvu.
Korene by nikdy nemali stáť pri zalievaní vo vode – potom hrozí riziko, že začnú hniť. Vhodným spôsobom, ako rastlinu rozmnožovať, je prostredníctvom listov. Keď rastlinka zhodí list, ten sa zvyčajne zakorení v pôde pri materskej rastline. Preto to tak môžete vyskúšať aj vy.
Zamiokulkas je najlepšie umiestniť na miesto s dopadom denného slnečného svetla, ale nie priameho a ostrého slnka. Napriek tomu je rastlinka veľmi odolná a znesie veľa svetla, ale lepšie je pre ňu nájsť niečo medzi.
Nových rastliniek sa dočkáte hlavne na jar. Nové výhonky môžete mať aj z oddelených lístkov. Zasaďte ich do kvetináča. Tam sa vytvoria cibuľky, ktoré vyženú do výšky. Pre mladé rastlinky je vtedy ideálne vlhké a teplé prostredie.
Zamiokulkas – predaj
Aj napriek tomu, že táto rastlina pochádza z Tanzánie a Zanzibaru (často sa uvádza aj Madagaskar), je nenáročné ju zohnať v našich podmienkach. Je to teplomilná rastlina, ktorá patrí do čeľade áronovitých. Zamiokulkas je zaujímavá rastlina, z ktorej zatiaľ neexistujú žiadne vyšľachtené odrody.
Nájdete ju buď fyzicky v záhradníctvach alebo vo veľkých predajných reťazcoch alebo tiež prostredníctvom internetových obchodov.
Zamiokulkas – žlté listy
Rastlinka zvyčajne netrpí chorobami, avšak môžu sa vyskytnúť žlté listy. Tento problém zvyčajne súvisí s prílišnou zálievkou. Je nenyhnutné, aby substrát preschol a až následne vykonajte ďalšiu zálievku. Od každej zálievky musí prebehnúť určitý časový úsek, počas ktorého substrát preschne.
Ak ste si žlté listy všimli a nie sú ešte rozšírené, jednoducho ich odtrhnite.
Hlavne na jar rastline vadí suchý vzduch a mráz, preto sa mu skúste vyhýbať. Ide o teplomilnú rastlinu z prostredia trópov. Skvelé je tiež rastlinku príležitostne orosiť, aby vlhkosť nabrali aj samotné listy, ktoré sú hrubšie a uchovávajú si svoje živiny. Tento problém nastáva zvyčajne v období zimných mesiacov, kedy je aj samotný vzduch vonku omnoho suchší.
Dôvodom toho, že listy zamiokulkas žltnú, strácajú svoju nasýtenú zelenú farbu alebo úplne vyblednú, je často nedostatok svetla. Bohužiaľ, pestovatelia kvetov zabudnú na zmenu vo svetle v jesennom a zimnom období.
Zamiokulkas – cena
Rovnako, ako nie je príliš náročné pestovanie tejto rastlinky, nie je ani extrémne vysoká jej cena. Ba práve naopak. Veľkou výhodou je, že keď si kúpite jednu rastlinku, bude vám úplne stačiť a z nej rozmnožíte aj ďalšie. Málokedy sa stáva, že Zámia uschne alebo zhnije. Práve preto ju môžete pestovať, presádzať a rozmnožovať mnoho rokov. Materská rastlina vám vydrží zhruba 10 rokov.
Na druhej strane, má aj niekoľko rôznych druhov, takže ak chcete rôzne Zamiokulkasy, je potrebné si ich dokúpiť. Rastlinku nájdete v každých lepších záhradkárskych potrebách či vo väčších predajných reťazcoch.
Samotná rastlina vás výjde na 10 až 20 Eur. Samozrejme, treba rátať s tým, že bude tiež potrebné dokúpiť aj hnojivo či substrát a kvetináč. Vďaka príjemnej cene sa tiež stáva vhodným darčekom pre všetkých milovníkov živých rastlín. Obchody ďalej ponúkajú aj rôzne ďalšie okrasné balenia, ktoré vás výjdu asi na 20 Eur.
Vďaka nenáročnosti pestovania a krásnym zeleným listom je Zamiokulkas obľúbenou rastlinou nielen na Slovensku. Ak máte pocit, že sa o rastlinky nedokážete postarať, práve táto je skvelý spôsob, ako začať. Celoročne vás budú tešiť jej krásne zelené listy a pekne dotvára aj celé okolie. Práve rastliny sú skvelý spôsob, ako si zútulniť domov a pridať do neho ešte viac estetiky.