Výhody a nevýhody dvojpodlažných domov

Aj keď v poslednom období sa medzi rodinnými domami tešia obľube najmä bungalovy, čiže jednopodlažné domy, „čo povedať“ majú stále aj dvojpodlažné domy, ktoré boli obľúbené najmä v druhej polovici 20. stor. Zvažujete aj vy, že si postavíte takúto „klasiku“? V takom prípade by ste mali poznať výhody a nevýhody dvojpodlažných domov.

Výhody

Asi najväčšou výhodou dvojpodlažných domov je ich kompaktnosť. V porovnaní s bungalovom získate na rovnakej zastavanej ploche dvojnásobnú úžitkovú plochu. To je ideálne najmä v prípade menšieho pozemku.

Pri voľbe dvojpodlažného domu svojim spôsobom aj ušetríte. Ak by sme mali porovnať bungalov a dvojpodlažný dom s rovnakou úžitkovou plochou, tak dvojpodlažný dom bude mať menšiu plochu základov, menšiu plochu strechy, na ktorú tak bude stačiť menej strešnej fólie a ďalšieho materiálu a ušetríte aj na izolácií. A šetriť budete aj počas bývania, konkrétne na vykurovaní, keďže teplo prirodzene stúpa nahor a pri kúrení dole budete čiastočne vykurovať aj horné poschodie.

Za výhodu dvojpodlažných domov môžeme označiť aj „prirodzené“ členenie interiéru, ktoré pri dvoch poschodiach zákonite vzniká. Môžete si tak dom rozdeliť napr. na dennú (dolné poschodie) a nočnú časť (horné poschodie).

Nevýhody

Čo sa nevýhod týka, ako prvú spomenieme nutnosť schodišťa. Verte, či nie, ale každodenné „behanie“ po schodoch môže byť čoskoro otravné. Nehovoriac o tom, že schodište automaticky zaberie časť plochy na každom poschodí.

Stavba dvojpodlažného domu je komplikovanejšia a preto je aj spravidla drahšia. Samozrejme, stále platí to, čo sme spomínali pri výhodách a tak je tento bod nerozhodný. Ak vám ide o ekonomickú výhodnosť, budete si musieť všetko detailne prepočítať.

Viac komplikované je aj navrhovanie dvojpodlažného domu. Najmä, ak túžite po obytnom podkroví so strešnými oknami. V takomto prípade je maximálne dôležité navrhnúť správny počet a veľkosť strešných okien pre každú podkrovnú miestnosť. Cez strešné okná totiž do interiéru preniká výrazne viac slnečných lúčov v porovnaní s bežnými oknami a tak sa ľahko môže stať, že kvôli zlému návrhu bude cez leto vo vašich podkrovných izbách neznesiteľne horúco, na čo by ste hneď prišli aj bez termovízie. A to je niečo, čomu sa chcete pri stavbe domu rozhodne vyvarovať.

Zdroj obrázka:

Autor: pressmaster / freepik.com

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.