Brúska patrí medzi základné nástroje každého jedného majstra. Jednoducho sa používa a je veľmi praktická. Má množstvo funkcií. Dokáže povrch vyhladiť, zbrúsiť, rezať či dokonca očistiť od poškodeného náteru alebo laku. Na trhu sa stretnete s niekoľkými typmi. Každá je vhodná na niečo iné. K tým najpoužívanejším a najobľúbenejším sa radí vibračná brúska. Pri jej výbere si musíte dávať pozor na viaceré parametre. Od nich sa odlišuje nielen jej výkon, ale aj výsledky z práce.
Obsah článku
5 kvalitných VIBRAČNÝCH BRÚSOK – náš výber
Čo to je vibračná brúska?
Pri kupovaní brúsiek sa stretnete s mnohými typmi. Nájsť môžete napríklad uhlovú, excentrickú či sanačnú brúsku.
Veľmi obľúbenou je však práve vibračná, ktorá nesmie chýbať vo vybavení žiadneho majstra.
Vibračnú brúsku zúžitkujete najmä pri jemnom brúsení rôznych plôch a hrán. Najlepšie sa vám bude používať na dreve, no poradí si aj s inými materiálmi.
Pokojne jej dajte zbrúsiť plasty, kovy či tmel.
To, s akým materiálom budete pracovať, sa odvíja najmä od toho, aký brúsny papier použijete.
Vibračná brúska je síce praktická a všestranná, no rozhodne by ste ju nemali používať na sadrokartón. Ten by ju mohol zničiť.
Používanie vibračnej brúsky je pomerne jednoduché. Stačí ju zapnúť a následne spracovať akýkoľvek povrch.
Vibráciami, ktoré motor vykonáva a sú vysielané na brúsny papier, môžete spracovávať kov, drevo a množstvo ďalších materiálov.
V prípade že chcete výkonný model, ktorý si poradí s takmer všetkým, musíte pri výbere sledovať jednotlivé parametre.
Ako vybrať vibračnú brúsku?
Ako sme spomenuli, vibračných brúsok je na trhu rovno niekoľko. Jednotlivé modely sa od seba odlišujú najmä výkonom a rôznymi inými funkciami.
Samozrejme, dôležitá je aj samotná cena a značka.
Pri výbere je potrebné, aby ste sa orientovali najmä na hlavné atribúty, ku ktorým sa radia:
Poďme si o každom povedať niečo viac.
Príkon
Príkon je parameter, ktorý označuje množstvo energie, s ktorou náradie následne pracuje. Dopredu vám naznačí, aký výkon vám brúska poskytne.
Kým väčšie spotrebiče majú príkon vyšší, vibračná brúska je na tom úplne inak. Spravidla nemá vysoký príkon, a to dokonca aj vtedy, keď je výkonná.
Aby sme však nehovorili len všeobecne, brúsky s nižším výkonom majú približne 180 – 200 W. Sú vhodné pre tých, ktorí s nimi nepracujú príliš často.
Ak by ste však brúsku využívali častejšie, budete potrebovať omnoho vyšší výkon. Domáci majstri si prídu na svoje pri výkone do 250 W.
Takáto brúska je vhodná na pravidelné používanie na rôznych materiáloch. Poradí si aj s náročnejšou prácou.
V prípade, že by ste hľadali profesionálne stroje, do ktorých zainvestujete aj stovky eur, pokojne hľadajte modely, ktoré vám poskytnú výkon nad 250 W.
Niektoré modely dosahujú aj čísla nad 350 W.
Domácemu majstrovi by však boli úplne zbytočné. Poskytovali by silu, ktorú by nikdy nevyužil.
Otáčky
Otáčky sú parametrom, ktorý vás dopredu informuje o tom, koľko otočení kotúča vám vibračná brúska poskytuje. Otáčky sa odvíjajú od sily motora, nie od veľkosti kotúča alebo typu brúsneho papiera.
Otáčky sú dôležitým parametrom, od ktorého sa odvíja to, ako sa vám bude s brúskou pracovať a či poskytne to, čo od nej vyžadujete.
Kvalitná a dostatočne výkonná vibračná brúska by mala mať minimálne 10 000 otáčok za minútu. Len pri takomto modeli získate tie najlepšie výsledky.
Otáčky sa často spájajú aj s kmitmi. Tie sú v parametroch často napísané. Niekedy môžu nahrádzať aj otáčky. Netreba sa však báť.
Kmity sú dvojnásobkom otáčok. To znamená, že si z nich veľmi jednoducho môžete vypočítať, koľko otáčok brúska má.
Ak je pri brúske uvedený parameter 24 000 kmitov za minútu, hneď viete, že otáčok bude 12 0000.
Pri kmitoch a otáčkach je dôležitá jedna menšia funkcia, ktorou je regulácia. Mnohé výkonnejšie modely ju majú. Umožňujú vám regulovať si rýchlosť.
Brúsku si tak môžete prispôsobiť presne podľa toho, čo robíte.
Lacnejšie a menej výkonné modely reguláciu nemajú. V takomto prípade sa musíte uspokojiť s jednou rýchlosťou.
Brúsny úber
Tento parameter hovorí, ako rýchlo a akou silou brúska dokáže zbrúsiť daný úsek. Spravidla sa odvíja od samotného výkonu.
Brúsny úber sa pri niektorých modeloch udáva, pri iných nie. Spravidla vám však stačí poznať príkon, od ktorého tento parameter závisí.
Brúsna plocha
Základom každej vibračnej brúsky je brúsna plocha. V rámci tohto parametru sú dôležité najmä rozmery a tvar, ktoré má a to, či ide o brúsny papier alebo tanier.
V rámci tvaru sa stretnete najčastejšie s obdĺžnikom. Ten je aj najobľúbenejší. Jednoducho sa používa a poskytuje dostatočnú pracovnú plochu.
Stretnúť sa však môžete aj s trojuholníkovou plochou. Tá je výhodná najmä v horšie dostupných miestach, kde sa s obdĺžnikom dostanete len veľmi ťažko.
Plus, okrem obdĺžnika a trojuholníka niektorí obľubujú aj kruhovú brúsku. Nájsť ju na trhu je však pomerne náročné. Nejde o bežný typ.
Ako sme však spomenuli, dôležitý je nielen tvar, ale taktiež rozmer. Základné rozmery vibračnej brúsky sú 182 x 92 mm. Niektoré výkonné a profesionálne modely však môžu disponovať aj väčšími rozmermi.
Spravidla ide o 230 x 115 mm.
Ešte predtým, ako siahnete po tej najväčšej brúske si dopredu všetko premyslite. S narastajúcimi rozmermi brúsnej plochy sa zväčšujú aj celkové rozmery výrobku. Nehovoriac o hmotnosti.
Čím väčšia brúska je, tým horšie sa s ňou manipuluje.
Uchytenie brúsnych papierov
Vibračná brúska pracuje s brúsnymi papiermi. Tie na ňu musíte nejakým spôsobom nasadiť. Obdĺžnikové brúsky využívajú spravidla kovové svorky.
Tie sú veľmi praktické. Používajú sa jednoducho a vyhovujú mnohým majstrom.
Na druhej strane, okrem kovových svoriek poznáme aj iné spôsoby uchytenia.
Druhou možnosťou je suchý zips.
Tento spôsob je taktiež praktický, nehovoriac o tom, že je rýchly. Výmena brúsneho papiera je za pár sekúnd.
Doplnkové funkcie
Každá brúska má nejaké doplnkové funkcie. Jednou z nich je odsávanie prachu. Výkonnejšie modely touto funkciou disponujú. Je pomerne dôležitá.
Pri brúsení, a je jedno, aký materiál brúsite, sa vytvára prach, ktorý víri všade okolo. Ten môže vadiť nielen vašim očiam, ale najmä nosu a sliznici.
Odsávanie zlepšuje kvalitu ovzdušia, v ktorom sa nachádzate, a zvyšuje aj životnosť samotnej brúsky. Jednotlivé prachové častice sa nezachytávajú v motore. Jeho životnosť je tak omnoho dlhšia.
Druhou doplnkovou funkciou je hlučnosť. Samozrejme, pri nakupovaní brúsok sa musíte uspokojiť s tým, že počas ich používania budú hlučnejšie. Nie je to však pravidlom.
Mnohé modely majú tichý motor, ktorý pri práci robí omnoho menej hluku. Vyberať si však brúsku na základe tohto parametra by nebolo správne.
Dôležitý je výkon a všetky ostatné spomenuté body. Nízka hlučnosť by mala byť už len doplnkom.
Plus, k ďalším doplnkovým funkciám sa radia:
Zhrnutie
Vibračná brúska je dôležitou súčasťou výbavy každého majstra. Dokáže pomôcť v mnohých situáciách a poradí si s takmer každým povrchom. Pri nákupe si dávajte pozor na jednotlivé parametre. Brúska by mala byť najmä výkonná a jednoduchá na použitie.