Varená kukurica – ako ju správne pripraviť? (recept)

Varená kukurica je mimoriadne populárnym a obľúbeným pokrmom, ktorý môžete v letných mesiacoch nájsť v stánkoch na kúpaliskách, festivaloch či jarmokoch.

Mnohí ľudia tento typ úpravy kukurice tak obľubujú, že si ju často pripravujú aj doma.

Ak patríte medzi tých, ktorí varenú kukuricu obľubujú, no nie sú si úplne istí, ako ju správne pripraviť, prečítajte si náš článok. Ponúkame vám v ňom komplexný postup prípravy a ešte omnoho viac.

Ako správne variť kukuricu?

Príprava varenej kukurice je mimoriadne jednoduchá a pripraviť ju tak, aby vám chutila ako zo stánku na kúpalisku, zvládne skutočne každý.

varenie kukuriceNa varenú kukuricu budete potrebovať len samotnú kukuricu a soľ.

Celý proces varenia pozostáva z niekoľkých krokov:

  • Z kukurice odstráňte všetky listy a vlásky, ktoré obsahuje. Takto očistenú kukuricu poriadne opláchnite v čistej vode.
  • Vložte kukuricu do hrnca so slanou vodou, a to tak, aby bola vo vode celá ponorená.
  • Dĺžka varenia kukurice nie je úplne presná, no väčšinou ide o 20 až 30 minút. Záleží od toho, akú mäkkú kukuricu chcete mať.
  • Po dovarení vyberte kukuricu z hrnca a uložte ju tak, aby z nej odkvapkala všetka nepotrebná voda.
  • Následne už stačí len kukuricu poriadne posoliť, samozrejme, podľa chuti a vychutnať si jej skvelú chuť.

História kukurice

Kukuricu môžeme považovať za mimoriadne starú plodinu, ktorej vznik súčasné teórie predpokladajú už v roku 4000 pred Kristom, keď začala rásť blízko rieky Balsas. Na starý kontinent sa kukurica dostala až po príchode Španielov do Ameriky, kde objavili jej vynikajúcu chuť.

Na naše územie prišla kukurica v polovici 18. Storočia. Podľa zachovaných poznatkov ju k nám doniesli kočovní Rómovia z Maďarska.

Tí jej často hovorili aj zlaté zrno a začali ju pestovať aj na našom území, kde sa veľmi rýchlo stala populárnou a často používanou.

V súčasnosti môžeme kukuricu nájsť skoro všade vo svete, za čo vďačí najmä svojej skvelej schopnosti prispôsobiť sa. Veľkou zaujímavosťou o kukurici je taktiež fakt, že je jednou z mála rastlín, ktoré prešli značným vývojom a momentálne nie je schopná prežiť bez ľudského zásahu.

Aké druhy kukurice poznáme?

Kukurica sa počas svojho vývoja rozdelila na päť základných druhov, ktoré v súčasnosti rastú po celom svete. Jednotlivé druhy sa od seba istými znakmi odlišujú.

  • Pukancová kukurica – je pravdepodobne prvým domestikovaným variantom kukurice. Je charakteristická malými zrnami a veľmi tvrdým jadrom. Z celkovej pestovanej rozlohy kukurice tvorí tento typ asi 1 %.
  • Tvrdá kukurica – tento typ je podobný pukancovej kukurici, no na rozdiel od nej má o čosi väčšie zrná. Pestuje sa najmä v horských oblastiach a dobre znáša aj nepriaznivé skladovacie podmienky. Z celkovej pestovanej rozlohy tvorí asi 14 %.
  • Škrobnatá kukurica – je to typ kukurice, ktorý je špecializovaný a používa sa pri výrobe múky. Vďaka mäkkému jadru sa mimoriadne jednoducho melie, čo je pri produkcii múky veľmi dôležité. V praxi sa používa pri výrobe populárnych tortíl. Z celkovej pestovanej rozlohy tvorí škrobnatá kukurica približne 12 %.
  • Konský zub – kukurica s mimoriadne zvláštnym názvom je zároveň tou najrozšírenejšou na svete. Tvorí až 73 % z celkovej pestovanej rozlohy. Používa najmä ako krmivo pre dobytok a v priemysle pri výrobe alkoholu či oleja. Charakteristická je svojím mäkkým škrobovým jadrom a relatívne tvrdou šupkou.
  • Cukrová kukurica – je posledným rozšíreným typom kukurice, ktorej jadro sa skladá z rozpustných cukrov s malým podielom škrobu. Ide o najdrahšiu kukuricu na trhu, a to nielen kvôli jej zdravým účinkom, ale taktiež kvôli malej produkcii.

Aké účinky má varená kukurica na zdravie?

Okrem toho, že varená kukurica je naozaj skvelou pochúťkou, ktorú obľubujú ľudia všetkých vekových kategórií, má na naše telo aj mnohé pozitívne účinky. Obsahuje totiž  veľké množstvo stopových prvkov, ako sú železo, selén, zinok či mangán.

Bohatá je aj na vitamíny B a C či množstvo minerálnych látok, nenasýtených mastných kyselín a vlákniny.

čerstvá kukuricaKukurica priaznivo pôsobí na plynulé trávenie, znižuje podiel cholesterolu v cievach a podporuje činnosť mozgu.

Tých pozitívnych účinkov, ktoré v sebe kukurica skrýva je naozaj veľké množstvo a jednoznačne ide o jednu z najzdravších rastlín na svete.

Človeku môže konzumácia kukurice pomôcť v týchto oblastiach:

  • podporuje trávenie
  • čistí črevá
  • udržiava dobrú náladu a energiu
  • podporuje mozgovú aktivitu
  • znižuje riziko infarktu
  • znižuje riziko mozgovej porážky
  • znižuje cholesterol v cievach
  • podporuje zdravie vlasov
  • čistí pleť
  • podporuje plodnosť a potenciu

Môžeme z kukurice priberať?

Veľmi veľa názorov takzvaných samozvaných „odborníkov“ vám bude tvrdiť, že konzumovaním varenej kukurice začnete skôr či neskôr priberať.

Treba povedať, že toto tvrdenie má veľmi ďaleko od pravdy. Skôr naopak! Kukurica ako taká pomáha predchádzať obezite, keďže nám dodáva pocit plnosti.

To spôsobuje, že nemáme až takú chuť na ďalšie jedlo a neprejedáme sa. Cukor, ktorý sa vo varenej kukurici nachádza sa v našom tele premieňa na škrob, ktorý dodáva nášmu telu potrebnú energiu.

Grilovaná kukurica – ako ju pripraviť?

Ďalším veľmi populárnym spôsobom, hoci nie až takým rozšíreným ako varenie, je jej grilovanie. Postup prípravy grilovanej kukurice je takmer totožný s klasickým varením. Rozdielom je len pridanie masla, ktoré dodá kukurici jemnejšiu a lepšiu konzistenciu.

Postup grilovania kukurice sa tiež začína jej očistením a varením približne 20 minút. Následne takto upravenú kukuricu vyberieme a začneme grilovať.

Takto upravovať ju môžeme v celku, ale niektorí ľudia si ju zvyknú rozkrojiť na dve polovice. V prípade, že sa rozhodnete pripraviť si kukuricu týmto spôsobom, je potrebné  potrieť ju už spomínaným maslom alebo inou marinádou, ktorú si vopred pripravíte.

Počas grilovania je mimoriadne dôležité kukuricu pravidelne otáčať, aby bola dobre opečená z každej jednej strany.

Ako využiť zrnká z kukurice?

Varená kukurica nie je jediným jedlom, ktoré sa dá z tejto skvelej plodiny pripraviť. Často  sa dnes môžete stretnúť s rôznymi kukuričnými šalátmi alebo s kukuricou na smotane, kde sa využívajú kukuričné zrnká.

Ako ich však dostať zo šúľka?

Ak ste ešte nikdy kukuričné zrnká zo šúľka nelúpali, nemusíte sa ničoho obávať.  Ide o pomerne jednoduchý proces.  Stačí celý kukuričný šúľok dôkladne ošúpať a očistiť. Ošúpanú kukuricu si položiť na stôl a nožom z nej postupne dávať dolu zrnká.

Kukuričný čaj

Ďalšou pochúťkou, ktorá sa dá z kukurice pripraviť je takzvaný kukuričný čaj, ktorý sa pripravuje z kukuričných vlasov. Pri čistení kukurice vám zostane pomerne veľké množstvo jemných vláskov. Na miesto toho, aby ste ich vyhodili, skúste ich vložiť do hrnčeka, zaliať vriacou vodou a nechať lúhovať aspoň 5 minút.

Potom nápoj sceďte a vypite bez akéhokoľvek dochucovania cukrom či medom. Takto pripravený kukuričný čaj má močopudné účinky a údajne pomáha aj so zoštíhľovaním.

Ako inak využiť kukuricu?

Ukazuje sa, že kukurica je plodinou, ktorá sa po tepelnej úprave premení na delikatesu, ktorú má v obľube takpovediac celý svet. Treba však poznamenať, že sa dá využiť aj na mnohé ďalšie veci.

Kukurica na ryby

Jednou z týchto vecí, je napríklad použiť kukuricu ako návnadu pri lovení rýb. Od nepamäti sa práve kukurica najčastejšie používa pri love kaprov, ktoré túto pochúťku milujú.

Dokonca začali byť šľachtené veľkozrnné odrody kukurice určené špeciálne pre lov tohto druhu rýb. Najčastejšie sa ukladajú do nálevu s arómou.

Kukurica je medzi rybármi veľmi obľúbenou aj kvôli tomu, že sa dá mimoriadne jednoducho pripevniť na háčik.

Záver

Kukurica je jednou z najstarších plodín na svete. Obľubuje ju veľké množstvo ľudí, využíva sa pri rôznych príležitostiach a je spracúvaná mnohorakými spôsobmi.

Aj napriek tomu je najobľúbenejším spôsobom jej spracovania varenie, výsledkom ktorého je klasická varená kukurica.

Veríme, že aj vďaka dnešnému článku už viete, ako si kukuricu pripraviť doma tak, aby vám chutila ako zo stánku na vašom obľúbenom kúpalisku.

4/5 - (6 votes)