Poznať základné údaje o svojom zdravotnom stave by malo byť úplnou samozrejmosťou pre každého, komu na zdraví záleží. Pomáha to nielen lekárom v prípade potreby náhleho zásahu zdravotníka, ale umožňuje to každému z nás mať aspoň hrubú predstavu o našich základných životných funkciách a stave.
Pýtate, prečo je to tak?
Je to obzvlášť potrebné v dnešnej dobe, kedy nie je meranie týchto hodnôt vôbec ničím zložitým.
Dozvedieť sa napríklad aktuálny krvný tlak je vďaka moderným prístrojom otázkou niekoľkých sekúnd.
Pritom sa jedná o údaj, ktorý môže poskytnúť ďalšie dôležité informácie.
Sledovať výšku svojho krvného tlaku by sme tak v najlepšom prípade mali pokiaľ možno dlhodobo.
Pomôcť nám môžu domáce tlakomery, ktoré sa v súčasnosti dajú zohnať za relatívne dostupné ceny.
Podobne ako u iných elektronických prístrojov, aj v prípade tlakomerov platí, že vďaka pokročilým technológiám a neustálym investíciám do výskumu a vývoja dodávajú výrobcovia na trh stále lepšie a rafinovanejšie produkty.
Nasledujúce riadky teda predstavia základné funkcie moderných tlakomerov a pomôžu vám s výberom.
Obsah článku
TOP 5 TLAKOMEROV – náš výber
Prečo kupovať tlakomer a merať tlak?
Hypertenzia čiže vysoký krvný tlak je označovaná ako jedna z civilizačných chorôb. Len v Slovenskej republike ňou podľa aktuálnych štatistík trpí viac ako tretina dospelej populácie.
Ide o nazaj alarmujúce číslo.
Samotný vysoký krvný tlak by nebol tak nebezpečný, ak by nebol spájaný so závažnejšími zdravotnými komplikáciami – hypertenzia je totiž jedným z faktorov stojacich za vznikom mozgových príhod a infarktov.
Rovnako je spájaná aj s cukrovkou alebo srdcovými poruchami.
Čo ju spôsobuje?
Ide predovšetkým o zlý životný štýl spojený s fajčením, nadmerným pitím kávy, obezitou a nezdravým životným štýlom. Môže však ísť aj o genetickú predispozíciu, čo z tohto ochorenia robí zradného protivníka.
Ideálna hodnota krvného tlaku sa podľa lekárov pohybuje v rozmedzí 100-120 / 70-80 mmHg (ortuťového stĺpca).
Ide však o veličinu veľmi nestálu, krvný tlak totiž podobne ako tepová frekvencia zažíva počas dňa rôzne výkyvy v závislosti na aktuálnej záťaži.
Vždy je preto potrebné merať hodnoty nielen v pokoji, ale aj opakovane – iba dlhodobé meranie môže poskytnúť relevantné výsledky.
Ak raz nameriame vysoký krvný tlak, nie je to ešte žiadny dôvod na paniku.
Až dlhodobo vyššie hodnoty (okolo 140 mmHg a vyššie) už môžu byť príznakom, že by niečo nemuselo byť v poriadku a je to rozumný dôvod začať sa o svoj krvný tlak a celkový zdravotný stav svojho srdca viac zaujímať.
Elektrický tlakomer
Aby ste nemuseli kvôli každému merania navštevovať lekára a žiadať ho o vykonanie tohto jednoduchého úkonu sú k dostaniu elektrické tlakomery.
Tieto šikovné prístroje umožňujú vykonávať meranie tlaku na pravidelnej báze v pohodlí vášho domova. Vďaka nim si môžete svoj tlak ľahko zistiť pokojne aj niekoľkokrát denne.
Starostlivejší pacienti dokonca zostavujú rôzne tabuľky, kam pravidelne zaznamenávajú svoje namerané hodnoty.
Ide o užitočnú činnosť, ktorá vám pomáha mať v nameraných hodnotách poriadok a ľahšie sledovať prípadné zmeny alebo anomálie.
Ak teda zatiaľ vo vašej domácnosti tlakomer nenájdete, možno je to dôvod začať uvažovať jeho kúpe a pravidelnom používaní. Pozrime sa na to, aké máte možnosti.
Klasické a digitálne tlakomery
Zdravotné sestry v nemocniciach a ordináciách praktického lekára väčšinou používajú klasické ortuťové tlakomery s hadičkami, nafukovacím balónikom a slúchadlom stetoskopu.
Tie sú síce všeobecne považované za najpresnejšie tlakomery.
Vzhľadom k zložitejšiemu ovládanie a nutné prítomnosti druhej osoby sú však pre domáce použitie skôr nevhodné.
Odpočítať z ortuťového tonometra správne hodnoty totiž vyžaduje istú prax a ľahko tak môže dôjsť ku skresleniu výsledkov.
Použitie digitálnych tlakomerov je teda jednoduchšie. V súčasnosti vďaka moderným technológiám už bývajú rozdiely medzi skutočnou a nameranou hodnotou takmer zanedbateľné.
Digitálne tlakomery
Digitálne tlakomery majú navyše oproti tým klasickým hneď niekoľko výhod.
Pýtate sa, akých?
Predsa len vďaka svojej elektronickej funkcii dokážu niečo navyše.
Napríklad uchovávať namerané hodnoty a to aj pre niekoľko užívateľov, čo následne veľmi uľahčuje spracovanie dát a môže byť aj cenným zdrojom informácií pre lekára.
Dokonalejšie modely tlakomerov je navyše možné bezdrôtovo prepojiť so smartfónom alebo tabletom a ďalej s nameranými hodnotami pracovať.
Napríklad môžete využiť niektorú z dostupných aplikácií súvisiacich s meraniami krvného tlaku a rozšíriť svoju databázu o nové informácie a výsledky.
Ktoré tlakomery sú vhodné pre bežných používateľov?
Ak nie sú vaše ambície pri používaní tlakomerov až na takej úrovni a zaujíma vás primárne výsledok merania, potom pre vás bude dôležitejšie iná informácia.
Je to táto – akým spôsobom sa s tlakomerom zaobchádza.
Digitálne tonometre sú špeciálne vyrábané tak, aby ich ovládanie zvládol skutočne každý. Ovládanie je tak intuitívne, že ho zvládnu aj technicky menej zdatní jedinci.
Podľa toho, kde sa tlakomery aplikujú na ľudské telo ich rozdeľujeme na dva typy:
- Tlakomery na ruku/rameno (nadlaktie)
- Tlakomery na zápästie
Tlakomery na ruku
Tlakomery na ruku resp. tlakomery na rameno sú lepšou a presnejšou voľbou. Veď aj u lekára vám bude meranie tlaku uskutočňované práve týmto typom tlakomeru.
Vyššia presnosť sa ale ukáže aj v podobe vyššej ceny týchto prístrojov.
Tlakomery na zápästie
Tlakomery na zápästie sú zase mobilnejšie a umožňujú trochu diskrétnejšie meranie tlaku. Vďaka kompaktnejším rozmerom je možné si ich vziať so sebou napríklad na cesty.
Meranie s týmito zariadeniami sa vyznačuje nižšou presnosťou ako v prípade tlakomerov na ruku.
Je to spôsobené tým, že na skreslenie výsledkov môže mať vplyv aj nesprávna poloha ruky alebo zlé upevnenie prístroja. Výhodou oproti tlakomer na nadlaktie je omnoho nižšia cena tohto typu tlakomerov.
Samotný výber modelu s manžetou na ruku alebo zápästie je otázkou preferencie kupujúceho.
Svoje slovo bude mať aj samotná pohodlnosť jednotlivých tlakomerov.
Konkrétny návod na nasadenie manžety sa nachádza u každého prístroja a je nutné ho dodržiavať.
Správne používanie prístroja v súlade s návodom totiž znižuje možnosť prípadného skreslenia výsledných hodnôt.
V súčasnosti sú na trhu k dostaniu tlakomery so „smart“ manžetami, ktoré vďaka špeciálnym technológiám dokážu minimalizovať odchýlky v meraní.
Ak si navyše manžetu nasadíte zle, prístroj vás na to upozorní zvukovým alebo iným signálom.
Dnešné digitálne tlakomery sú navyše zvyčajne samonafukovacie. Odpadá teda povinnosť ručne stláčať balónik a vháňať do manžety vzduch týmto spôsobom.
V podstate jediné, čo sa od vás očakáva, je zapnúť si manžetu a stlačiť tlačidlo zapínania prístroja.
Až sa na displeji objaví namerané hodnoty, pomocou farebných označení sa navyše dozviete, či sa nachádzate v normálnom rozmedzí, alebo je váš tlak nižší alebo vyšší, než by mal byť.
Toto zhodnotenie sa týka i frekvencie tepu, ktorú tlakomery tiež dokážu merať. Ak prístroj zistí náznak arytmie alebo inej nepravidelnosti, upozorní vás na to ďalšom signálom.
Dodajme ešte, že napájanie väčšiny tlakomerov je zabezpečené pomocou batérií s dlhou životnosťou, ktoré obvykle vystačia rádovo na niekoľko stoviek meraní.
Existujú aj tonometre fungujúce na princípe nabíjacieho akumulátora.
Značkové tlakomery sú zárukou presnosti a kvality
Medzi osvedčených výrobcov tlakomerov patria tradičné značky Omron a Tensoval. O tomto fakte svedčia aj priaznivé recenzie tlakomerov týchto značiek.
Tieto spoločnosti vyrábajú aj lekárske tlakomery schválené pre používanie v zdravotníckych zariadeniach. Do portfólia ich výrobkov patria tie najpresnejšie tlakomery na trhu.
Tieto tlakomery sú v Slovenskej republike overené dlhodobou praxou a patria do kategórie certifikovaných zdravotníckych pomôcok.
Ak zvolíte značku Omron alebo Tensoval, zaistíte si do budúcnosti dobrú dostupnosť náhradných dielov, záručný aj pozáručný servis a odbornú kalibráciu.
Tlakomery Omron
U tlakomerov Omron si môžete vybrať z dvoch typov – tlakomery s meracou manžetou na paži, či manžetou na zápästí.
Zápästné verzie sú určené pre rýchle zmeranie krvného tlaku, čo ocenia najmä športovci a ľudia, ktorí často cestujú.
Tlakomery na rameno sú veľmi praktické a výborne poslúžia pre pravidelnom každodennom meraní.
Ich obsluha je veľmi jednoduchá a zvládne ju ktokoľvek. Tlakomery Omron sú vybavené výnimočnou technológiou Intelli Sence, ktorá eliminuje pohyb svalov pri meraní. Navyše sú schopné zmerať tlak aj pacientmi, ktorí trpia cukrovkou alebo srdcovou arytmiou.
S tlakomermi Omron sa možnej stretnete aj u svojho lekára, pretože sú najpoužívanejšími digitálnymi tlakomermi v lekárskych ordináciách.
Aj moderné tlakomery sa stále vyvíjajú. Najnovšie tlakomery Omron disponujú veľkým a prehľadným displejom, ktorý okrem nameraných hodnôt zobrazuje aj názorné ikony uľahčujúce orientáciu.
Tieto tlakomery sa vyznačujú veľkou odolnosťou proti srdcovým arytmiám. Sú tiež vybavené USB káblom pre prenos dát do PC.
Jednoducho si tak môžete viesť dlhodobý denník svojich meraní v digitálnej podobe.
Výhodou tlakomerov od firmy Omron je ich priaznivá cena.
Náhľad | Produkt | Hodnotenie | Cena |
Tlakomer OMRON M6 COMFORT | |||
TLAKOMER OMRON M2 BASIC INTELISSENSE | |||
Tlakomer OMRON M300 Eco |
Tlakomery Tensoval
Digitálne tlakomery Tensoval sú výrobky nemeckej spoločnosti Hartmann Rico. Všetky ponúkané typy sú veľmi komfortné, čo sa obsluhy týka.
Tieto tlakomery ponúkajú užívateľom mnoho výhod – jednoduchú obsluhu, prehľadný displej, manžetu veľkosti Large pre objemné paže a predovšetkým technológiu Fuzzy Logic, vďaka ktorej je tonometer veľmi rýchly.
Namerané výsledky môžu ukladať dvaja užívatelia do dvoch oddelených pamätí.
Presnosť tohto tlakomeru navyše overila klinickým testom Nemecká Liga pre Hypertenziu a Združenie pre zdokonaľovanie lekárskych prístrojov.
Spoločnosť Tensoval prináša na trh profesionálne tlakomery za prijateľnú cenu.