Naučte sa pestovať zaujímavú rastinu, ktorú vám budú susedy závidieť. Zlé jazyky hovoria, že svokrine jazyky sú rovnako pichľavé ako to, čo označujú. My nesúhlasíme. Svokrine jazyky sú úžasná rastlina a pri dobrej starostlivosti sa vám odmenia krásnymi zdravými listami.
Obsah článku
Dracaena trifasciata
Dracaena trifasciata , bežne známa ako svokrine jazyky, je jedným z najobľúbenejších a najodolnejších druhov izbových rastlín. Rastlina má tuhé, mečovité listy a jej veľkosť sa môže pohybovať od 70 do 90 cm.
Jednotlivé rastliny sa môžu líšiť farbou, aj keď mnohé z nich majú listy so zelenými pásikmi a zvyčajne majú žltý okraj. Tieto rastliny sa ľahko pestujú a v mnohých prípadoch sú takmer nezničiteľné.
Bude sa im dariť vo veľmi jasných svetlých alebo takmer tmavých kútoch domu. Výsadbu a presádzanie je najlepšie vykonať na jar.
Svetlo
Svokrine jazyky uprednostňujú nepriame, ale stále svetlo s určitým priamym slnkom. Dokážu sa prispôsobiť podmienkam neustáleho slnka a prežijú aj slabo osvetlené miestnosti.
Pôda
Tieto rastliny uprednostňujú sypkú, dobre odvodnenú kvetináčovú zmes.
Tejto rastline sa bude dobre dariť v piesčitých pôdach.
Použite pôdu s nízkym obsahom rašeliny.
Rašelina funguje dobre v mnohých situáciách, no taktiež môže mať niekedy problémy s rehydratáciou alebo odvodnením. Dobrou voľbou je univerzálna zemina na kaktusy.
Voda
Medzi zavlažovaním nechajte pôdu vyschnúť. Počas zimy znížte zálievku na raz za mesiac alebo vždy, keď je pôda na dotyk suchá.
Chyba na strane nedostatočného zavlažovania; príliš veľa vody môže poškodiť rastlinu.
Teplota a vlhkosť
Rastlina uprednostňuje teplé podmienky. Bude trpieť, ak bude vystavená teplotám pod 10 stupňov Celzia.
Umiestnite rastlinu na miesto, kde bude chránená pred prievanom. Najvhodnejší je teplotný rozsah medzi 21 a 32 stupňami Celzia. Mráz túto rastlinu zabije.
Hnojivo
Počas vegetačného obdobia rastlinu vyživujte len jemným hnojivom na kaktusy alebo vyváženým tekutým hnojivom s pomalým uvoľňovaním 10-10-10 alebo hnojivom 20-20-20 zriedeným na polovičnú silu.
V zime by sa rastlina nemala hnojiť vôbec.
Prerezávanie
Pomocou sterilných záhradníckych nožníc, nožníc alebo ostrého noža odstráňte listy na línii pôdy alebo odrežte poškodené alebo zrelé listy, aby ste podporili nový rast.
Najlepší čas na prerezávanie je počas vegetačného obdobia – zvyčajne na jar alebo v lete. Môžete prerezávať mimo sezóny, ale pretože prerezávanie môže vystresovať rastlinu, je najlepšie to urobiť, keď je rastlina v období rastu.
Ak chcete ovládať výšku svojej rastliny, odstráňte najvyššie listy. Odstráňte tiež všetky poškodené listy. Odstránenie listov stimuluje rast nových listov.
Rozmnožovanie
Najlepšie je množiť počas vegetačného obdobia na jar alebo v lete. Rastliny Dracaena sa dajú ľahko rozdeliť počas presádzania, ak je rastlina vysoká najmenej 10 cm. Ojedinele sa môžu z pôdy objaviť nové výhonky a môžu sa pestovať nezávisle. Rastliny môžete množiť aj odrezkami. Postupujte podľa týchto pokynov pre obe metódy.
Delenie koreňov:
- Zozbierajte ostrý nôž, čistý hrniec a zeminu z kaktusov.
- Vytiahnite koreňový bal zo starého črepníka a rastlinu položte na rovný povrch. Rukou jemne oprášte pôdu od koreňovej štruktúry alebo podzemku .
- Pomocou ostrého noža rozdeľte rastlinu na časti a uistite sa, že korene každej časti zostanú neporušené.
- Znovu zasaďte nové časti rastliny do čistého kvetináča so zeminou z kaktusov.
- Zalejte ju a umiestnite na čiastočne slnečné miesto.
Nové výhonky:
- Ak si všimnete nejaké nové výhonky, ktoré rastlina vyvinula, môžete ich zasadiť samostatne.
- Rovnako ako pri delení koreňov budete potrebovať ostrý nôž, čistý črepník a zeminu na kaktusy.
- Vytiahnite koreňový bal z črepníka, nájdite koreň výhonku, odrežte mláďa a odrezaný koniec koreňa zasaďte do zeminy na kaktus.
- Zalejte ju a umiestnite na miesto s nepriamym jasným svetlom.
Rozmnožovanie rezaním listov:
- Pomocou sterilizovaných nožníc, ostrého noža alebo záhradníckych nožníc odrežte z rastliny dlhý zdravý list.
- Odrezok listu zakoreňte vo vode tak, že ho vložíte do čistej nádoby s vodou a odrezaný koniec ponoríte. Umiestnite ho na čiastočne slnečné miesto a hľadajte rast koreňov.
- Každých pár dní doplňte vodu a udržujte ju v rovine. Každé dva týždne vylejte starú vodu a naplňte ju čistou vodou, aby ste zabránili rastu baktérií alebo rias.
- Keď korene vyrastú aspoň jeden palec, zasaďte ich do dobre odvodnenej kaktusovej kvetináčovej zmesi.
- Zalejte ju a umiestnite na čiastočne slnečné miesto.
Ak chcete môžete preskočiť metódu zakoreňovania vodou.
Po odrezaní zdravého listu z vašej rastliny nechajte odrezaný koniec 24 hodín zatvrdnúť a potom ho zasuňte odrezaným koncom nadol do kaktusovej kvetináčovej zmesi.
Je to pomaly rastúca rastlina, takže môže trvať dva mesiace, kým si všimnete nový rast.
Ako vypestovať svokrine jazyky zo semien
Svokrine jazyky môžu byť pestované zo semien ale je jednoduchšie, rýchlejšie a spoľahlivejšie množiť ich inými metódami. Semená týchto rastlín majú tendenciu mať nízku klíčivosť.
Môže trvať tri až šesť týždňov, kým uvidíte sadenice.
Ak chcete pestovať zo semien, naplňte trojpalcový kvetináč dobre odvodnenou zmesou na zalievanie kaktusov alebo počiatočnou zmesou semien. Posypte semená na vrch počiatočnej zmesi. Nádobu umiestnite na teplé, slnečné miesto.
Zakryte hrniec plastovým obalom alebo priehľadnou plastovou kupolou, aby ste udržali teplo a vlhkosť. Keď si všimnete rast sadeníc, odstráňte plastový kryt.
Počas celého procesu klíčenia udržiavajte pôdu mierne vlhkú, ale nie príliš mokrú. Sadenice budú pripravené na presádzanie, keď budú približne 10 cm vysoké.
Zalievanie a presádzanie
Pri zalievaní si vyberte pevný materiál kvetináča, pretože silné korene môžu ľahko prasknúť alebo zlomiť slabé kvetináče.
Dracaena je vo všeobecnosti pomalým pestovateľom, ktorý len zriedka potrebuje presádzanie, ale ak má dostatok slnečného svetla, môže rásť rýchlo a bude vyžadovať presádzanie alebo delenie.
Najlepší čas na presádzanie týchto rastlín je na jar.
Pri presádzaní vždy používajte čerstvú zeminu , kaktusovú kvetináčovú zmes alebo zmes oboch.
Prezimovanie
Svokrine jazyky sú vo svojej podstate tropická rastlina, ktorá môže zomrieť pri teplotách trvalo nižších ako 10 stupňov Celzia alebo ak je ovplyvnená zimným mrazom. Preneste rastlinu do interiéru skôr, ako teploty klesnú tak nízko.
Uchovávajte ju v teplej miestnosti, chránenú pred studeným prievanom a udržiavajte pôdu na suchšej strane. Počas zimy sa rastliny dostanú do vegetačného pokoja a prestanú rásť.
V zime budete musieť rastlinu zalievať iba každých šesť týždňov.
Bežní škodcovia
Svokrine jazyky sú náchylné na mnoho bežných škodcov izbových rastlín, ako sú roztoče , vošky, múčniky a mole. Invázii hmyzu sa môžete vyhnúť, ak budete svoju rastlinu udržiavať zdravú.
Hmyz zvyčajne napadne rastlinu, keď trpí problémami, ako sú nesprávna hladina vody, vlhkosť a cirkulácia vzduchu. Ak na svojej rastline spozorujete hmyz, odstráňte ho pomocou jemného postreku vody alebo organického oleja.
Záver
Vypestovať svokrine jazyky nie je žiadna veľká veda. Stačí mať dobré informácie, trpezlivosť a elán. Prajeme vám príjemné pestovanie.