Striekacia pištoľ na steny – uľahčí maľovanie + (TOP 5)

So správnymi aplikačnými technikami nič neporazí bezchybnú povrchovú úpravu striekanou farbou. Výhradou však je, že príprava, technika a čistenie sú rozsiahle, takže táto metóda maľovania nie je vhodná pre väčšinu malých projektov, ako je jedna stena. Zatiaľ čo striekacia pištoľ spotrebiteľského typu dobre pokrýva malé predmety, ako je detská stolička, pre profesionálne výsledky na stenách a drevených prácach je najlepšou voľbou bezvzduchová striekacia pištoľ. V tomto článku, v ktorom sa dozviete všetko potrebné o práci so striekacou pištoľou, sa okrem iného zoznámite s TOP piatimi výrobkami na slovenskom trhu. 

NAJLEPŠIE STRIEKACIE PIŠTOLE NA MALOVANIE – NÁŠ VÝBER

Typy striekacích pištolí

Rozlišujeme tri typy striekacích pištolí, v závislosti od ich prevedenia.

Bezvzduchová striekacia pištoľ

Bezvzduchové striekacie pištole fungujú tak, že odčerpávajú farbu zo zásobárne pri veľmi vysokom tlaku a rozptyľujú kvapôčky, aby rovnomerne pokryli povrch.

Sú dobré na natieranie vonkajších povrchov, ako sú ploty, mreže a okenice, ale aj vnútorné steny a stropy.

Bezvzduchové striekačky si tiež poradia s hrubšou farbou lepšie ako striekačky so stlačeným vzduchom alebo vysokoobjemové nízkotlakové (HVLP).

Striekacia pištoľ PARKSIDE® Aku PFSA 20-Li A1 sa uplatní aj pri lakoch a lazúrach s vyššou viskozitou.

Pneumatická striekacia pištoľ

Pneumatické vzduchové postrekovače používajú stlačený vzduch na nanášanie farby na povrch, čím vytvárajú hladký a rovnomerný povrch. Sú dobré na maľovanie nábytku a skriniek.

Rozprašovače na stlačený vzduch sú však chaotické a vylučujú viac farebnej hmly ako iné. Používajú aj najviac farby, ale samotné postrekovače stoja oveľa menej ako bezvzduchové alebo HVLP postrekovače.

Ak už máte vzduchový kompresor, potrebujete len dobrú hadicu a maliarsku pištoľ.

Na začiatok vyskúšajte striekaciu pištoľ MAT. Je lacná, efektívna a malá, takže s ňou môžete ľahko manipulovať.

MAT pištoľ striekacia

HVLP striekacia pištoľ

Rozprašovače HVLP nesú kvapôčky farby na stálom, ale veľkom objeme vzduchu. Farba sa pohybuje pomalšie, takže na povrch priľne viac kvapiek, čím sa vytvorí hladký povrch.

Tieto postrekovače míňajú menej farby, ale zvyčajne stoja viac ako iné postrekovače. Je dobré ich použiť na interiérové ​​projekty, ako je maľovanie skriniek, obloženie, lišty a dvere.

Pokiaľ neinvestujete do drahého komerčného rozprašovača, vyhnite sa používaniu hrubších farieb, ako sú napríklad laky.

Prípravy pred maľovaním

Všetky povrchy, ktoré sa nebudú natierať, budú musieť byť zakryté. To zahŕňa steny, ak maľujete iba strop, alebo akékoľvek steny, ktoré nebudú rovnakej farby.

Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je použiť polyetylénové protiprachové fólie prichytené maskovacou páskou.

Ak maľujete iba jednu stenu (alebo sú steny rôznych farieb), naneste na susednú stenu maskovaciu pásku a ochrannú polyetylénovú fóliu, aby ste vytvorili úhľadný okraj, takže nie je potrebné zarezávať štetcom.

Potom opatrne zakryte radiátory a všetky hardvérové ​​​​príslušenstvo, ktoré nemožno odniesť, pomocou polyetylénovej protiprachovej fólie a maskovacej pásky.

Zakryť bude potrebné aj soklové lišty, rámy dverí a okien. Úplne zakryte vypínače, zásuvky, ohrievače a svietidlá, aby sa do elektrických zariadení nedostala farba.

Príprava samotnej farby

Ak používate farbu z plechovky, ktorá bola predtým otvorená, začnite odfiltrovaním všetkých hrudiek farby pomocou sita. Pomôže to predísť zablokovaniu striekacieho nástavca.

Keď je farba preosiata alebo ak používate čerstvú plechovku farby, potom farbu dobre premiešajte pomocou miešadla. Zdvihnite miešadlo z farby a sledujte, ako z neho farba steká.

Ak voľne tečie a neodkvapkáva v guľôčkach, mala by byť pripravená na postrek.

Kovová striekacia pištoľ

Nádobu na farbu naplňte na úroveň odporúčanú výrobcom a nastriekajte na skúšobný kus kartónu. Ak strieka bez  upchávania a poskytuje rovnomerný povrch, ste pripravený začať striekať steny.

Ak farba z miešadla voľne netečie alebo pri skúšobnom striekaní prská, bude potrebné ju zriediť. Skontrolujte plechovku farby, aby ste určili, čo by sa malo použiť na riedenie.

Ak je to farba na vodnej báze, bude to voda, ak nie, odporúča sa vhodné riedidlo.

Ak používate vodu ako riedidlo, uistite sa, že má izbovú teplotu, aby ste dosiahli najlepšiu konzistenciu.

Začnite pridaním 10 % vody alebo riedidla do farby. Vykonajte skúšobné sprejovanie a zistite, či ste dosiahli správnu konzistenciu.

Ak nie, pokračujte v riedení farby v 5% prírastkoch, kým nedosiahnete správnu konzistenciu. Po každom zriedení urobte skúšobný nástrek.

Ako maľovať steny

Keď ste pripravení začať maľovať, začnite pracovať najbližšie k hlavnému zdroju svetla v miestnosti – zvyčajne k najväčšiemu oknu. To vám pomôže zistiť, aké rovnomerné je pokrytie farbou.

Pohybujte striekacou pištoľou hore a dole po stene stálou rýchlosťou, pričom udržiavajte rovnomernú vzdialenosť približne 15 až 20 cm od steny.

Uistite sa, že každý nástrek prekrýva predchádzajúci nástrek asi o 30 %, aby ste dosiahli čo najlepšie pokrytie.

Akonáhle je stena pokrytá zvisle, môžete stenu znova natrieť, a to hneď vodorovne, aby ste ju prekryli. Elektrická striekacia pištoľ Fieldmann FDSP 200651-E El. vám umožňuje okrem horizontálneho a vertikálneho aj kruhový postrek. Vďaka tomu sa dostanete aj do ťažšie prístupných rohov.

Fieldmann FDSP 200651-E El. striekacia pistoľ (50003868)

Rohy a hrany je možné jednoducho nastriekať rovnakou technikou ako rovné plochy steny. Keďže povrchy, ktoré sa nenatierajú, sú zakryté, nie je potrebné ich pred začatím striekania zarezávať.

Vzdialenosť pri aplikácii farby

Správna vzdialenosť medzi pištoľou a povrchom pri bezvzduchovom striekaní je dôležitá pre dosiahnutie rovnomerného rozloženia farby a kvalitného povrchu.

Nerovnomernému odkvapkávaniu a gradácii farieb, ako aj plytvaniu farbou možno predísť dodržaním optimálnej vzdialenosti pri aplikácii farby.

Na tvorbu hmly alebo prestriekania farby má silný vplyv aj vedenie pištole a vzdialenosť medzi tryskou a stenou. Každý, kto má problémy s prestriekaním, by mal preto skontrolovať, či je striekacia pištoľ držaná v správnej vzdialenosti.

Čo sa stane, keď je tryska príliš blízko steny

Ak striekacia pištoľ prechádza príliš blízko povrchu, šírka prúdu farby na stenu sa zmenší. To znamená, že na stenu sa nanesie viac farby.

Rizikom je, že na rovnakú oblasť sa nanesie príliš veľa farby. To plytvá materiálom a môže spôsobiť odkvapkávanie a nerovnomerné rozloženie farby.

Čo sa stane, keď je tryska príliš ďaleko od steny

Ak je vzdialenosť medzi pištoľou a povrchom pri nanášaní bezvzduchovej farby príliš veľká, prúd farby sa rozšíri a stratí hustotu. Na meter štvorcový sa nanesie menej materiálu.

Nanášanie farby môže byť nerovnomerné a nie úplne prekryté.

Dlhšia dráha farby z pištole na povrch spomaľuje rýchlosť častíc farby. Častice farby sa víria a vzniká hmla.

Aká je ideálna vzdialenosť trysky od povrchu

V ideálnom prípade by vzdialenosť medzi bezvzduchovou pištoľou a povrchom mala byť 25-30 cm. Táto vzdialenosť zaisťuje rovnomerný nástrek s čo najmenšou hmlou farby. Vzdialenosť sa meria od výstupu produktu z pištole k povrchu.

Výnimkou je bezvzduchové striekanie stierky a tmelu.

Vzhľadom na vysokú hustotu omietky nie sú takmer žiadne problémy s tvorbou nástrekov, preto je možné zväčšiť vzdialenosť medzi stenou a povrchmi, zvyčajne 60-80 cm od podkladu.

Ako udržiavať správnu vzdialenosť v priebehu maľovania

Dodržať správnu vzdialenosť pri bezvzduchovom striekaní nie je jednoduché, najmä pre začiatočníkov. Odhad je premenlivý, hlavne z pozície toho, kto striekaciu pištoľ drží.

Kolísať môže od pár centimetrov až do niekoľkých decimetrov, v závislosti od polohy pištole a farby steny.

Aj keď môže byť použitie striekacej pištole čistejšie ako tradičný valček, je tiež dobré nosiť staré oblečenie alebo kombinézu a chrániče topánok, aby ste sa uistili, že farba nevnikne do inej časti domu.

Tento efekt sa stáva výraznejším pred bielymi stenami a sťažuje mnohým maliarom nájsť správnu vzdialenosť. Ak sa spoza pištole nepozeráte priamo na stenu, ale držíte pištoľ mierne nabok, zmení sa uhol pohľadu a získať lepší nadhľad.

Týmto miernym bočným pohľadom sa dá lepšie posúdiť a určiť vzdialenosť. Ako cvičenie môžete kolegu sledovať zboku a v prípade potreby ho nechať opraviť vzdialenosť. Na precvičenie a kontrolu postrekovania na správnu vzdialenosť 25-30 cm pomáha aj video z vašej práce pri striekaní natočené zboku.

Polostacionárny Einhell Systém pre nástrek farieb TC-SY 700 S si poradí aj s veľkými priestormi. Má až tri možnosti striekania a ramenný popruh, vďaka ktorému je práca s ním ešte jednoduchšia.

Einhell Systém pre nástrek farieb TC-SY 700 S

Striekacia pištoľ PowerPlus POWX358 s príkonom 750 W a prepravným vozíkom svojím konkurentom nezostáva nič dlžná. Bez zbytočnej námahy s ňou vymaľujete celý dom.

PowerPlus POWX358

Záver

Striekacia pištoľ je rýchly a efektívny spôsob, ako vymaľovať miestnosť. Čas prípravy sa môže zdať dlhší, ale krátky čas potrebný na rýchle nanesenie farby to kompenzuje.

Striekacia pištoľ nanáša farbu v ľahkej hmle, ktorá zanecháva rovnomerný povrch bez stôp po štetcoch alebo jamiek.

V porovnaní s použitím tradičného štetca a valčeka sa nanáša tenšia a rovnomernejšia vrstva farby, takže povrch môže byť pokrytý menším počtom vrstiev a celkovo je potrebné menej farby.

4/5 - (4 votes)