Rodinný dom ako investícia na celý život: Prerábať starý alebo stavať nový?

Pokiaľ ste sa rozhodli opustiť priestory paneláku a presťahovať sa do rodinného domu, možno ste sa ocitli pred obrovskou dilemou. 

Niektorí ľudia v tom majú jasno už od začiatku, a tak sa rovno púšťajú do realizácie svojich snov. Oplatí sa však viac kúpa starého domu a jeho následná rekonštrukcia alebo investícia do stavby nového?

Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vám pri rozhodovaní môžu jednoznačne pomôcť, aj keď finálny verdikt napokon zostáva stále len a len na vás.

Investícia do starého domu

Dôvodov, prečo ľudia často uprednostnia kúpu starého domu môže byť hneď niekoľko. Sú postavené z kvalitných materiálov, sú veľmi dobre situované, vyhovuje im veľkosť alebo rozmiestnenie izieb, sú vo vynikajúcom stave, nachádzajú sa v ich vysnívanej lokalite alebo majú svoje čaro a dušu.

V tomto prípade však musíte byť niekto, komu kde-tu nevadí krivý múr, oválne rohy stien a tisíce ďalších detailov.

Niektorí by však práve tieto pre niekoho dokonalé nedokonalosti nezniesli.

V tomto prípade tak voľba jednoznačne padá na stavbu nového rodinného domu, inak vám hrozí navýšenie financií pri oprave každej maličkosti alebo neustála nespokojnosť v prerobenom dome, pretože sa zakaždým nájde detail, ktorý pre vás bude ako päsť na oko.

Pokiaľ vám to však nevadí alebo tieto nedokonalosti naopak vyhľadávate – smelo do toho!

Riešenie rozpočtu na prerobenie starého domu

Množstvo ľudí si zvolí možnosť kúpy starého domu dúfajúc, že napokon ušetria. To však nemusí byť tak celkom pravda. Pri honbe za novým bývaním sa tak ľahko môžete prepočítať a v určitom štádiu si uvedomíte, že za tie peniaze ste už dávno mohli mať postavený nový dom. Pri riešení rozpočtu tak treba byť v tomto prípade pripravený naozaj na všetko.

Zdroj: needpix.com

Na začiatok je potrebné uvedomiť si pár nevyhnutností, do ktorých jednoducho budete musieť investovať.

Treba niekde niečo zbúrať, prípadne niečo pristaviť, musíte vymeniť vodovod, prerobiť kúrenie a elektrinu, izolovať staré múry, vymeniť okná a dvere a množstvo iných záležitostí, ktoré sa odvíjajú predovšetkým od stavu nehnuteľnosti.

Aj keď sa vám zdá, že tieto ošarpané priestory majú svoju dušu, musíte zvážiť, či v skutočnosti nejde len o polorozpadnutú šopu.

V tomto prípade by sa vám náklady na celkovú prerábku mohli znásobiť v porovnaní so stavbou nového.

Na obhliadku vezmite odborníka

Na obhliadku vášho potencionálne nového bývania by ste si tak so sebou rozhodne mali vziať odborníka, ktorý vďaka svojim skúsenostiam dokáže stav domu posúdiť o čosi profesionálnejšie a reálnejšie.

Stále však pri plánovaní rozpočtu treba počítať aj s neočakávanými investíciami, pretože kde jeden problém vyriešite, môžete objaviť ďalších 10 skrytých.

Zdroj: pxhere.com

Jednou z výhod kúpy a následnej rekonštrukcie starého kvalitného domu môže byť fakt, že zo začiatku nebudete potrebovať taký obnos peňazí, ako pri stavbe nového.

Síce sa vždy vyskytnú opravy nutné ešte pred nasťahovaním, no na veciach, “ktoré počkajú”, môžete pokojne pracovať pomaličky a postupne, keď si našetríte ďalšie peniaze. Ak teda nájdete vhodnú nehnuteľnosť – neváhajte!

Kedy je lepšie starý dom zbúrať a postaviť nový?

Aj keď vás akokoľvek na vybranom starom domčeku nadchla lokalita, nemali by ste sa hneď bezhlavo púšťať do jeho rekonštrukcie. Platí to v prípade, kedy je narušená statika domu, priestory majú vysokú vlhkosť, príliš nízke stropy, dom je celkovo príliš malý alebo je dispozične neprakticky riešený.

Všetky tieto faktory by vás koniec-koncov stáli len ďalšie nervy a peniaze. V tomto prípade je ideálnym riešením starý dom zbúrať a postaviť nový, no len v prípade, že ste na 100% presvedčení, že lepšiu lokalitu už nenájdete. Inak sa radšej poobzerajte skôr po prázdnych pozemkoch a začnite so stavbou nového domu rovno tam.

Najväčšou výhodou nového domu je, že si o projekte domu môžete rozhodnúť doslova samy presne podľa vašich predstáv.

V dnešnej dobe sú jednoznačne najviac populárne práve projekty bungalovov, ktorých postavenie vás nakoniec vyjde omnoho menej, ako nákladná rekonštrukcia starých domov z nekvalitných materiálov.

Výhody a nevýhody stavby nového domu

Stavba nového domu môže byť pre niekoho splneným snom. Čo už by len mohlo byť lepšie, ako bývať presne v takom, aký ste si vysnívali.

Navyše, keď sa rozhodnete postaviť si dom svojpomocne, budete mať o to lepší pocit. A nielen vy, ale aj vaša peňaženka. 

Zdroj: pixabay.com

Zo začiatku si však treba uvedomiť jednu vec. Bude vám to pravdepodobne trvať o čosi dlhšie, ako prerobenie starého. Obzvlášť čo sa týka vybavenia všetkých potrebných povolení a papierov.

Tento faktor je však pri túžbe po vlastnom zrejme najviac zanedbateľný.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.