Aby ste aj u vás doma docielili dych berúce interiérové efekty, nepotrebujete k tomu veľa. Ako vytvoriť provensálsky štýl vo vašom interiéri?
Určite nie sú nutné žiadne extra bujaré, predražené alebo snáď snobské kúsky nábytku.
Potrebovať nebudete ani extravagantné doplnky, ani divokú farebnú pestrosť. Tento štýl bývania si určite nájde svojich obdivovateľov a čo je najviac potešujúce, je fakt, že provensálsky štýl k dokonalému efektu potrebuje oveľa menej kulís a tiež finančných nákladov.
Obsah článku
Základom je farebnosť
Či už chcete docieliť provensálsky štýl v obývačke, alebo v kuchyni, základom je vždy farebné súznenie a harmónia.
Tieto s určitosťou docielite pomocou farieb. Ideálne sú farby:
- modrá
- biela
- fialová
- tyrkysová
- žltá
- ružová
- bronzová
Zabudnite však na to, že všetky farby vezmete a aplikujete ich, ako sa vám zapáči. Pre jemný efekt v štýle Provensálska je dôležité dodržať farebnú striedmosť a jednotlivé miestnosti skôr ladiť tón od tónu.
Nádherný efekt potom spoľahlivo dosiahnete svetoznámym patinovaním. Patina k provensálskemu štýlu bývania neodmysliteľne patrí, a práve vďaka nej tak môžete vdýchnuť nový život a príbeh aj starším kúskom nábytku. Tie by možno inak čakal smutný osud na smetisku.
Výhodou patiny je tiež fakt, že ju zvládne každý, a to aj začínajúci kutil. K dokonalému efektu provensálskeho štýlu u vás doma tak môžete aj sami priložiť ruku k dielu.
Nábytok, ktorý má svoj príbeh
Nábytok s históriou, ktorý si rozumie s prítomnosťou. Asi takto by sme mohli charakterizovať provensálsky štýl bývania. Znie to trochu nadnesene, no provensálsky štýl velí držať sa tradícií, oživiť ich kúzlo, a pritom ich ladne a rafinovane prepojiť s modernou prítomnosťou.
Samozrejme, vždy s citom a gráciou. Než vezmete útokom obchod s nábytkom, podniknite najskôr odhodlanú výpravu na povalu. Určite tam po starých rodičoch nájdete zaujímavé kúsky nábytku, ktorým môžete dopriať novú šancu. S trochou šikovnosti získate interiérový doplnok, ktorý vám bude každý závidieť. Ďalšou výhodou takéhoto nábytku je, že sa v žiadnom obchode nedá zohnať.
Originálne hojdacie kreslo s vôňou histórie, porcelánová súprava, jedálenský stôl i šatníková skriňa. To všetko sa môže stať výnimočným solitérom, ktorý u vás doma dokonale podčiarkne provensálsky štýl.
Ak sa rozhodnete, že nové kúsky nábytku si zhotovíte svojpomocne, potom vedzte, že v štýle Provensálska hrajú prím určité materiály. Sú nimi:
- kov
- masívne drevo
- prútie
Do tohto štýlu sa skvele hodia:
- prútené košíky
- kreslá i kresielka
- kovové stolíky
- kovové vázy
- komody
- nábytok z dreva
Na týchto kúskoch sa zručné ruky remeselníkov dokonale „vybláznili“, a práve to sú kúsky nábytku, ktoré provensálskemu štýlu bývania dodajú pomyselnú čerešničku na torte.
Doplnky, ktoré v provensálskom štýle nesmú chýbať
Zatvorte oči, zasnívajte sa a predstavte si slnečné zákutia francúzskeho Provensálska.
Určite na ten najdôležitejší doplnok sami prídete. Áno, romantická farba, nádherná vôňa a z nej plynúca nežnosť.
To je typická provensálska levanduľa. Tú v príbytku v štýle Provensálska jednoducho nemôžete ignorovať. Stretnete ju doslova na každom kroku.
Nenahraditeľná levanduľa
Levanduľu si môžete v originálnom kvetináči postaviť za okno rovnako ako na interiérový parapet. Takto si viete krásne ozdobiť napríklad kuchyňu v provensálskom štýle, kde budete mať levanduľu vždy poruke aj pri varení a pripravovaní pokrmov. Skvelý nápad je vysadiť ju do záhona. V pravý čas ju potom môžete zožať a usušiť jej jemné kvietky, ktoré vám následne nádherne prevoňajú celý byt a vykúzlia tak dokonalú provensálsku atmosféru. Dokonca aj tu. V našich slovenských končinách.
Motív levandule potom v interiéri môžete použiť prakticky na čokoľvek. Príkladom je jeho použitie v rámci:
- textílií
- jedálenských súprav
- obrusov
- závesov
- lôžkovín
- stien
Áno, fialová farba provensálskemu štýlu náramne pristane. Čo sa týka ostatných doplnkov, s úspechom môžete v provensálskom štýle použiť pohodlné vankúšiky, elegantné obrusy, servítky aj rôzne deky a prikrývky.
Rustikálny štýl – ďalší príbuzný štýl
Dedinský alebo, ak chcete, rustikálny štýl rezonuje nielen prírodnou krásou, ale aj určitou vyrovnanosťou. Vyjadruje harmóniu človeka, ktorý vedel žiť v súlade s kolobehom roka a premenami okolitej prírody.
Práve prírodné materiály opracované zručnými rukami remeselníka tvoria základ rustikálneho štýlu. Napriek zásahu človeka nestrácajú čaro pôvodnej surovosti a sú najlepšie rozpoznateľným znakom tohto štýlu.
Stačí si na internete nájsť obrázky inšpiratívne aranžovaných bytových priestorov, ktoré sú nasiaknuté vidieckym štýlom. To vám dá lepšiu predstavu, čo sa týmito riadkami snažíme povedať.
Materiál, ktorý rastie
Hlavným materiálom je pri rustikálnom dizajne drevo. Jeho štruktúra je neuveriteľne dekoratívna. V dnešnej dobe sa nahrubo opracované dosky, ale aj iné drevené prvky, dostávajú do popredia, a to aj popri modernom interiérovom dizajne.
Ak si chcete u vás doma navodiť aspoň náznakom vidiecky uvoľnený štýl, potom určite drevenými prvkami nič nepokazíte. Môžete začať napríklad nábytkom. Stačí konferenčný stolík, ktorý na kovovej konštrukcii bude mať dosku s náznakom hrubo opracovaného dreva.
Pre moderný bytový dizajn je však neobyčajne pôsobivé celú jednu stenu pokryť obkladom z dosiek rôzneho odtieňa. Čím budú pôsobiť hrubšie a divokejšie, tým je to lepšie.
Materiál, ktorý kvitne
Vidiecky štýl však myslí aj na tkaniny. Opäť sú to však tkaniny hrubšieho „zrna“. Ak máte nahrubo tkané ľanové látky, tieto sa vám skvele hodia do rustikálneho štýlu. To isté sa týka aj koberčekov. Tie moderné zo zošitých zvyškov látok sa do tohto štýlu hodia skvele.
Pamätajte ale, že koberček by mal skutočne pokrývať len časť podlahy. Tá by potom mala byť z:
- dreva
- kameňa
- dlaždíc
Minimálne by mala pôsobiť dezénom plávajúcej podlahy alebo položeného štylizovaného materiálu.
Rysy rustikálneho štýlu
Rustikálny štýl môžete u vás doma zaviesť postupne. Myslite hlavne na jeho charakteristické črty. Tými sú okrem drevených prvkov napríklad:
- pruhy
- kvetinové vzory
- biela hrubá látka
- rôzne farebné látky
Vhodné sú aj kováčske prvky, ktoré uplatníte napríklad pri konštrukcii nábytku. Platí to najmä pre stolíky, ale tiež napríklad pre svietidlá. Úplne bez debaty sem zapadnú tiež výrobky z prútia. A kameň? Ten sa hodí vždy. Či už ako obklad stien, kamenná podlaha, alebo len ako kamenné solitéry alebo dekorácie.
Teplo domova
Ak máte možnosť umiestniť si u vás doma tiež krb, potom neváhajte!
Tie studené na biolieh sú nenáročné. Môžete si vybrať z obrovského množstva tvarov a krásne doladiť váš interiér.
Ten bude s každým rustikálnym detailom čoraz viac prispievať k vyrovnanosti, ktorú v našich predstavách obdivujeme pri pokojne vedenom vidieckom živote.
Vzorom je príroda
Vidieckemu štýlu vládnu, samozrejme, prírodné materiály. Ich vplyv je tiež zjavný na voľbe farieb interiéru. Tie sú často v škále od béžovej až po tmavohnedú. Zostavu dopĺňajú pastelové tóny. V bývaní sú pre vidiek typické výraznejšie vzory. Často sú to prúžky a štvorčeky. Veľkú úlohu zohrávajú kvety a prírodné motívy.
Pri premene bytu na vidiecke sídlo nemusíte minúť tisíce eur. Tento štýl miluje tradíciu, a tak sa naozaj niekedy stačí porozhliadnuť u starých rodičov na povale alebo v bazároch.
Nemusíte dokonca ani investovať do nákladnej renovácie. Ak nábytok stále slúži, nechajte mu jeho patinu. Vidiecky štýl vsádza na tradíciu a príbeh. Nevadí, že máte nábytok rôzneho veku, spojovacím prvkom môže byť napríklad farba.
Nebojte sa vo svojom dome odhaliť trámový strop alebo tehlovú stenu vo vnútri interiéru. Do vidieckej mozaiky skvele zapadá aj krb obložený kameňom. Násilné využívanie týchto prvkov však v byte narobí viac paseky než dobrého dojmu.
Niekoľko tipov na záver
Ak sa teda váš byt nehodí pre tieto prestavby, ozvláštnite ho dekórom vo vidieckom štýle. Do maľovaných džbánov dajte kytice. Bohato stačí poľný kvet. Ozdobiť ich môžete aj veľkými listami alebo trávou.
Vytiahnite staré fotografie a zadovážte si k nim rámčeky, ktoré kúpite napríklad na blšom trhu. Do sklenenej servírovacie misy s poklopom dajte ovocie alebo dezerty. Na kuchynskú linku naaranžujte cesnakové paličky či cibuľu. Nezabudnite ani na zaujímavý obrus, závesy a vankúše.
Vyhnite sa však veľkému množstvu dekorácií. Najčastejším prehreškom v podobných interiéroch je zaplnenie priestoru rámčekmi, obrázkami, sviečkami či nádobami s originálnymi nápismi. Pri navrhovaní bytu vo vidieckom štýle preto vždy myslite na to, čo mali v chalúpkach naši starí a prastarí rodičia.