Provensálsky štýl je u nás známy aj pod názvom vidiecky. Do domácnosti prináša príjemnú atmosféru a kombinuje pekné kúsky s tými užitočnými. Spolu s minimalizmom si v 21. storočí vytvoril miesto aj u nás. Ľudia ho majú v obľube stále viac a viac, pretože sa hodí do úplne každej kuchyne. Je jedno či bývate v meste alebo na dedine. Provensálska kuchyňa je tak skvelou voľbou pre všetky domácnosti.
Zariadiť kuchyňu je niekedy omnoho ťažšie, ako to na prvý pohľad vyzerá. Je to miestnosť, kde človek trávi veľa času z dňa, a preto musí byť nielen pekná, ale tiež komfortná. Na druhej strane netreba zabúdať ani na funkčnosť, ktorá je pri varení, pečení a pripravovaní pokrmov kľúčová. Jedným z perfektných štýlov do kuchyne je aj ten provensálsky. Viete ako naň?
Obsah článku
Provensálska kuchyňa a jeho pôvod
Ak by sme chceli zisťovať informácie o tomto štýle, je dobré ísť o pomerne do blízkej minulosti. Presnejšie ide o 18. storočie vo Francúzsku.
Štýl sa síce inšpiroval francúzskym vidiekom, no v trochu inej forme, ako si možno myslíte. Nejde o jednoduché domčeky s takýmito alebo veľmi podobnými kuchyňami.
Išlo o vidiecke sídla bohatých ľudí a panovníkov, ktorí si chceli oddýchnuť od rušného diania doma.
Odišli tak na miesto, kde nevideli všade navôkol zlato, striebro alebo iné kovy.
Kuchyne v provensálskom štýle sú v porovnaní s minimalizmom prepchaté. V minulosti však pre panovníkov boli veľmi jednoduché. Tí boli zvyknutí na obrovské kuchyne z palácov.
Dnes sa tento štýl rozšíril po celom svete. Ľudia si doň zariaďujú najmä kuchyne a to z jedného jediného dôvodu. Provensálska kuchyňa poskytuje všetko. Štýlový vzhľad, funkčnosť a úžitkovosť.
Zamerajte sa na kombinácie
Kým v mnohých iných štýloch prevláda jeden materiál, jedna farba alebo jeden druh doplnkov, v provensálskom štýle ide o presný opak. Preto, keď vyberáte nábytok alebo doplnky, zamerajte sa pokojne na viacero materiálov, farieb a tvarov.
Pre niekoho môžu byť vidiecke kuchyne príliš prekombinované a plné chaosu. Je to však úplne normálne. V porovnaní s trendom minimalizmu ide o diametrálny rozdiel.
Takejto kuchyne sa netreba báť, myslite však na jedno, udržujte ju upratanú. Ak by nebola uprataná, mohla by pôsobiť príliš chaoticky a neusporiadane.
Ako vyberať rôzne kombinácie do miestnosti? Vyberajte si materiály, ktoré ladia. Môže ísť o kov a drevo, o drevo a sklo alebo o sklo a kov. Následne v takýchto materiáloch vyberajte hlavné kusy nábytku a doplnky.
Správna farba
Vintage kuchyňa je charakteristická jednou farbou. Touto farbou je biela. Dá sa povedať, že bez nej provensálsky štýl ani nevytvoríte. Vyzerá štýlovo, hodí sa k nej úplne každý materiál a taktiež farba.
V rámci farieb sa v tomto štýle vyhýbajte kontrastu. Ten je síce obľúbený, no nie je tu vítaný. Vyhnite sa teda čiernej alebo tmavým odtieňom. Provensálska kuchyňa je romantickým miestom.
Vhodné sú do nej odtiene ako pastelová ružová, modrá alebo jemná hnedá.
Biela má však aj rôzne výhody. Medzi tie hlavné sa radia:
Okrem stien pokojne stavte na biely nábytok. Veľmi štýlový je dnes biely jedálenský stôl a stoličky.
Tie skvelo vyniknú na drevenej podlahe. K bielemu jedálenskému setu skombinujte aj skrinky či kuchynskú linku.
Biele kombinácie
Pozor si však dávajte na jednotlivé kombinácie. Biela je síce skvelou farbou, no pri nesprávnom výbere pôsobí chladne a sterilne.
Vytvorí vám tak polo-minimalistický priestor, ktorý nebude pôsobiť príjemne.
Myslite na tri hlavné veci a to:
Prvý bod je snáď jasný. Mnohí určite viete, že biela nie je len jedna. Existuje viacero odtieňov. Jedna je jemne do žlta, iná zas do chladnejšieho tónu.
Pri správnom zariaďovaní musíte staviť na celé spektrum odtieňov bielej. Minimálne stavte na tri a viac. Získate tým efekt tieňovania, ktorý z miestnosti odstráni nepríjemný sterilný pocit a nudný výzor.
Druhý bod je taktiež celkom zrozumiteľný. Kuchyňa jednoducho nesmie byť iba biela. Preto do nej kombinujte aj iné farby. Minimálne jednu. Rovnako do nej pridajte aj rôzne materiály.
Keďže provensálske kuchyne sú biele, vhodné sú do nich napríklad bledé odtiene dreva. Využite taktiež rôzne vzory a materiály. Nechajte pracovať svoju fantáziu.
A posledné, no veľmi dôležité, je aj samotné svetlo. Biela odráža úplne všetko vrátane svetla. Ak je žlté, kuchyňa má jemný žltkastý nádych. Naopak, ak je svetlo chladnejšie, kuchyňa bude odrážať skôr svetlo do modra.
Umelé svetlo vo forme žiaroviek a lámp preto vyberajte premyslene. Myslite nielen na farbu, ale taktiež na uhol svietenia a intenzitu.
Prirodzené svetlo
Okrem umelého svetla je dôležité prirodzené svetlo, ktoré prúdi zvonka. Provensálska kuchyňa je známa tým, že je ním zaliata svetlom. A umelé to rozhodne nie je. Práve naopak. Prirodzené svetlo je základom každej takejto kuchyne.
Chcete aj vy pravú vidiecku kuchyňu? V tom prípade stavte na okno. A nemusí byť len jedno! Do kuchyne zvoľte rovno dve alebo tri. Najlepšie urobíte, ak ho umiestnite pri kuchynskú linku. Orientovať ho však môžete aj pri kuchynský stôl alebo na druhú stranu od kuchynskej linky.
Najlepšie umiestnenie je však predsa len pri kuchynskej linke. Pri nej pripravujete väčšinu jedál, a preto potrebujete dostatok svetla. Ak by ste mali okno len oproti kuchynskej linke, zakláňali by ste si.
Doplnky to istia
Kuchyňa je skôr pracovnou ako oddychovou miestnosťou. Na tomto tvrdení sa zhodne snáď každý. Na druhej strane, je to miestnosť, v ktorej často konzumujeme jedlá a stretávame sa s rodinou. Aj táto miestnosť musí byť zariadená pekne a s dôrazom na doplnky.
Výhodou provensálskeho štýlu v kuchyni je najmä to, že myslí nielen na hlavné kusy nábytku, ale taktiež na doplnky.
Pokojne tak stavte na zaujímavé dekoračné vázy, drevené a ozdobné obrazy alebo rámiky s fotografiami.
Dôležité sú rastliny a kvety. Vidiecke kuchyne boli vždy založené na tom, že v nich nechýbali kúsky z prírody. Prineste si ich do svojej kuchyne aj vy. Nie je to vôbec zložité.
Textílie všade okolo vás
Textílie by nemali chýbať v žiadnej kuchyni. Je úplne jedno či ide o minimalistickú, bohémsku alebo provensálsku. V každej by mal byť textil minimálne na oknách.
V prípade vidieckeho štýlu môže ísť aj o ťažšie a masívnejšie záclony, ktoré zakryjú veľkú časť okna. Dávajte ale pozor na to, aby ste v kuchyni mali dostatok svetla. Najlepšie urobíte, ak celú záclonu naaranžujete po bokoch okien.
Okrem záclon sú textílie vhodné vo forme zavesených štýlových kuchynských utierok, obrusov alebo dečiek. Deky pokojne uložte napríklad na stoličky.
Textílie dokážu zmeniť úplne celý výzor miestnosti. Farba, materiál a vzory sú na vás. Doplnky kupujte tak, aby ladili tón v tóne.
Záver
Provensálsky štýl je veľmi obľúbený vďaka detialom, ktoré ho robia zaujímavým. Kombinovanie bielej farby s prírodnými doplnkami a viacerými odtieňmi priťahuje čoraz viac ľudí.
Ak aj vy chcete zmenu a netúžite po minimalistickom dizajne, stavte na provensálsku kuchyňu. Rozhodne neoľutujete.