Posteľná bielizeň – Ako vybrať kvalitu za skvelú cenu?

Farba, vzor a materiál – tri základné veci, ktoré pri posteľnej bielizni vnímame. Prioritou je pre nás kvalita materiálu a jeho údržba.

Finálny výber vzoru obliečky už záleží na osobnom vkuse každého z nás a v neposlednom rade na štýle zariadenia spálne.

Na zimné mesiace vymeníme tenkú prikrývku za silnejšiu a môžeme ísť ešte ďalej, najmä lacnejšie redšie materiály nahradíme kvalitným obliečkami.

Na každodenné používanie vyberáme kvalitné obliečky  príjemné na dotyk, na chalupu stačí flanel, úpletový jersey (variant úpletu, splývavý bavlnený materiál, nemusí sa žehliť a pri používaní sa nekrčí) alebo krep, ktorý sa skvele udržiava.

Alebo sem odvezieme staršie bavlnené satény, aby sme v skrini uvoľnili priestor pre nové atraktívne kúsky.

Keď s nami žijú domáci miláčikovia a majú prístup až do spálne, nevolíme luxusné obliečky, ktorých poškodenie by nás mrzelo, ale klasické pevnejšie plátna potlačené výraznejšími vzormi.

Farba


Farebnosť je kreatívna záležitosť, ale na chladnejšie obdobie sa odporúčajú zemité teplé odtiene od oranžovej, ružovej až po hnedú.

V lete preferujeme chladivé tóny zelenkavej, striebornej, bielej a svetlo modrej.

Vítané sú nežehlivé úpravy, mäkčenie a česanie, ktoré dodávajú tkaninám hebkosť a uľahčujú ich údržbu.

Kvalitné bavlnené textílie sú pevné, ale ľahké. Pri správnom sušení nevyžadujú následné žehlenie a pre niektoré úpravy (krep) dokonca sa žehlička ani neodporúča.

Kvalitné tkanina musí byť príjemná na dotyk, nedráždivá, pôsobiť hladko.

posteľná bielizeň spálňaAj stopercentne bavlnené látky sa líšia. To ovplyvňuje napr. farbivo na tlač vzoru.

Tie, ktoré zostávajú na povrchu, sú tvrdšie (pigmenty), tie, čo prenikajú do tkaniny a priadzí (reaktívne farbivá), ponúkajú látku mäkšiu. Pocit z látky ovplyvňuje najmä väzba materiálu, kvalita použitej priadze, použité farbivá a nežehlivá úprava.

Prehľadne o materiáloch


Najkvalitnejšia posteľná bielizeň sa vyrába zo stopercentnej česanej dlhovláknitej a mercerovanej bavlny.

Má skvelé vlastnosti: je príjemná na dotyk, má vysokú pevnosť, dobrú savosť, farebnú stálosť a nespôsobuje alergické reakcie. Z jemných priadzí sú utkané najkvalitnejšie hladké bavlnené satény aj na dotyk jemné, husto tkané plátna a damašky.

 Zvlnený krep: lacná supermarketová kvalita býva na dotyk drsnejšia, ale po vypraní sa zmäkčí.

Kvalitný krep je z jemných hustých priadzí a potlačený reaktívnymi farbami. Krep nie je typ plátnovej väzby, ale len jej úprava s charakteristickým zvlnením, ktorá môže byť podľa kvality priadzí hustejšia a trvanlivejšie alebo redšia.

Tieto rozdiely spoznáme okom a hmatom, pokrčeniu zabraňuje sám krepovaný efekt tkaniny.

 Bavlnené satény: teší sa veľkej obľube, v najvyššej kvalite sú upravené do nežehlivej podoby.

Obsahujú dlhá česané vlákna, ktoré sa pri praní nepokrčia, keď ich narovnáme a usušíme, budú hladké. Satén opäť nie je materiál, ale typ väzby.

U saténov, v porovnaní s klasickými plátnovými tkaninami, znižuje krčivosť samotná atlasová väzba aj použitie jemnej priadze.

 Vysoký lesk, ktorý máme so saténom spojený, je výsledkom mercerovania a prídavku nežehlivej úpravy.

Na trhu sa vyskytujú aj satény z polyesterových vlákien či kombináciou bavlnených a polyesterových vlákien. Tieto lacné satény majú bohužiaľ veľa negatívnych vlastností, sú chladivé, elektrizujú, kĺžu a ľahko sa natrhnú.

 

Nepovažujeme ich za luxusné, označenie satén je v tomto prípade poriadne mätúce.

Najkvalitnejšie bavlnené satény označujeme ako Premium-Satén, ktorý sa vyrába z najjemnejších priadzí dlhovláknitej egyptskej bavlny s hustotou 300 nití na palec štvorcový.

Rozdiel v hebkosti a pevnosti je hneď viditeľný.

Ďalej poznáme satény pod pojmom Mako-Satén, ktoré sú z jemných dlhovláknitých bavlnených priadzí s hustotou 200 nití na palec štvorcový.

Často zohráva svoju úlohu pri nákupe aj typ zapínania.

Zákazníci často preferujú zips, kedy je prikrývka celá zakrytá a nevylieza z obliečky. Zapínanie na cvoky či gombíky je prežitok,  ktorý sa už takmer nepoužíva.

Údržba ovplyvňuje trvanlivosť


Nové obliečky vždy vyperieme, najlepšie lícnou stranou dovnútra, čo je šetrnejšie pre zachovanie farieb.

Pri prvom praní môžeme použiť prací prášok, tým sa zbavíme tzv. zvyškovej farby, ktorá sa potom už nepúšťa. Bežne sa perie pri teplote 60 ° C, pretože tá likviduje aj roztoče.

Dávame si pozor aj na typ prášku: do farebného prádla nesmie prísť typ s bieliacou zložkou, pretože môže urobiť na bielizni škvrny.

Tiež sa neodporúčajú vonné aviváže, ktoré spôsobujú rôzne alergie a zabraňujú prirodzeným vlastnosťami vlákna absorbovať vlhkosť.

posteľná bielizeňPosteľná bielizeň – pýtame sa profesionálov


V nasledujúcej časti vám ponúkame najčastejšie otázky zodpovedané rôznymi odborníkmi na posteľnú bielizeň:

Aké obliečky odporúčate pre deti?

Určite  obliečky zo 100% bavlny, ktoré sú vhodné aj pre ľudí s kožnými alergiami.

Bavlna je priedušná, absorbuje pot a je veľmi jemná na dotyk. Obliečky vrátane zipsov by mali spĺňať príslušné zdravotné normy.

V čom zákazníci pri nákupe najčastejšie robia chyby?


Bohužiaľ sa príliš orientujú podľa ceny, kupujú lacný tovar, ktorého životnosť je nízka, niekedy preferujú výrobky z umelých vlákien.

Správne je sa rozhodovať podľa jemnosti jednotlivých materiálov.

Tiež je dobré si strážiť ponúkané rozmery.

U nás je štandardná veľkosť vankúša 70×90 cm, a prikrývky 140×200 cm.

Keď zvolíme netradičný rozmer, musíme dokúpiť aj iné veľkosti prikrývok a vankúšov. Do budúcnosti sme potom pri výbere ďalších nadštandardných obliečok viac obmedzení.

Čo je ideálne si vybrať, keď nechcem mať prácu s údržbou?


To súvisí s finančnými možnosťami a osobnými preferenciami.

Zákazník si môže zaobstarať buď drahšie úplety či bavlnené satény s nežehlivou úpravou, alebo si vystačí s lacnejším krepom.

Správne je sa rozhodovať sa viac  podľa jemnosti jednotlivých materiálov než podľa jednoduchosti údržby.

4.5/5 - (8 votes)