Ak ste sa už niekedy dostali do situácie, že sa vám krátko pred výplatou pokazil nejaký elektrospotrebič, nie je to nič príjemné. Ešte horšia situácia nastáva vtedy, keď sa vám pokazí spotrebič, ako práčka alebo sušička. V takom prípade musíte siahnuť na železnú rezervu. Pokiaľ ju ale nemáte, jediným riešením sú rýchle pôžičky. V našom článku sa dozviete viac o tomto type pôžičiek a na čo si dať pozor.
Obsah článku
Pokazené spotrebiče – koľko vás to bude stáť?
Bežná domácnosť je doslova zasypaná rôznymi elektrospotrebičmi, bez ktorých si už ani nevieme predstaviť normálne fungovanie. Niektoré z nich sú na istú dobu postrádateľné, no iné musíte riešiť čo najskôr. Nie je nič horšie, ako plný kôš špinavého prádla a práčka, ktorá práve začala štrajkovať.
Cena nových elektrospotrebičov je rôzna. Samozrejme, nie vždy treba kupovať nové, niekedy stačí zavolať šikovného opravára. Avšak v prípade práčky a sušičky vás takáto oprava môže stáť aj 200 eur. To už stojí za zváženie kúpa novej práčky, čo v praxi znamená približne od 350 do 500 eur (v závislosti od kvality a parametrov novej práčky).
Na konci mesiaca tak ide o nepríjemnú položku, ktorá sa dá ale rýchlo vyriešiť krátkodobou pôžičkou pred výplatou vo forme:
- Menšieho spotrebného úveru z banky – nevýhodou sú prísnejšie podmienky poskytovania pôžičiek.
- Rýchlej pôžičky z nebankovky – nezabudnite na dôkladné preverenie nebankovej spoločnosti. Pamätajte, že každý finančný subjekt poskytujúci pôžičky sa musí nachádzať v registri NBS.
Akúkoľvek pôžičku, či už na malú, alebo väčšiu sumu, je najlepšie riešiť v banke. Pokiaľ ale banka vašu žiadosť zamietne, v tom prípade sa obráťte na nebankové spoločnosti. Pamätajte ale na to, že v nebankovkách dostanete menej výhodné podmienky (vyššie úroky a kratšia doba splácania).
Čo vieme o rýchlych pôžičkách?
Rýchle pôžičky môžeme definovať ako poskytnuté finančné prostriedky v menšej sume (v priemere do 500 eur), ktorých požičanie je podmienené podmienkou rýchleho splatenia – najčastejšie ide o dobu 1 mesiac, maximálne 2, a to v závislosti od toho, koľko ste si požičali.
Oproti bankovým pôžičkám majú tú výhodu, že prostredníctvom nich si môžete požičať aj veľmi malé sumy – 50, 100 či 150 eur. V bankách je zvyčajne minimálna pôžička stanovená na 300 eur. To robí rýchlu pôžičku z nebankovky ideálnym kandidátom na vykrytie malých výdavkov, ako napríklad oprava či kúpa práčky.
Rýchlu a pohodlnú pôžičku môžete, samozrejme, dostať aj v banke. V tomto smere je jednou z najlepších možnosti pôžička formou kontokorentného úveru (povolené prečerpanie na účte), ktorý predstavuje ideálne riešenie v prípade nedostatku peňazí na účte.
TIP
Pôžičku pred výplatou je najlepšie splatiť jednorazovo práve najbližšou výplatou. Preto je dôležité ešte pred pôžičkou dôkladne zvážiť svoje finančné možnosti a výšku výplaty. Vyhnete sa tak tomu, aby ste potom nemuseli plátať starú pôžičku novou.
Podmienky rýchlych pôžičiek
Schválenie a získanie rýchlej pôžičky na menšiu sumu je veľmi jednoduché. Ideálne je požiadať nebankovú spoločnosť prostredníctvom internetu o sumu, ktorú si chcete požičať – vyplnením online formulára. Do formulára okrem výšky pôžičky treba vyplniť aj svoje osobné údaje z občianskeho preukazu. Po obdržaní vašich údajov vám zvyčajne nebankovka veľmi rýchlo zavolá späť a dohodne všetko potrebné pre schválenie pôžičky.
Peniaze tak môžete získať bez zbytočného papierovania, a to jednoduchým potvrdením zmluvnej dokumentácie vo vašom užívateľskom profile – registrovaním v nebankovke. Peniaze vám zvyčajne prídu na účet ešte v ten istý deň.
Podmienky pre získanie rýchlej pôžičky pred výplatou sú nasledovné:
- občan SR,
- vek 18 rokov a viac,
- platný doklad totožnosti.
Dobu splatnosti pôžičky si môžete predĺžiť alebo skrátiť. Predĺženie splatnosti sa však zvyčajne bez poplatku nezaobíde. Z dôvodu krátkodobého splácania rýchlej pôžičky a jej nízkej sume je tento typ pôžičky ideálny aj pre matky na materskej dovolenke, invalidných dôchodcov a seniorov.
Na čo si dať pozor?
V súvislosti s rýchlymi pôžičkami na nižšie sumy je najdôležitejšie si dať pozor na krátku dobu splatnosti a dobre si zvážiť, či náhodou požičaná suma neprevyšuje vaše finančné možnosti. Pamätajte, že aj nasledujúci mesiac vás čakajú výdavky a začínať mesiac s veľkou dierou na účte nie je nič príjemné. Jej predĺženie sa vám totiž výrazne predraží.
V tomto smere si tiež nezabudnite dobre preveriť, ako to v danej nebankovke je so sankčnými poplatkami a ako postupuje v prípade nesplatenia pôžičky. Určite vám pomôže, ak si pozriete jej referencie na internete a dobre preštudujete webstránku spoločnosti.
Pri výbere rýchlej pôžičky tesne pred výplatou si jednotlivé ponuky nebankoviek nezabudnite porovnať online.