Ploštice – Ako sa ich zbaviť? Máme skvelé tipy!

Dajme si na úvod taký malý testík. Oslovte toho najväčšieho milovníka zvierat, akého vo svojom okolí poznáte a poproste ho, aby vám vo svojom rebríčku obľúbenosti zvierat zaradil plošticu posteľnú na niektoré z miest od jeden po desať.

Som presvedčená, že toto malé zvieratko skončí na „chvoste“ rebríčka. A vôbec sa nečudujem! Veď určite mi dáte za pravdu, že problémy, ktoré nám tento drobný hmyz dokáže svojou prítomnosťou narobiť, nie sú vôbec príjemné.

Ak doposiaľ nemáte osobnú skúsenosť s plošticami, ste šťastný človek. Tí, ktorí ploštice zažili na „vlastnej koži“, a to doslova, tí by vám vedeli povedať, aké je to nepríjemné, a čo všetko museli podstúpiť, aby sa ich zbavili.

V našom článku sa dozviete všetko, čo vám v prípade stretu s plošticami zaručene pomôže. Dozviete sa hlavne to, ako sa ich zbaviť. A samozrejme, že nezabudneme ani na prevenciu.

Pozrime sa teda na plošticu zblízka…

Kvalitné prípravky proti plošticiam + alternatívy

Popis


Ploštica posteľná často nesprávne nazývaná aj ploštica domáca, patrí medzi bzdochy, preto je jej zastaraný názov aj bzdocha posteľná.

Je to hmyz hnedej alebo hrdzavočervenej farby s plochým oválnym telom dlhým 5 – 9 mm. Má zakrpatené krídla, preto nelieta, iba lezie a veľmi rýchlo sa pohybuje.

Za minútu je schopná prejsť vzdialenosť až 1 metra.

Dokáže liezť po vodorovných i zvislých plochách, niekedy sa na svoju korisť spúšťa priamo z plafóna. Ide o parazita, ktorý sa živí krvou teplokrvných stavovcov vrátane človeka.

Tento svetloplachý hmyz je aktívny iba v noci, svoje obete napáda v spánku a hostí sa na ich odkrytých častiach tela.

Potravu vyhľadáva aktívne.

Človeka dokáže rozlíšiť podľa teploty, rozdielnej vlhkosti oproti okoliu, produktov potných žliaz a koncentrácie vydýchaného oxidu uhličitého.

Je to veľmi odolný hmyz, dokáže prežiť v teplotách od -17 do +49 stupňov Celzia.

Druhy


V našich zemepisných podmienkach sa môžeme stretnúť so štyrmi druhmi ploštíc.

Z toho dva druhy primárne parazitujú na človekuploštica posteľná (Cimex lecturalius) a ploštica tropická (Cimex hemipterus) a dva druhy sú na človeku neparazitujúceploštica vtáčia (Oeciacus hirundinis) a ploštica netopieria (Cimex pipistrelli).

  • ploštica tropická – zle znáša nízke teploty, preto sa na našom území vyskytuje len ojedinele. Samček ploštice tropickej je síce schopný páriť sa so samičkou ploštice posteľnej, jeho spermie sú pre ňu však toxické, čo spôsobuje jej sterilitu a kratšiu životnosť.
  • ploštica vtáčia – je primárnym parazitom vtákov, žije v hniezdach lastovičiek, vrabcov, v kurínoch a holubníkoch. Neodporúča sa trpieť prítomnosť vtákov pri ustajnenej hydine, ale s ohľadom na ochranu drobného vtáctva nie je potrebné už zahniezdeným vtákom ich hniezda zhadzovať. Do ľudských príbytkov sa tento druh ploštice dostáva len ojedinele. Napríklad v prípade, ak je vtáčie hniezdo blízko okna domu a ploštica príde o primárny zdroj potravy, vtedy nepohrdne ani ľudskou krvou.
  • ploštica netopieria – je primárnym parazitom netopierov. Prenášať na svojom tele ju môže najmä druh netopiera ryšavého. Jej výskyt v ľudských príbytkoch je veľmi vzácny, aj keď sa do obytných priestorov dostane, nie je schopná sa tu ďalej rozmnožovať. V zimnom období hibernuje, nie je vôbec aktívna.

Rozmnožovanie


Ploštica sa rozmnožuje veľmi rýchlo. Samička kladie drobné lepkavé vajíčka, ktoré sekrétom priliepa na tmavé neprístupné miesta.

Za svoj život je schopná naklásť 200 – 500 vajíčok, z ktorých sa v priebehu 2 týždňov začnú liahnuť drobné priehľadné larvy, tzv. nymfy.

Tieto potom prechádzajú 5 vývinovými štádiami, počas ktorých sa zvliekajú z kože. Po každom zvlečení sa potrebujú nacicať krvi. Vývin nymfy do štádia dospelého jedinca trvá v podmienkach priaznivej teploty a dostatku potravy 14 – 30 dní.

Dospelé jedince žijú zhruba 14 mesiacov a sú schopné veľmi dlho vydržať bez potravy. Sú to doslova majstri hladoviek, dokážu hladovať aj viac ako 1 rok. Rýchlosť ich vývoja, dĺžka života i doba hladovania sú závislé najmä od teploty.

Pri nízkych teplotách je vývin ploštice pomalší, pri bežnej izbovej teplote 24˚C sa ich vývin urýchľuje.

Výskyt


Ploštica pochádza z Ázie, dnes je však rozšírená po celom svete. Z pohľadu entomológov (vedcov, ktorí sa zaoberajú štúdiom hmyzu), je to absolútne dokonale adaptovaný živočíšny druh. Jeho výskyt na našom území rapídne stúpa.

Za príčinu rozmachu ploštíc je považovaný najmä rozvoj cestovného ruchu, dostupnosť leteckej dopravy, ale tiež fakt, že u ploštíc ľahko dochádza k mutáciám, ktoré vedú k ich rezistencii (odolnosti voči určitým chemickým látkam).

Vo voľnej prírode sa ploštice nevyskytujú. Žijú v blízkosti svojich hostiteľov, a to priamo v bytoch či obytných domoch. Cez deň sa ukrývajú v škárach stien, nábytku, za obrazmi, podlahovými lištami alebo tapetami.

Ich obľúbeným miestom sú matrace, postele a dokonca elektrické zásuvky, kde ich aj najľahšie vieme nájsť.

Pozrite sa ako skontrolovať napríklad posteľ.

To, že ploštice náš príbytok navštívili kvôli našim nedostatočným hygienickým návykom, to je dnes už len mýtus.

Rovnako, ako neplatí, že je to problém len sociálne slabších vrstiev. Ľudia majú stále tendenciu tento jav prijímať s hanbou. To však nemusia! Ploštice sa v našom byte alebo dome môžu objaviť aj bez toho, aby sme sa o to sami pričinili. Môžeme si ich domov doniesť z cesty autobusom alebo vlakom, z divadla, kúpou staršieho nábytku alebo koberca.

Často si ich donesieme domov v batožine z dovolenky, a je úplne jedno, či sme boli ubytovaní v luxusnom hoteli alebo v priemernom penzióne. Ploštice sa môžu vyskytnúť hocikde.

Predovšetkým však na miestach, kde sa zdržuje a vystrieda veľa ľudí.

Príjem potravy


Ploštica sa živí ľudskou, prípadne zvieracou krvou. teplejšom období vychádza na lov približne každý druhý deň. V zime je to raz do týždňa.

Po prisatí cicia krv svojho hostiteľa asi 5 – 10 minút, závisí to od vývojového štádia. Dospelé jedince majú medzi dvomi kŕmeniami sa dlhšie intervaly. Nymfy sa chodia kŕmiť častejšie.

Ploštica je schopná nasať maximálne 8 mg krvi, čo niekedy môže byť až päťnásobok jej hmotnosti.

Človeka vyciciava na odkrytých častiach tela, najmä na miestach, kde má jemnejšiu kožu.

Najčastejšie sú to oblasti tváre, krku, ramien, zápästí, členkov, brucha, slabín a chrbta, čiže povrchovo prakticky po celom tele.

Ako spoznáme, že máme doma plošticu


Jestvuje viacero spoľahlivých indikátorov, ktoré nám zaručene dokážu prítomnosť neželaných návštevníkov v našom príbytku.

Zámerne som použila množné číslo, pretože pokiaľ je náš príbytok zamorený plošticami len minimálne, je takmer nemožné nájsť jednu jedinú konkrétnu plošticu.

Hoci je to najspoľahlivejší dôkaz výskytu ploštíc, je to veľmi ťažké a nie vždy sa nám to podarí.

V prípade silného zamorenia, keď vidíte liezť ploštice po vašom byte aj cez deň, pristúpte k vyhľadaniu „ohniska nákazy“.

Ploštice sa rady spolčujú, vytvárajú kolónie, ktoré možno pomocou pomôcok, ako sú príručná lupa a vrecková baterka nájsť podľa istých stôp.

Jednou z nich je charakteristický červeno-hnedý trus, vo forme malých čiernych bodiek pripomínajúcich makové zrniečka.

Ďalšie stopy sú pozostatky zvlečenej kože, samotné vajíčka, typický silný zápach a krvavé drobné škvrnky na posteľnej bielizni, ktoré vznikli tak, že hostiteľ počas spánku nacicanú plošticu rozpučil.

Štípance od ploštice


Prítomnosť ploštíc vo svojom príbytku zistíte v prvom rade podľa štípancov, ktoré si objavíte na tele.

Reakcia na bodnutie súvisí s imunitnou reakciou organizmu na bielkoviny, ktoré majú ploštice v slinách a vypúšťajú ich do rany. Sú ľudia, ktorí po napadnutí plošticami nevykazujú na uštipnutie žiadnu reakciu. To sú pre ploštice ideálne zdroje potravy.

Štípance od ploštice
Štípance od ploštice na ruke.

Takíto jedinci ich aj veľmi ľahko prenášajú. Ide zhruba o 5 % ľudí uštipnutých plošticou. Je ich teda veľmi málo.

U väčšiny z nás dochádza po napadnutí plošticami k viditeľným dermatologickým zmenám na povrchu kože.

Aké sú teda príznaky uhryznutia plošticou? Možno hovoriť o fyzických, ale i psychických príznakoch.

Fyzické príznaky sú na tele viditeľné voľným okom. Uhryznutie sa prejaví vytvorením najskôr bolestivých, neskôr nepríjemne a intenzívne svrbiacich, mierne vyvýšených pupienkov nepravidelného tvaru veľkosti 1 – 3 mm.

U citlivejších jedincov môžu silnejšie a početnejšie štípance vyvolať alergickú reakciu sprevádzanú horúčkou, opuchom, žihľavkovou vyrážkou po celom tele, ba dokonca anafylaktickým šokom.

Niektoré zdroje uvádzajú, že ploštice môžu prenášať isté druhy baktérií, nie je však doposiaľ vedecky dokázané, že sú prenášačmi infekčných ochorení.

Prítomnosť ploštíc môže mať dopad aj na psychické zdravie napadnutých jedincov.

Súhrn porúch, ku ktorým môže dôjsť, najmä u psychicky menej zdatných ľudí, odborníci klasifikujú ako posttraumatickú stresovú poruchu prejavujúcu sa nespavosťou, úzkostnými stavmi či nočnými morami.

Veľmi často sa stáva, že objavené štípance najskôr pripíšeme inému hmyzu, najčastejšie si ich pomýlime so štípancami od komára. To je vo fáze, keď ich na tele ešte nemáme veľa. Alebo ich pripisujeme blche.

Ako zistíme, že kožné lézie nám spôsobila práve ploštica? Veľmi jednoducho.

Ak ste štípance objavili ráno a ste si istí, že večer ste ich na tele nemali, boli ste poštípaní počas noci.

Skúste v svojej spálni pohľadať komára, ktorý „má plné bruško“. Robte tak, ale len v prípade, že je ich sezóna.

Pokiaľ nie je, ušetrite si čas, ide určite o uštipnutie plošticou. Blche túto „prácu“ nepripisujte, blcha štípe aj cez deň, teda nezávisle od dennej doby.

Ako liečiť štípance a kedy zmiznú?


Odporúčame poštípané miesta hneď po ich objavení potrieť alkoholom, octanovou, mentolovou alebo eukalyptovou chladivou masťou.

Proti svrbeniu je vhodné použiť Fenistil vo forme kvapiek alebo gélu. Štípance zvyčajne zmiznú do 1 – 2 týždňov.

ploštice
Štípance od ploštice.

Ako sa zbaviť ploštíc


Likvidácia týchto malých nežiaducich nájomníkov je veľmi náročná a zdĺhavá.

Keďže ploštica má vynikajúce schopnosti, čo sa týka ukrývania sa, ako aj veľký rozmnožovací potenciál, jej vykynoženie si vyžaduje nielen obrovskú dávku trpezlivosti, veľa práce, ale najmä odborný zásah.

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, povieme to priamo. Svojpomocne alebo babskými receptami sa ploštíc len tak ľahko nezbavíte!

Zabudnite na metódy našich predkov, ktorí kynožili ploštice bylinkami, fazuľou či tabakom.

Sypať školskú kriedu okolo postele a veriť tomu, že keď po nej ploštica prebehne, tak uhynie, je tiež naivné. Rovnako ako oblepovať nohy postele lepiacou páskou, lebo po šmykľavom povrchu sa ploštica vraj nevie pohybovať.

Nespoliehajte sa ani na bežne dostupné prípravky z drogérie či záhradkárskych potrieb.

Nimi ploštice akurát tak postrašíte a z ich pôvodného hniezda si ich rozoženiete do celého bytu alebo ich vyženiete k vašim susedom. Ale nezlikvidujete ich!

Ak sa vám to aj vynaložením obrovského úsilia a nemalých finančných prostriedkov podarí, nemáte záruku, že sa ploštice po čase u vás neobjavia znova.

Ploštice sú odolné voči viacerým insekcitídom, takže bežne dostupné voľno predajné chemikálie na ne nezaberajú.

Nimi možno vyhubíte dospelé jedince, ale nie vajíčka a larvy. Preto je potrebné zavolať si na pomoc certifikovanú odbornú firmu, ktorá sa venuje špeciálne ničeniu lezúceho hmyzu (deratizačnú firmu).

Jej pracovníci vám vašu domácnosť prehliadnu, v prípade pozitívneho nálezu ploštíc určia vhodný spôsob ich hubenia a eliminujú ich výskyt.

Preto nečakajte, a hneď v počiatočných fázach vášho podozrenia, že máte v byte ploštice, kontaktujte odborníkov!

Počítajte s tým, že odhmyzenie vášho príbytku bude dlhodobejšou záležitosťou.

Definitívne sa ploštíc zbavíte približne do 1 mesiaca od vykonania prvej dezinsekcie.

 Matrace Dormeo

Matrac Silvy Deluxe 120/200cmPotrebujete nový matrac? Pozrite si článok o matracoch Dormeo. Dozviete sa, ako vybrať ten správny matrac presne podľa vašich predstáv.

Ako nájsť tú správnu firmu?


Určite na internete, tam ich je však toľko, že človek sa nevie rozhodnúť.

Poradíme vám:

  • hľadajte firmu, ktorá sa nachádza v blízkosti vášho bydliska
  • preverte si, aké má recenzie, pýtajte sa na postup ich práce pri odhmyzovaní vášho príbytku
  • takáto firma by mala disponovať certifikátom, ktorý ju oprávňuje vykonávať túto činnosť, môže teda nakupovať účinné chemické látky na hubenie ploštíc, ktoré nie sú voľne dostupné
  • vyberte si firmu, ktorá je schopná a ochotná zareagovať na vaše požiadavky čo najrýchlejšie
  • rozhoduje tiež prijateľná cena, tá sa podľa stupňa zamorenia a ďalších faktorov pohybuje v rozmedzí od 80 do 250 €
 Deratizačné firmy

Potrebujete pomoc od odborníkov? Pozrite si deratizačné firmy vo vašom okolí. Nech sa páči.

Čo urobia odborníci?


Použijú momentálne jedinú a spoľahlivú metódu zaručenej likvidácie ploštíc, a to chemický postrek s tzv. reziduálnym (zvyškovým) účinkom.

Pri ňom ostáva chemická látka v tele škodcu ešte istú dobu po aplikácii, čo zaručuje maximálny efekt.

Tento postrek je potrebné minimálne 2 – 3 krát zopakovať, a to v rozostupe 3 – 4 týždňov od prvého aplikovania.  

Chemický postrek môže byť kombinovaný aj s inými – pomocnými metódami likvidácie ploštíc.

Zaraďujú sa medzi ne:

  • dymovnice – pri nich je zaznamenaná veľmi malá, takmer žiadna účinnosť, pretože nezanechávajú zvyšky účinných látok na povrchoch zadymených častí interiéru a nedostanú sa do všetkých štrbiniek
  • toxické plyny (kyanovodík a fosforovodík) – tieto sú síce účinné, ale vďaka vysokej toxicite nie je možné použiť ich v bytoch, domoch a iných obytných priestoroch
  • para a vysoká teplota – sú síce pre ploštice vražednou kombináciou, takže z tohto pohľadu ide o pomerne spoľahlivú metódu, ale keďže pri hubení ploštíc je potrebné zasiahnuť a ošetriť 100 % zamoreného priestoru, a to je touto metódou nemožné, ide len o pomocnú metódu
  • rôzne druhy pascí – ak máte podozrenie, že v byte by sa ploštice mohli nachádzať, ale nenašli ste ich, nastražte im niektorú z tzv. monitorovacích pascí. Tieto neslúžia na ich vyhubenie, ale len na zistenie ich prítomnosti. Môžete použiť feromónovú pascu, ktorá láka ploštice dovnútra pomocou feromónov alebo tepelnú pascu – lepový domček, ktorý za pomoci aktivátora vytvára teplo, a tým ploštice láka. V obidvoch prípadoch sa nalákané ploštice vo vnútri pasce prilepia na lepidlo na ploštice.

Prevencia


V rámci prevencie je potrebné dodržiavať niekoľko hlavných zásad:

  • vždy skontrolovať šatstvo, batožinu a cudzie predmety, ktoré si donesieme domov, či nie sú infikované
  • pravidelne vysávať a utierať prach i na ťažšie dostupných miestach v domácnosti, osobitnú starostlivosť venovať čalúnenému nábytku, kobercom, matracom a posteľnej bielizni
  • pravidelne čistiť povrchy nábytku, posteľných konštrukcií, rámov a roštov
  • preventívne aplikovať insekticídne prostriedky proti lezúcemu hmyzu na miesta jeho najpravdepodobnejšieho výskytu
  • neskladovať doma zbytočné šatstvo v malých úložných priestoroch
  • pravidelne svoj príbytok vetrať, dodržiavať základné pravidlá hygieny svojho tela i šatstva

 

3.4/5 - (25 votes)