Plechy na pečenie – Vyberáme ten najlepší na tento rok

Či už lipnete na svojich sklenených nádobách na pečenie alebo ste milovníkom keramickej kameniny, nemožno poprieť dôležitosť používania správneho typu nádoby na pečenie. Pokiaľ ide o zdokonaľovanie vašich obľúbených domácich dezertov, niekedy môže byť výber správneho typu plechu na pečenie rovnako dôležitý ako dodržiavanie receptu! Hoci môžete piecť takmer čokoľvek v akomkoľvek type nádoby na pečenie, niektoré plechy na pečenie sa k určitým jedlám hodia lepšie. Faktory ako veľkosť, tvar, objem a materiál misky môžu ovplyvniť to, ako budú vaše dezerty vyzerať.

Najlepšie plechy na pečenie – NÁŠ VÝBER

Ako vytierať plechy na pečenie

Správna príprava pekáčov je jedným z dôležitých kľúčov k úspešnému pečeniu. Vo všeobecnosti sa spôsob, akým sa pripravujú, líši podľa typu receptu – môžete použiť olej, maslo, prepustené maslo, pokrmový tuk alebo sprej na panvicu a podobne.

Ako pekári sú naše plechy na pečenie rovnako dôležité ako akákoľvek ingrediencia, ktorú používame, alebo akákoľvek zručnosť, ktorú máme. Používanie kvalitných plechov na pečenie predstavuje dôležitú cestu k tomu, aby vaše pečivo bolo čo najlepšie!

Pokiaľ ste romantická duša a chcete svojich blízkych potešiť koláčom alebo nákypom v tvare srdca, kúpte si plech na pečenie Ernesto s nepriľnavým povrchom.

Výber plechu napečenie

Ak hľadáte nejaké nové plechy na pečenie, potom je potrebné zvážiť niekoľko vecí, aby ste si vybrali tú najlepšiu voľbu pre svoje potreby.

Materiál použitý na výrobu plechu je dôležitým faktorom pri výbere. S kovom, sklom, silikónom a ďalšími možnosťami sa zdá, že možností je nekonečno. Majte na pamäti tieto veci, aby bol výber jednoduchší.

Všeobecne povedané, väčšina kovových pekáčov je vyrobená z hliníka. Hliník je odolný a dobre a rovnomerne vedie teplo, vďaka čomu je skvelou voľbou pre pekáče.

Hliník

Hliník je zďaleka najbežnejším kovom používaným na kovové plechy na pečenie. Je skvelý na rovnomerné pečenie vecí, najmä dezertov. Je tiež veľmi ľahký a pravdepodobne vám vydrží dlho.

Hlavnou nevýhodou používania hliníkových plechov na pečenie je to, že sa môžu ľahko znehodnotiť pri dlhodobom kontakte s vysoko kyslými potravinami, ako sú paradajky a citrusové plody.

Pravdepodobne je najlepšie používať hliníkový plech na pečenie výlučne na dezerty.

Jednou z hlavných kritík hliníkových plechov na pečenie je, že častice z hliníka môžu niekedy preniknúť do vášho jedla. To je miesto, kde prichádza na rad eloxovaný hliník. Eloxovanie je proces, ktorý pokrýva hliník v rôznych vrstvách, vďaka čomu má nádoba nepriľnavý povrch a ľahko sa čistí. Navyše šanca, že častice kontaminujú vaše jedlo, je oveľa nižšia s eloxovaným hliníkom!

Voliteľnou možnosťou je aj hliníkovaná oceľ. Bývajú to hrubšie, drahšie plechy na pečenie. Používam oboje a každý z nich sa mi páči z rôznych dôvodov a účelov. Hliníková oceľ ponúka určitú nepriľnavú ochranu a eloxovaný hliník nereaguje s kyslým cestom.

Nehrdzavejúca oceľ

Nerezová oceľ má takzvaný nereaktívny povrch. Vďaka tomu je nádoba na pečenie z nehrdzavejúcej ocele neuveriteľne všestranná, odolná a skvelá na pečenie takmer akéhokoľvek dezertu, aký si dokážete predstaviť. Rovnako ako hliníkové, nerezové a pocínované oceľové pekáče sú vhodnejšie pre pokrmy, ktoré majú nízky obsah kyselín a soli.

Pocínovaná oceľ

Pocínovaná oceľ v podstate znamená, že tento riad má oceľový stred, ktorý je potiahnutý cínom. Tieto jedlá výborne vedú teplo, ale ako väčšina kovových nádob na pečenie sa pečú pomaly. Ale pozor: pri používaní tohto riadu si dávajte pozor na hrdzu. Na rozdiel od väčšiny ostatných kovov používaných na pečenie môže cín hrdzavieť. Najlepší spôsob, ako sa tomu vyhnúť, je po umytí pocínovanú oceľ dôkladne vysušiť.

Sklo

Sklenené plechy na pečenie budú pravdepodobne vašou voľbou pre väčšinu receptov. A je to z dobrého dôvodu: sklo dobre vedie teplo. Vlastne až príliš dobre.

Niekedy – najmä pri vyšších teplotách – môže sklo pôsobiť ako zväčšovacie sklo, vďaka ktorému sa vaše sladké dobroty upečú rýchlejšie, než by ste čakali.

Výhodou je, že vaše dezerty sa upečú rovnomernejšie ako v kovových panviciach, ale veci sa môžu rýchlo pokaziť. Je oveľa jednoduchšie pripáliť alebo prepiecť dezerty v sklenených plechoch. Všeobecne platí, že je pravdepodobne najlepšie uložiť si sklenenú nádobu na pečenie na slané jedlá.

Sklo tiež drží teplo viac ako hliníkový plech, takže niečo ako sušienky pečené na sklenenom plechu budú mať často prepečené okraje. Pri použití sklenených plechov je tiež často dobré znížiť teplotu pečenia o približne 4 °C, aby ste sa vyhli prepečeným okrajom.

 

Meď

Medený riad je známy tým, ako dobre vedie teplo. Tento vysokokvalitný materiál vám poskytne skvelé výsledky takmer vždy, ale stojí to niečo – medený riad je veľmi drahý, obzvlášť kvalitný francúzsky medený riad. Rovnako ako iné druhy pečiva, ani meď nevychádza dobre s vysoko kyslými potravinami.

Silikón

Silikónové plechy na pečenie sú veľmi užitočné pri špecializovaných druhoch pečenia. Silikón sa často používa na výrobu foriem pre zvláštne tvarované koláče alebo želé a sú užitočné, pretože silikón je nepriľnavý materiál.

Pretože silikón je veľmi odolný, je skvelý pre dezerty, ktoré potrebujú trochu času v chladničke alebo mrazničke; dokážu zvládnuť väčšie zmeny teplôt ako väčšina iných druhov nádob na pečenie.

Silikónové plechy na pečenie tiež nie sú skvelé na vedenie tepla. Ak ste niekedy piekli sušienky na silikónovej podložke, pravdepodobne viete, že spodná časť sušienok nezhnedne tak, ako keby sa piekli priamo na plechu.

Ak pečiete na silikónovom plechu, naplánujte si viac času na pečenie, aby sa vaše pečivo dôkladne prepieklo.

Hrúbka plechu

Výber správnej hrúbky formy na pečenie zvyčajne závisí od preferencií. Tenké jednovrstvové plechy na pečenie majú tú výhodu, že sú pomerne lacné a ľahké, ale nie sú veľmi odolné a nie vždy vedú teplo rovnomerne.

Hrubšie, viacvrstvové plechy na pečenie sú drahšie, ale určite sú odolnejšie. Navyše pri ich používaní získate konzistentnejšie výsledky.

Prepečené koláčiky

Plechy s izoláciou dodávajú určitú izoláciu plechu prostredníctvom špecializovaných vrstiev, čo znamená, že pečenie všetkého, čo je na ňom, trvá dlhšie. To by mohlo byť vhodnejšie v špecifických prípadoch, ale pravdepodobne nie sú skvelou voľbou pre každodenné pečenie.

V konečnom dôsledku som presvedčený, že priplatiť si za hrubší a pevnejší plech sa z dlhodobého hľadiska oplatí, pretože sa nebude musieť vymieňať tak rýchlo a prinesie najlepšie výsledky.

Toto je naozaj všetko o preferenciách. Nepriľnavé plechy pomáhajú zabrániť prilepeniu pečiva a tiež uľahčujú čistenie, ale určite existujú rozdiely v tom, ako odolné sú rôzne povrchové úpravy.

Plechy bez nepriľnavého povrchu si budú vyžadovať trochu viac úsilia, aby sa zabezpečilo, že sa vaše pečivo neprilepí. Ak na vyloženie panvíc používate papier na pečenie, potom v skutočnosti nepotrebujete nepriľnavý povrch.

Žiadna tmavá

Ak si z toho všetkého uberiete len jednu vec, nech je to takto: Nepoužívajte tmavé panvice.

Na základnej škole vás pravdepodobne učili, že tmavé farby absorbujú teplo viac ako svetlé. To bezpodmienečne platí o pekáčoch. Plechy na pečenie s tmavou povrchovou úpravou upečú vonkajšie okraje a spodok rýchlejšie, pričom stred zostane nedopečený. Ak pečiete, kým nebude stred hotový, máte prepečené okraje.

Svetlé plechy na pečenie na druhej strane ponúkajú rovnomernejšie pečenie, aby sa vaše pečivo dôkladne prepieklo. Naozaj verím, že budete oveľa šťastnejší s výsledkami používania svetlých plechov v porovnaní s ich tmavými náprotivkami.

V prípade plechov, ktoré nie sú skutočne svetlé alebo tmavé, možno nebudete musieť robiť veľa úprav, ak vám nevadí trochu tmavšia kôrka (na chlieb, koláče, tyčinky atď.) alebo tmavšie dno (na sušienky).

Ak máte naozaj tmavé plechy, ktoré nie ste pripravený vymeniť, skúste znížiť teplotu rúry o približne 4 °C a sledujte, ako pečenie prebieha. Pravdepodobne to bude vyžadovať nejaké experimentovanie, aby ste zistili, čo najlepšie funguje s vašimi obľúbenými receptami.

Tvar je faktorom pre okrúhle, štvorcové, obdĺžnikové a iné veľké plechy, ktoré sa používajú na pečenie koláčov, koláčikov a podobne. Nezabudnite zvážiť tvar strán plechu. Ak sú tieto strany zošikmené, vaše pečivo bude tiež.

Napríklad poschodová torta vyrobená z foriem so šikmými stenami sa nebude tak dobre hromadiť, bude odolnejšia voči mrazu a bude vyzerať trochu nakrivo. Ale používanie plechov s rovnými stranami vám poskytne estetickejší výsledok, ktorý sa bude tiež lepšie stohovať a ukáže sa, že je pevnejší.

Dobrým príkladom kvalitného nemeckého plechu je Zenker, ktorý môžete použiť na pečenie všetkých druhov potravín.

Zenker Plech na pečenie

V rámci tvaru plechu zvážte aj výšku jej strán. Plech na pečenie bude mať asi 1,5 centimetrový okraj. Ostatné formy na pečenie budú mať rôzne výšky. Nezabudnite skontrolovať recept, ktorý používate, aby ste zistili, či špecifikuje požadovanú výšku panvice. Pre väčšinu použití bude 3 centimetrová výška fungovať, keď pečiete koláče a sušienky. Recepty na koláč by mali špecifikovať, či potrebujete hlboký plech.

Bojíte sa výšky okrajov? Plech bez okrajov značky Tescoma sa hodí do všetkých typov rúr a poradí si s akýmkoľvek druhom potravín. Jediné, čo mu robí problém, sú kysnuté koláče, ktoré okraje jednoducho potrebujú, ale to zrejme nikoho neprekvapí.

Tescoma Plech na pečenie bez okrajov DELÍCIA

Záver

Najlepšia rada na pečenie v takmer každej situácii je jednoducho dodržiavať recept čo najpresnejšie.

Teploty pečenia a veľkosti riadu sú starostlivo premyslené, aby ste vždy dosiahli tie najlepšie výsledky. Čo sa však stane, keď nemáte plech na pečenie z tmavého skla? Môžete ho jednoducho vymeniť za kovový tanier alebo ľahký sklenený tanier? Odpoveď je pravdepodobne áno, ale zrejme budete musieť svoj recept upraviť, aby fungoval.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.