Vaňa má svojich obdivovateľov a milovníkov vo všetkých vekových kategóriách. Deti tu zažívajú dobrodružstvo vodných bitiek, dospelí tu nachádzajú pokoj a uvoľnenie. Ako svoje meditačné chvíle vo vani ešte zintenzívniť?
Obsah článku
Urobte si pohodlie
Prvým krokom k dokonalému kúpeľu je samozrejme výber vhodnej vane do kúpeľne. Zvažovať by ste mali nielen jej tvar a rozmery, ale aj použitý materiál a užité technológie. Vaňa sa hodí aj do malých kúpeľní! Stačí siahnuť po vaniach atypických tvarov, či už v podobe slzy alebo rôzne skosených. Pokiaľ vo vani radi trávite čas relaxáciou, siahnite po takej, ktorá sa rýchlo ohrieva a zároveň je schopná držať stálu teplotu vody dlhšiu dobu. Medzi základné materiály, z ktorých môže byť vaňa vyrobená, patrí: akryl, smalt, liatina, ale aj nerezová oceľ či rôzne kompozitné materiály. Spolu s vaňou vždy rovno vyberajte aj vaňovú batériu. Aj samotné napúšťanie vane, napríklad formou vodopádu, môže podporiť váš komfort. V neposlednom rade vyberajte také výrobky, pri ktorých je zosilnená chemická aj mechanická odolnosť povrchov. Nielen, že bude vaňa dlhodobo krásna, pohodlná a bezpečná, ale výrazne si zjednodušíte aj údržbu.
Tá správna teplota
Na to, ako má správny kúpeľ vyzerať, neexistuje návod, pretože každý sme jedinečnou bytosťou a vždy je potrebné zohľadniť aktuálny fyzický aj psychický stav, zdravotnú kondíciu a stupeň únavy. Pri nastavovaní optimálnej teploty vody si treba uvedomiť, že ľudský organizmus pracuje s teplotou 36,8 – 37,2 °C, čokoľvek nad 38 °C je pre telo pocitovo „horúce“. Preto sú aj bezpečnostné zarážky pri vaňových batériách nastavené na túto teplotu. Ideálny kúpeľ by sa mal zmestiť do 20–30 minút. Vaňa je skvelým prostriedkom úľavy, ale pre mnoho ľudí môže byť aj záťažou. Pozor by si mali dať tí, ktorí sú diagnostikovaní s vysokým krvným tlakom alebo určitým typom chronického cievneho ochorenia (kŕčové žily, metličky, hemoroidy…). Vaňa nebýva vhodná ani v prípade blokácií chrbta. Dôjde síce k uvoľneniu, ale pravdepodobne budete na výstup z vane potrebovať pomoc.
Vaňa ako prostriedok starostlivosti aj terapie
Dobrý kúpeľ môže byť aj skvelou terapeutickou metódou. Vaňa ako nástroj poslúži skvele v prípadoch, keď z nejakého dôvodu prechladnete (či už vás prepadne letný dáždik alebo vás prekvapí ochladenie). Vaňa ponúka možnosť zahriať sa tzv. zvnútra tým, že zvonku pôsobí príjemné prostredie, a naše telo sa jednoducho naladí a zharmonizuje s prostredím. Ostatne voda je pre organizmus blahodarná aj z hľadiska psychológie, naše telo si pamätá bezpečie materského lona, kde sme pár mesiacov každý strávili. Vaňa môže byť skvelou voľbou aj v prípade psychického rozrušenia. Opäť pomôže nenásilný dotyk na pokožke, ktorý vie sprostredkovať „len“ voda. Naše telo sa cíti ľahšie, rovnako ako naše problémy a myšlienky.
Vaňa = čas len pre vás
Ako ďalej si pobyt vo vani spríjemniť? Pokiaľ milujete sviečky, môžete využiť ich atmosféru. Pre podporu aj zdravotnej stránky môžete zaobstarať soľné lampy alebo zaujímavé svietniky, ktoré vrhajú na stenu zaujímavé tiene. Podporiť atmosféru môžete aj aromalampou alebo vonnými tyčinkami. Ďalším krokom je zaobstarať si vaňový vankúšik, protišmykovú podložku alebo poličku, kam môžete odložiť všetko, čo váš kúpeľ robí pohodlným – knihu, pohár vína, čaj, telefón s upokojujúcou hudbou alebo zvukmi prírody, ľahké maškrtenie… Nezabudnite ani na kúpeľňové doplnky ako sú rôzne kefy, hrubé aj jemné žinky, ktoré pomôžu aktivovať citlivú pokožku príjemným tlakom či krúživými pohybmi. Využite aj svetelné efekty. Na relaxáciu sa hodia teplejšie odtiene okolo 2700 K.
Stavte na aromaterapiu
Aromaterapia je skvelou nenásilnou metódou, kedy prostredníctvom éterických olejov prenesieme silu určitých rastlín, stromov či kríkov do svojej domácnosti. Každá z rastlín má špecifické účinky na ľudské telo a my ich môžeme využiť na našu podporu, či už smerom k dodaniu energie alebo uvoľneniu.
- Levanduľa: Medzi základné oleje patrí levanduľa, ktorá tradične pôsobí na nervový systém, ktorý pomáha uvoľňovať.
- Eukalyptový olej sa sústredí na osvieženie a čistenie najmä dýchacích ciest.
- Mäta je známa svojimi povzbudzujúcimi účinkami, dodá nám nový náboj.
- Ružový olej je klasikou, ktorá cieli na uvoľnenie napätia a podporuje dobrú náladu. Je vhodné ho využiť aj v prípade, že plánujete romantický večer.
- Ylang-ylang je exotika, ktorá sa sústredí na zníženie stresu a napätia. Je vhodný pre vnútornú harmonizáciu.
- Pomaranč (a citrusy všeobecne) sú známe svojimi nabíjajúcimi schopnosťami.
Pozor, do plnej vane stačí pár kvapiek éterického oleja. Áno, pár kvapiek. Treba si predstaviť, že na vznik jednej kvapky oleja sa používajú aj desiatky rastlín. Viac ako inokedy tu platí, že menej je viac. V opačnom prípade môže dôjsť k podráždeniu pokožky.
Pôsobenie kúpeľových solí
A pozor, nemusíte používať „len“ esenciálne oleje, využite aj silu špeciálnych kúpeľových solí, ktoré sa líšia svojím zložením. Obvykle sa miešajú so sušenými bylinami, ale aj napríklad s inými látkami. Samotné pôsobenie slanej vody na pokožku je blahodarné. Medzi hlavné prínosy patrí: pomáha odstrániť odumreté bunky z pokožky (využite aj prírodné žinky alebo kefy), pôsobí detoxikačne (čistí póry aj hlboké vrstvy pokožky), upokojuje a uvoľňuje, stimuluje krvný obeh, hydratuje. V mnohých prípadoch môže byť podporou pri problémoch s pokožkou ako je praskanie, vyrážky, podráždenie, nevyvážený kožný mikrobiom… Vaňa s prímesou kúpeľových solí je teda jedinečne príjemnou ozdravujúcou terapiou.