Štýly bývania sa neustále menia. Kým v minulosti bolo základom mať skôr rodinný dom, dnes mnohí siahajú po bytoch v centre mesta. Domy a byty však nie sú jediným riešením bývania. Okrem nich môžete pokojne staviť napríklad aj na kontajnerové domy. Čo to je a aké sú ich výhody či nevýhody?
Kontajnerové domy poskytujú už niekoľko rokov domov mnohým ľuďom. Hneď na prvý pohľad vyzerajú elegantne a luxusne. V mnohých prípadoch je len ťažko povedať, či ide o práve tento typ domu. Kontajnerové domy však rozhodne nie sú domy vytvorené zo starých veľkých kontajnerov. Sú to moderné príbytky, ktoré miluje čoraz viac a viac ľudí. Majú svoje výhody, no taktiež aj zopár nevýhod.
Obsah článku
Čo je kontajnerový dom?
Na začiatok by asi bolo vhodné vysvetliť, čo vlastne znamená pojem kontajnerový dom. Tento typ domu svoj názov získal vďaka spôsobu akým sa vyrába a realizuje. To znamená, že síce nejde o staré kontajnery, z ktorých by bol vyrobený, no niečo s kontajnerom predsa spoločné má. Spoločná vlastnosť je tá, že stavba naozaj pozostáva zo samostatne stojacich kontajnerov. Tie však rozhodne nie sú staré či špinavé. Ide o nové kontajnery vytvorené práve na danú stavbu.
Tieto samostatné kontajnery vytvárajú moduly, ktoré sa následne spájajú do jedného celku. Vytvoria tak príbytok pre každého, kto túži po takomto type bývania. Práve vďaka modulom sa často nazývajú aj modulové domy.
Celý dom pozostáva z oceľovej konštrukcie a spomínaných modulov. Konštrukcia môže byť v tvare písmen U, I alebo L. Moduly sa následne na konštrukciu pripájajú presne tak, ako je to zapísané vo finálnom projekte. Sami si tak môžete, rovnako ako pri bežnom rodinnom dome, zadať požiadavky jednotlivých izieb a miestností.
V rámci kontajnerových domov však nemusí ísť len o bungalovy. Ak túžite po poschodovom dome, nie je to žiaden problém. Jednotlivé moduly sa pripájajú špeciálnymi úchytmi. Tie môžu moduly uchytiť ako zboku, tak aj zvrchu.
A ako vyzerá dom zvonku? Výber vonkajšieho opláštenia je na vás. Buď zvolíte bežnú fasádu, drevo alebo inú, dostupnú možnosť.
Niektoré kontajnerové domy sa zvonka môžu líšiť od tých klasických, iné nie. Po vojdení dovnútra však zistíte, že sa nachádzate v úplne bežnom dome. Zariadenie interiéru prebieha totižto rovnako ako pri iných príbytkoch.
Výhody kontajnerových domov
Obľúbenosť kontajnerových domov každým rokom neustále stúpa. Poskytujú veľké množstvo výhod, vďaka čomu sa nemusíte báť vyskúšať si takéto bývanie aj vy.
Rýchle postavenie
Medzi najväčšiu výhodu kontajnerových domov patrí rýchlosť stavby. To je aj jeden z dôvodov, prečo ľudia, ktorí potrebujú príbytok takmer ihneď, na ne stavia.
Kým bežné rodinné domy staviame niekoľko dlhých mesiacov či dokonca rokov, kontajnerové domy sú postavené už do niekoľkých týždňov. Presne tak, počujete správne. Do niekoľkých týždňov.
Dĺžku stavby ovplyvňuje najmä veľkosť stavby. Čím väčší dom, tým dlhšie budete musieť čakať. V porovnaní s tehlovým domom je však stavba postavená stále omnoho rýchlejšie.
Nižšia cena
Stavanie domov sa nezaobíde ani bez finančného bremena. Väčšina si pred stavbou alebo kúpou nehnuteľnosti musí požičať. Ak chcete pri stavbe svojho bývania ušetriť nielen čas, ale aj financie, kontajnerové domy môžu byť niečo pre vás.
Ceny za vytvorenie návrhu a následne aj samotná realizácia sú omnoho nižšie. Ušetria vám dostatok financií na nákup zariadenia či nábytku.
Priemerná cena sa nedá povedať presne. Odvíja sa od miesta, kde chcete stavať, veľkosti domu alebo dodávateľa. Ceny však začínajú na približne 30 000 eur a končia na hranici 80 000 eur.
Čistý pozemok aj pri stavaní
Pohľad na pozemok pri stavaní domu asi nie je úplne to najlepšie. Všade samé blato, rozrytá pôda, vykopané hlboké základy a mohli by sme pokračovať ďalej. Dať okolie domu do poriadku, po jeho stavaní, je náročné.
Ak sa chcete podobnej situácií vyhnúť, zvoľte modulárne domy.
Sú obľúbené najmä vďaka tomu, že dom je postavený rýchlo a bez kopania hlbokých základov. Okolie je tak stále čisté. Po postavení domu sa nemusíte báť zničenej pôdy.
Sú iné
Kontajnerové domy sú obľúbené najmä u mladých ľudí, ktorí sa snažia byť originálni. Aj napriek tomu, že tento typ príbytku môžete upraviť tak, aby vyzeral ako “bežné” domy, môžu byť upravené aj do veľmi originálnej podoby.
Ich vonkajší plášť môže byť drevený, kovový alebo nafarbený rôznymi zaujímavými odtieňmi.
Pomocou kontajnerových domov viete zaujať úplne každého. Vyjdete z bežnej dráhy a môžete byť iní. Ak chcete. V prípade, že o niečo originálne nestojíte, nemusíte sa báť. Vždy je tu možnosť klasického prevedenia.
Príjemné otvorené priestory
Nie je to síce pravidlom, no väčšina kontajnerových domov poskytuje veľmi príjemné otvorené priestory. Takéto priestory sú dnes veľmi obľúbené a moderné. Jednoducho sa zariaďujú a pôsobia čisto.
Človek sa v nich cíti príjemne a má dostatok miesta.
Otvorené priestory vedia taktiež opticky miestnosť zväčšiť. Preto, ak máte náhodou menší modulový dom a chcete, aby pôsobil väčším dojmom, zvoľte otvorenosť. Optické zväčšenie dosiahnete aj veľkými oknami a prílevom prirodzeného svetla.
Majú aj nejaké nevýhody?
Po prečítaní všetkých výhod sa vám môže zdať, že kontajnerové domy majú len samé výhody a neexistujú takmer žiadne nevýhody. Opak je však pravdou.
Zopár nevýhod so sebou prinášajú.
Aké sú to?
Malý počet dodávateľov
Trend kontajnerových domov k nám prichádza zo zahraničia. Tam je síce veľmi obľúbený, no Slováci si na nové trendy zvykajú celkom pomaly. Je im dobre vo svojej overenej klasike, a preto sa do niečoho podobného moc nehrnú. Mnohým stačí menší domček, ktorý je však vytvorený “bežným” spôsobom, alebo byt v centre mesta.
A práve nižší dopyt znamená aj menej výrobcov a dodávateľov. A keďže trh s kontajnerovými domami u nás nie je príliš rozšírený, dodávatelia to môžu využiť na vyššie ceny.
V skutočnosti teda na slovenskom trhu zaplatíte za takýto typ bývania o niekoľko desiatok až stoviek eur viac ako na zahraničnom.
Nie sú to len Slováci, ktorí si na kontajnerové domy ešte nezvykli. Veľké množstvo Európanov je na tom rovnako ako aj my. Do budúcnosti sa však odhaduje omnoho vyššia obľúbenosť modulárnych domov. Preto sa rozhodne netreba báť.
Cena stavby rozhodne nie je konečná suma. Okrem interiérového zariadenia a prípadne zariadenia externého, budete potrebovať ešte financie aj na iné veci.
Spolu s kontajnerovými domami prichádzajú náklady navyše vo forme technických požiadaviek. Dôležitá je kvalitná izolácia a vetranie priestorov.
A síce kontajnerový dom je trochu iný od toho klasického, stavebné povolenie budete potrebovať aj v tomto prípade.
Kontajnerové domy sú hudbou budúcnosti
Ako sme už spomenuli, kontajnerové domy so sebou prinášajú veľké množstvo výhod, no aj napriek tomu u nás stále nie sú tak obľúbené. Nielen Slováci, ale aj veľké množstvo Európanov volí radšej iné druhy bývania, ktoré sú pre nich zatiaľ lákavejšie.
Netreba sa však ničoho báť. Spolu s dobou sa posunie aj slovenský dopyt po modulových domoch.
Dodávateľov bude omnoho viac, čím sa zníži aj ich cena a budú dostupnejšie a omnoho výhodnejšie pre väčšie množstvo ľudí.