Uvažujete nad kúpou nového zvieracieho člena rodiny a pes či mačka nie sú pre vás atraktívnou voľbou? Skúste sa trocha odviazať a dať šancu niečomu novému. Reč je o fretke ako o domácom zvieratku, s ktorým zažijete kopec zábavy.
Fretka patrí spoločne so psom a mačkou medzi domestikované zvieratá, ktoré sa potulujú v našich domácnostiach už od čias socializmu. Hoci ide o veľmi hravé, aktívne, zvedavé a milé stvorenia, aj oni majú svoje „muchy“, ktoré si musíte pred ich kúpou poriadne zvážiť.
Obsah článku
Výbava pre fretku
Fretka a jej história
Fretka, latinsky Putorius putorius furo, bola domestikovaná pred viac ako 2000 rokmi ako potomok Tchora tmavého.
Už v staroveku bola fretka osvedčeným nepriateľom králikov. V týchto časoch používali fretky, prevažne albínov (kvôli ich sfarbeniu) na lov týchto králikov. Albíni mali maličké náhubky a na obojku rolničku, a takto vyzbrojení nahnali králikov do pripravených sietí.
Ešte pomerne nedávno, konkrétne v 20-tych rokoch 20. storočia sa fretky v našich končinách využívali na fretkovanie poľovníkov. Dnes sa u nás už fretky nevyužívajú na lov, no napríklad v takom Anglicku je fretkovanie dodnes veľmi rozšírené a obľúbené.
V našich končinách sa fretky chovajú ako kožušinové a laboratórne zvieratá, no rozšírený je aj chov ako domáci miláčik.
Druhy fretky
Čo sa týka anatomických otázok, tak v tomto smere sa fretky medzi sebou veľmi nelíšia. Ich rôznorodosť je viditeľnejšia vďaka sfarbeniu, ktoré sa delí na niekoľko základných kategórií.
Základné kategórie sfarbenia fretky:
- Black (Black Mitt) – čierna (vždy len s ponožkami)
- Black Sable – černotchorovitá Sable – tchorovitá
- Chocolate – čokoládová
- Cinnamon – škoricová
- Champagne / Beige – šampaňská / béžová
- Albino – albín
- Dark Eyed White (DEW) – tmavooká biela
- Angorská fretka
- Grošovaná fretka
Chov fretky u vás doma
Fretka domáca nie je iba sezónnou záležitosťou, ale dožíva sa pomerne dlhého veku. V domácom prostredí sa dožíva v priemere od 6 až do 10 rokov. Najdlhší rekord bol v tomto prípade 14 rokov.
Fretky majú ostré pazúriky, ktoré radi používajú na ľudí pri hre alebo na nábytok. Ide hlavne o mladších jedincov.
Fretky dosahujú pohlavnú dospelosť ako pol ročné. Dĺžka gravidity sa pohybuje v rozmedzí medzi 40 až 44 dní a je ovplyvnená teplotou okolia. V tomto prípade sa rodí približne 2 až 15 mladých, ktoré bývajú po narodení slepé, holé a sú veľké asi ako palec ruky.
Povaha
Povaha u domácich zvierat je dôležitým faktorom, podľa ktorého si vyberáte svojho nového domáceho miláčika. Podľa povahy vie človek určiť, či je zvieratko vhodné napríklad ku deťom, k ľuďom s nabitým pracovným programom alebo pre aktívnych majiteľov.
Fretka sa povahou viaže na človeka, ale nemožno od nej čakať slepú poslušnosť. Tento druh domáceho miláčika je veľmi temperamentný a hravý. Zaujímavosťou je tá časť povahy, ktorá je považovaná za zlodeja či lupiča.
Fretky potrebujú rovnako ako psy a mačky dostatok pozornosti. Na jej výchovu a socializáciu budete potrebovať dostatok času.
Fretky majú prevažne večernú aktivitu s výnimkou dospievania, keď sú celkovo aktívnejšie a je potrebné sa im viac venovať. V obvyklých prípadoch im stačí 1 až 2 hodinky voľného pohybu a ľudskej spoločnosti ráno a večer.
Zápach
Medzi blízkych príbuzných fretky patria rosomáky, lasice i tchory, počítať preto treba aj s typickým zápachom.
Rovnako ako tieto druhy, aj fretka má pachové žľazy, z ktorých je pri stave ohrozenia schopná vystreknúť páchnucu tekutinu. Pokiaľ je však zviera v pokoji a nezažíva stres, tejto „páchnucej“ zbrane sa báť nemusíte.
Tento zápach sa dá čiastočne riešiť skorou kastráciou, no nie vždy sa mu úplne vyhnete. Tento typický zápach závisí aj od individuálneho jedinca. Niektoré fretky totižto zapáchajú viac, iné takmer vôbec.
Starostlivosť a hygiena
Tak, ako starostlivosť o každé domáce zvieratko, aj starostlivosť o fretku by mala mať svoje určité pravidlá.
Starostlivosť o fretku sa vo veľa smeroch podobá na tú mačaciu. Základom je očkovanie, ktoré by malo pozostávať aspoň z vakcíny proti besnote psinke.
Čo sa týka hygieny, tak hygienické potreby na vyčistenie klietky pre fretky sú identické s tými mačacími. Platí to aj v kategórií hračky, popruhy, granule, pasty a vitamíny.
Rovnako ako u mačiek domácich, aj v rámci starostlivosti o fretky je možné k nim vybaviť čip, vlastný pas na cestovanie a rovnaké prepravky.
Fretka je typická svojim pachom, ktorý sa nedá úplne vymazať, ale dá sa sním mierne pracovať a predísť mu. V tomto prípade platí, že im musíte pravidelne čistiť pelech a aj toaletu.
V prípade toalety úplne postačí plastová miska s mačacím pieskom.
Kŕmenie
Keďže fretka je od prírody mäsožravec, jej základ bude tvoriť mäso. Fretku je možné však kŕmiť 3 spôsobmi, a to:
- granulovou stravou,
- surovou stravou,
- kombináciou granulovanej a surovej stravy.
Granulová strava
Ide o najjednoduchšiu variantu, ktorá je dostupná v každom lepšom chouprodukte či na internete. Ak by ste však nezohnali adekvátne kvalitné granule, ako alternatívu môžete zvoliť suché krmivo pre mačiatka.
Granule by mali byť fretke k dispozícií počas celého dňa, a to spoločne s dostatkom čerstvej vody.
Kombinovaná strava
Ide o zložitejšiu variantu, v ktorej musíte dbať na to, aby fretka mala dostatok živín z obidvoch zdrojov. To znamená, že musíte poznať tu správnu vyváženú dávku, ktorú domáci miláčik potrebuje.
Surová strava
Kŕmenie surovou stravou je pre fretky najprirodzenejšie. Ide však o zložitejšiu alternatívu, keďže majiteľ by mal v tomto prípade poznať postup a dávkovanie kŕmenia surovou stravou.
U psov a mačiek je tento trend veľmi populárny, avšak u fretiek je tento štýl skôr novinkou.
Surová strava ponúka niekoľko alternatív, ktorými môžete vašu fretku kŕmiť.
Ide napríklad o:
- spracovanú svalovinu,
- kosti a vnútornosti v kombinácii s ovocím a zeleninou,
- celé zvieratá ako myši, potkany, kuriatka…
Najčastejšie choroby, s ktorými sa môžete stretnúť
Či ide o psy, mačky alebo fretky, ani jednému domácemu miláčikovi sa choroby bohužiaľ nevyhýbajú.
Medzi najčastejšie ochorenia, s ktorými sa môžete pri chove fretky stretnúť, patria:
- Hyperestrogenismus
- Inzulinom
- Chrípka
Hyperestrogenismus
Ide o ochorenie, ktoré postihuje samice fretky.
Je to ochorenie, ktoré vzniká nadprodukciou pohlavného hormónu estrogénu a vedie k poruchám krvotvorby. Ak sa táto choroba nepodchytí včas, následky môžu byť pre samičku smrteľné.
Preto ak je vaša fretka v ruji viac ako 5 až 7 dní, je potrebné urýchlene vyhľadať veterinára, aby ruju ukončil a zabránil tak vzniku ochorenia.
Inzulinóm
Jedná sa o nádorové ochorenie endokrinnej časti slinivky brušnej, ktorá produkuje hormón inzulín. Toto ochorenie postihuje najmä fretky stredného až vyššieho veku.
Ide o ochorenie, ktoré spôsobuje nadprodukciu inzulínu. V súvislosti s tým dochádza k hypoglykémii (znížená hladina cukru v krvi), čo predstavuje kritický stav, ktorý môže spôsobiť kolaps.
Ak má vaša fretka príznaky inzulinómu, prvou pomocou je perorálne podanie rozpusteného cukru vo vode a vyhľadanie veterinára.
Chrípka
Hoci ide o ochorenie, ktoré sa spája prevažne s ľuďmi, aj fretky môžu na tento typ choroby ochorieť. V spoločnej domácnosti si môžete dokonca ochorenie s fretkou predať.
Chrípka postihuje najmä dýchacie cesty, pričom medzi príznaky patrí nádcha, horúčka, kašeľ a sťažené dýchanie. Najrizikovejšie je toto ochorenie práve pre mláďatá, u ktorých väčšinou končí fatálne.
Príslušenstvo pre fretku
Klietka
Najvhodnejším riešením pre fretku je mrežová klietka s rozmermi aspoň 50 x 50 x 70 cm s dostatočne malými medzerami. Aby sa v tejto klietke nenudila, mala by mať aspoň 2 pochodia spojené rúrou, povrazmi či schodíkmi.
Ďalšie príslušenstvo, ktoré by v klietke nemalo chýbať:
- napájačka,
- toaleta,
- misky na kŕmenie,
- domček alebo iná skrýša.
Toaleta
Toaleta pre fretku by mala byť umiestnená nielen mimo klietku, ale aj priamo v nej. Môže byť štvorcového alebo trojuholníkového tvaru.
Toaleta by mala byť vystlaná napr. natrhaným novinovým papierom alebo granulovaným stelivom pre mačky. Takisto ako u mačiek, aj toaletu pre fretky je potrebné pravidelne čistiť.
Hračky
Fretka je hravé zvieratko, ktoré potrebuje dostatok pohybu a svojich hračiek.
Pri výbere hračiek by ste sa mali vyhnúť kaučuku, pogumovanému materiálu a malým častiam. Hračka musí byť pre ňu dostatočne zaujímavá, preto sa odporúča napríklad tunel a box, alebo hračky so zvončekmi.
Výbeh či prechádzka?
Okrem klietky by mala mať fretka k dispozícii aj výbeh, respektíve mali by ste s ňou pravidelne chodiť na prechádzky.
Výbeh by mal byť ohraničený a v takej časti domu, v ktorej nemôže svojimi pazúrikmi zničiť napríklad nábytok alebo iné textílie.
Čo sa týka prechádzok, ich podstatou je venčenie, vyvetranie a socializácia. Na vychádzke ide najmä o vzájomný kontakt viacerých jedincov.
Okrem vodítka je dobré mať po ruke aj cestovný batôžtek alebo tašku. Fretka sa môže rýchlo unaviť, a preto je potrebné mať pri sebe miesto, kde sa môže schovať a oddýchnuť si.
Kde fretku kúpiť a aká je jej cena
Cena fretky sa môže líšiť v závislosti od toho, či kupujete mláďa alebo dospelú fretku, fretku s preukazom o pôvode alebo bez neho.
Cena fretky sa pohybuje približne medzi 80 až 200 €, pričom vyššia cena býva u mláďat s preukazom o pôvode.
Ďalšou otázkou pri kúpe fretky takisto býva, či si ju zadovážiť od skúseného chovateľa alebo chovateľskej stanice.
Hoci ide o drahšiu alternatívu ako fretka z bazáru alebo chouproduktu, v tomto prípade máte istotu o jej pôvode a podmienkach v ktorých žila.
Chovateľské stanice dbajú na správny chov a starostlivosť a fretkám zabezpečujú pravidelnú zdravotnú starostlivosť. To znamená, že ak si kúpite mláďa od chovateľa, to býva zvyčajne už odčervené, začipované a s preukazom.
Skúsený chovateľ by vám mal takisto poradiť aj s výchovou a zvládnutím prvotných problémov pri výcviku.