Vyberáme najlepšie exteriérové svietidlá (TOP 5)

Exteriérové svietidlá sa v poslednej dobe stávajú veľkým hitom, pretože okrem estetickej funkcie plnia aj tú bezpečnostnú. Osvetlíte nimi cestu do domu, uľahčia vám odomykanie vstupných dverí i parkovanie do garáže a naviac odstrašia nevítaných návštevníkov. Ako však vybrať tie správne svietidlá, aby spoľahlivo splnili svoj účel a zároveň nepokazili estetickú stránku vašej záhrady? Pomôžeme vám! Ukážeme vám pár tipov na osvetlenie domu, terasy, garáže a záhrady a poradíme vám, na ktoré parametre si pri výbere svietidiel dať pozor.

Najlepšie exteriérové svietidlá

Vyberáme exteriérové svietidlá

Pred tým, než sa pustíte do výberu konkrétnych svietidiel si najprv premyslite, na ktoré miesta domu a záhrady sa chystáte umiestniť osvetlenie. Podľa toho sa odvíjajú parametre, ktoré by vybrané exteriérové svietidlo malo spĺňať.

Z dizajnového hľadiska sa oplatí kúpiť viacero svietidiel naraz – voľba rovnakého alebo podobného typu svietidiel zabezpečí, aby osvetlenie nepôsobilo prvoplánovo. Svietidlá namontované pozdĺž chodníka k domu môžu napríklad štýlovo ladiť s ostatnými svietidlami v záhrade a predná terasa zasa môže byť osvetlená rovnako ako altánok za domom.

Dôležité parametre

Pred kúpou svietidla sa musíte uistiť, či daný model spĺňa potrebné parametre ako svietivosť, veľkosť osvetlenej plochy či farba svetla. Potrebujete osvetliť parkovacie miesto alebo príjazdovú cestu do garáže? Potom určite siahnite po modeloch svietidiel s väčšou svietivosťou aj veľkosťou osvetlenej plochy. Na osvetlenie terasy vám postačia modely s nižšou svietivosťou a do záhrady iba slabo svietiace ambientné svetielka.

Pri plánovaní nezabúdajte ani na napájanie jednotlivých svietidiel. Solárne svietidlá a svietidlá na batérie môžete umiestniť prakticky kdekoľvek, k svietidlám s napájacím káblom si však musíte naplánovať aj trasu, ktorou potiahnete kábel.

Svietivosť

Najdôležitejším parametrom pri výbere svietidiel je ich svietivosť. Príliš slabé svetlo často nesplní svoj účel, nevhodne zvolené silné svetlo vám bude svietiť do očí alebo vás môže pri letnom posedení rozčuľovať.

Svietivosť väčšiny svietidiel udáva fyzikálna veličina svetelný tok, meraná v lúmenoch (lm).

Svietidlá so svetelným tokom nižším ako 100 lm sú vhodné ako dekoračné svietidlá. Vydávajú iba jemné svetlo. Svietidlá so svetelným tokom 100 – 200 lm sa hodia na osvetlenie chodníka alebo steny domu.

Na osvetlenie vodných plôch v záhrade zvoľte z hľadiska bezpečnosti silnejšie svetlo, aby boli lepšie viditeľné. Malo by mať asi 200 – 400 lm.

Reflektory poskytujú najsilnejšie svetlo, ich svetelný tok zväčša dosahuje hodnotu až 700 – 1300 lm.

Farebná teplota

Ak si myslíte, že každé biele svetlo je rovnaké, ste na omyle. Jednotlivé žiarovky sa líšia farebnou teplotou, udávanou v kelvínoch (K).

Teplota svetla žiaroviek sa pohybuje v rozmedzí od 1000 K do 10 000 K. Čím je toto číslo nižšie, tým svetlo žiarovky hrá viac do žlto-oranžova. Čím je číslo vyššie, tým je jej svetlo viac do zeleno-modra. Väčšina ľudí preferuje teplejšie svetlo s hodnotou 2700 – 3000 K. (zdroj)

Hodnota IP krytia

Hodnota IP (Ingress Protection) označuje odolnosť svietidla voči vonkajším vplyvom. Ide o dvojmiestne číslo – prvá číslica (v rozsahu 0 – 6) určuje odolnosť voči prachu, druhá číslica (v rozsahu 0 – 8) odolnosť voči vlhkosti. Čím je hodnota IP krytia vyššia, tým je konštrukcia svietidla odolnejšia.

Všetky svietidlá určené do exteriéru musia mať IP hodnotu minimálne 44. Ak sa svietidlo chystáte použiť pri jazierku alebo do bazéna, hľadajte ešte vyššie hodnoty.

Spôsob napájania

Svietidlá s káblovým napájaním

Najsilnejšie svetlo vydávajú exteriérové svietidlá s káblovým napájaním. Ich inštalácia je oproti iným druhom svietidiel náročnejšia, no pravdepodobne nebudete potrebovať objednať odborníka – väčšina z nich je určená na vlastnú montáž.

Ak sa rozhodnete pre vonkajšie osvetlenie s napájacím káblom, premyslite si, akým spôsobom potiahnete kábel po záhrade a prípadne sa uistite, či sú jednotlivé modely svietidiel navzájom kompatibilné, teda či ich bude možné napojiť z jedného kábla.

Svietidlá na batérie a solárne svietidlá

Oveľa jednoduchšiu inštaláciu majú svietidlá na batérie alebo solárne svietidlá. Väčšinu modelov stačí len položiť alebo zapichnúť do hliny. Oproti káblovým sú veľakrát aj cenovo výhodnejšie.

Vydávajú síce menej svetla, no aj to postačí na osvetlenie chodníka alebo na ozdobenie terasy. Nemajú takmer žiadne náklady na údržbu, svietidlám na batérie je ale potrebné batérie z času na čas vymeniť.

Solárne svietidlá sú závislé od zdroja svetla, vopred sa preto rozhodnite, kam ich umiestnite a či ich vôbec môžete použiť na danom mieste. Ak článok solárneho svietidla umiestnite do tienistého kúta záhrady, nenaakumuluje dosť energie a svetlo bude po zotmení svietiť len krátko, alebo sa nerozsvieti vôbec. Počítajte s tým, že podobný problém môže nastať pri dlhodobo zamračenom počasí alebo v zime, keď sú kratšie dni.

Pri kúpe sa taktiež uistite, akú životnosť má zabudovaná batéria v solárnych svietidlách a či sa dá vymeniť. Často sa oplatí investovať do o niečo drahších modelov, ktoré majú oproti tým lacnejším dlhšiu životnosť alebo vymeniteľnú batériu.

Spotreba energie

Spotreba energie sa udáva vo wattoch. Všeobecne platí, že čím silnejšie svetlo vydáva svietidlo, tým viac energie potrebuje, no záleží to aj od druhu použitej žiarovky.

Najúspornejšie sú LED žiarovky, ktoré sú zároveň aj najpoužívanejším typom.

Sú síce o niečo drahšie než kompaktnéhalogénové žiarovky, no z dlhodobého hľadiska sa investícia určite oplatí. Nevyžadujú takmer žiadnu údržbu a iba zriedka je potrebné ich vymieňať.

 

Dizajn

Aby vonkajšie osvetlenie čo najlepšie dopĺňalo dizajn vášho domu, zohľadnite pri výbere štýl a materiál, z ktorého je vyrobené svietidlo. Väčšina svietidiel sa vyrába z kovu, či už z hliníka, mosadze alebo medi, no v ponuke dostať aj plastové modely.

Základným pravidlom pri výbere dizajnu je kúpiť svietidlá v rovnakom štýle ako interiér a dekorácie okolo domu. K moderným, minimalistickým domom sa hodia svietidlá strohých, geometrických tvarov. Pri starších domoch vyniknú bohato zdobené svietidlá s patinou. Vyskúšajte napríklad stojaté či závesné lampy vo viktoriánskom štýle alebo v štýle vintage.

Aj farbu a povrchovú úpravu svietidiel dolaďte k farbám vášho domu. Ak máte dom maľovaný chladnejšími farbami, mohli by sa vám hodiť vonkajšie svietidlá v studených tónoch, napríklad hliníkové alebo pocínované.

Naopak, ak je váš dom natretý teplými farbami, napríklad žltou alebo hnedou, zvoľte mosadzné či medené svietidlá. Alebo svietidlá môžete zladiť s jednotlivými prvkami domu a záhrady – napríklad, ak máte nerezové zábradlie, vyberte svietidlá taktiež z nerezu.

Ak chcete vonkajším osvetlením oživiť záhradu, siahnite po kreatívnych modeloch stojacich svietidiel v tvare sošiek alebo zvieratiek či po rôznych dizajnových svietidlách s farebným svetlom. Na ozvláštnenie altánku alebo terasy sa hodia stále obľúbené svetelné reťaze s farebnými lampášikmi.

Tipy na rozmiestnenie vonkajšieho osvetlenia

Exteriérové svietidlá na dom

Podľa štatistík sa zlodeji pokúšajú dostať častejšie do domov, ktoré nie sú zvonku osvetlené. Aby ste odradili prípadných nežiadúcich návštevníkov, nainštalujte bezpečnostné svetlo na každú z neosvetlených stien vášho domu – môžete ho nainštalovať pod rímsu alebo v okolí dverí či okien. V tomto smere dobre fungujú aj exteriérové svietidlá so senzorom pohybu.

Exteriérové svietidlá na garáž

Exteriérové svietidlá so senzorom pohybu sa vám zídu aj pri parkovaní, lebo sa automaticky rozsvietia pri vašom príjazde. Na osvetlenie garáže pre jedno auto postačí umiestniť jedno svietidlo so senzorom do prostriedku nad dvere garáže. Ak disponujete garážou pre dve autá, jedno svietidlo nemusí stačiť. Skúste investovať do stojacich svietidiel, ktoré namontujete po oboch stranách garáže.

Exteriérové svietidlá okolo chodníka a k vstupným dverám

Prístupovú cestu k domu môžete osvetliť rôznymi typmi dekoračných vonkajších svietidiel – v ponuke dostať stojace modely i také, ktoré namontujete priamo do chodníka. Vstupné dvere osvetlite silnejším svetlom, aj tu nájdu svoje uplatnenie svietidlá s pohybovým senzorom.

Exteriérové svietidlá na terasu

Na osvetlenie terasy sa vám zídu hneď dva typy vonkajších svietidiel. Silnejšie svetlo vám bude poskytovať dostatok svetla pri večernom pobyte pod prístreškom, kde budete usporadúvať stretnutia alebo pripravovať jedlo. Okrem neho sa oplatí si zadovážiť aj dekoračné svietidlá s nižšou svietivosťou.

Bez dekoračných svietidiel na nezaobíde žiadna záhradná párty, buďte preto kreatívni – v ponuke dostať aj vonkajšie svietidlá ovládané na diaľku cez aplikáciu, meniace farbu alebo intenzitu svetla.

Na záhradu

V záhrade budete chcieť osvetliť všetky monumenty, a to nielen z hľadiska estetiky, ale aj bezpečnosti. Určite nezabudnite osvetliť záhradnú skalku, fontánky a jazierka. Dobre ukážu osvetlené kríčky alebo jemné svetielka roztrúsené po trávniku.

Záver

Veríme, že sme vám s výberom exteriérových svietidiel pomohli. Pri plánovaní osvetlenia do vašej záhrady nezabudnite na bezpečnosť, no pridajte aj zopár dekoračných svietidiel – vďaka nim uvidíte vašu záhradu v inom svetle!

4/5 - (5 votes)