Docieliť hladký zhobľovaný povrch väčších drevených plôch alebo aj maličkostí vo vašom dome, byte, chate či chalupe nie je tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Potrebujete napríklad kvalitný elektrický hoblík.
Čo ale robiť, keď si neviete vybrať z veľkého množstva zariadení ponúkaných na trhu? Ako správne hobľovať a na čo si dať pozor, sa dozviete v tomto článku.
Obsah článku
- Elektrický hoblík – TOP 5 – Náš výber
- S klasickým hoblíkom je to drina, ale aj nostalgia
- Výhody klasického ručného hoblíka
- Princíp fungovania elektrického hoblíka na drevo
- Elektrické hoblíky uľahčujú a zrýchľujú prácu
- Hobľovať môžete aj rôzne vzory
- Na čo si treba dať pri výbere pozor?
- Hmotnosť hoblíka
- Šírka hobľovania
- Hĺbka hobľovania
- Dodatočné funkcie a príslušenstvo
- Aké druhy elektrických hoblíkov na trhu nájdeme?
- Akú značku vybrať?
- Ako správne pracovať s elektrickým hoblíkom
Elektrický hoblík – TOP 5 – Náš výber
S klasickým hoblíkom je to drina, ale aj nostalgia
Ak máte radi nostalgiu a v stodole klasický hoblík, skúste si hobľovanie po starom. Stačí vám na to menší kovový hoblík. Dôležitá je orientácia želiezka.
Najjednoduchšie hoblíky nemajú žiadny zložitý mechanizmus na nastavenie hĺbky hobľovania. Robí sa to ručne a potom pomocou prítlačnej skrutky sa to zafixuje.
Šikovný je aj drevený hoblík alebo čínsky jednoručný hoblík so štvorcovými hranami. Dá sa ním pracovať tlačením aj ťahom k sebe. Vyskúšali ste si to? Je to dosť namáhavá a zdĺhavá práca.
Výhody klasického ručného hoblíka
Aj napriek svojim záporom má práca s ručným hoblíkom svoje výhody. Klasický hoblík dokáže opracovať drevo v smere vlákien a tým ho krásne zhobľuje. Výsledkom je krásne rovný povrch bez vlniek, ktoré môže zanechávať elektrický hoblík.
Póry dreva sú uzavreté a drevo je po opracovaní tradičným hoblíkom teoreticky trvanlivejšie.
Princíp fungovania elektrického hoblíka na drevo
Pri elektrickom ručnom hoblíku na drevo sú ostria umiestnené na rotujúcej časti hoblíka. Hĺbka hobľovania tak prebieha vo chvíli keď sa ostrie dostane do kontaktu s drevom.
Najmä keď nastavíte na elektrickom hoblíku väčší úber, výsledkom bude typický zvlnený povrch. Je to spôsobený tým, že elektrický hoblík sa posúva dopredu a ostrie nie je v kontakte s drevom po celú dobu. Značná nevýhoda oproti klasickému hoblíku.
Pri práci s elektrickým hoblíkom sa preto drevo väčšinou hobľuje dvakrát.
Prvýkrát s väčšou hĺbkou hobľovania pre zrovnanie veľkých nerovností a druhýkrát s menším úberom pre zahladenie vzniknutých vlniek.
Elektrické hoblíky uľahčujú a zrýchľujú prácu
Ak však budete veľa pracovať s drevom, rozhodne sa vám elektrický hoblík na drevo zíde. Takýto nástroj je vhodný najmä na hobľovanie neopracovaného dreva ale aj zahladzovanie rôznych povrchových nerovností.
Bežné prístroje pre menej náročných používateľov majú záber do 100 mm. Profesionálne tesárske zariadenia môžu dosahovať šírky záberu až 350 mm.
Hobľovať môžete aj rôzne vzory
Elektrický hoblík si dokáže poradiť aj s opracovaním hrán rôznych drevených líšt alebo hranolov. Na trhu sú k dostaniu špeciálne hoblíky disponujúce niekoľkými rôzne hlbokými drážkami určenými práve na opracovávanie hrán. Dokonca je možné vytvárať hoblíkom na drevenej ploche aj vzory.
Všetko závisí od nožov, ktoré drevo povrchovo upravujú.
Elektrický hoblík je tak schopný veľmi zaujímavých kreácií. Limitom je, ako to už v živote býva, iba vaša predstavivosť.
Na čo si treba dať pri výbere pozor?
Pri výbere je najdôležitejšie zamerať sa na tieto tri komponenty elektrického hoblíka:
- na hobľovacie nože
- na remeň
- na elektroniku
Ďalej je potrebné všímať si hmotnosť, šírku hobľovania a hĺbku hobľovania. Svoju dôležitosť má tiež dodatočné príslušenstvo a dostupné funkcie.
Hobľovacie nože sú určené na oddeľovanie triesok z obrábaného dreva. Najčastejšie disponujú možnosťou nastavenia hĺbky hobľovania v milimetroch. Ide o hĺbku materiálu, ktorú dokážu oddeliť od zvyšku na jeden záber.
Väčšinou sa odporúča nastaviť si hĺbku hobľovania na maximálne 3 mm dreva. Hobľovať pri väčšom úbere je totiž namáhavé a znižuje sa tým presnosť i kvalita práce. Každý hobľovací nôž má dve čepele, takže keď sa jedna otupí, nôž sa otočí a používa sa druhá.
Kompaktné elektrické hoblíky fungujú pomocou remeňového prevodu. Plochý, klinový alebo zubový remeň prenáša výkon elektrického motora na hobľovaciu hlavu. Pritom je nutné redukcia otáčok motora tak, aby boli prispôsobené reznej rýchlosti nožov.
Rezná rýchlosť nožov sa vo všeobecnosti pohybuje cca okolo hodnoty 25-30 metrov za sekundu.
Pri elektrických hoblíkoch má elektronika na starosti rozbeh hobľovacej hlavy. Tlmí prípadné nárazy behom prevádzky. Elektronikou je tiež znižované prúdové preťaženie elektrickej siete.
Veľmi užitočná je elektronika pri brzdení hobľovacej hlavy pri dobehu.
Hmotnosť hoblíka
Hmotnosť zariadenia, s ktorým pracujeme držiac ho v rukách, má vždy pri výbere svoje slovo. Ak ste skôr hobby používateľ nemusíte sa týmto parametrom príliš zapodievať.
Ak však plánujete používať hoblík behom dlhších časových intervalov venujte mu radšej pozornosť.
Najľahšie zariadenia na trhu majú hmotnosť cca 2,5 kg. Druhou stranou mince sú najťažšie produkty, ktoré môžu dosiahnuť hmotnosť aj 10 kg. Akousi zlatou strednou cestou sú výrobky s hmotnosťou cca 3,5 až 6 kg.
Je dobré poznamenať, že z konštrukčných dôvodov s rastúcim výkonom narastá aj hmotnosť prístroja.
Šírka hobľovania
Šírka hobľovania alebo tiež šírka záberu je jedným z najzákladnejších parametrov každého elektrického hoblíka. Tento parameter hovorí o tom, akú šírku plochy dokáže prístroj zhobľovať naraz.
Šírka hobľovania je veľmi často úzko spätá s celkovou hmotnosťou zariadenia.
Obvykle sa tento parameter pohybuje od 65 mm až do 200 mm. Bežnému používateľovi bohato postačí šírka záberu niečo pod 100 mm.
Hĺbka hobľovania
Tento parameter je ďalším zásadným parametrom. Pri výbere elektrického hoblíka hrá veľmi dôležitú úlohu.
Hĺbka hobľovania, alebo tiež úber, udáva akú veľkú vrstvu dreva je možné hoblíkom odstrániť na jeden záber.
Čím väčšia je hĺbka hobľovania, tým rýchlejšie viete odviesť svoju prácu. Spravidla je ale práca tiež fyzicky náročnejšia. Výhodou je možnosť regulácie hĺbky hobľovania, vďaka ktorej si môžete nastaviť presne takú hĺbku, akú na daný úkon potrebujete.
Dodatočné funkcie a príslušenstvo
Elektrické hoblíky môžu byť vybavené širokou škálou funkcií a doplnkov, ktoré napomáhajú k ich univerzálnejšiemu a flexibilnejšiemu používaniu.
Nižšie vám trochu priblížime najzákladnejšie z nich:
- Odsávanie hoblín – je nutnosťou predovšetkým u menej výkonných prístrojoch. U výkonnejších zariadení je behom práce nutné pripojenie na vysávač.
- Vrece na odpad – sa hodí predovšetkým v prípade, že nemáte k dispozícii žiaden vysávač ani iné odsávacie zariadenie. K otvoru na hobliny tak pripevníte ľubovoľne veľké vrecko a po jeho naplnení ho vysypete.
- Vodiaca lišta – je úplnou nutnosťou na presnú a profesionálnu prácu. Ak hľadáte profi zariadenie uistite sa, že je vybavené práve takouto lištou.
- Plastový kufor – je na nezaplatenie v prípade, že prístroj prenášate z miesta na miesto. Plastové kufre sú samozrejmou súčasťou kúpy najmä drahších modelov elektrických hoblíkov.
Aké druhy elektrických hoblíkov na trhu nájdeme?
Celkovo rozdeľujeme elektrické hoblíky ponúkané na trhu do dvoch základných kategórií. Ide o hobby a profi hoblíky, inými slovami o kompaktné hoblíky a tesárske hoblíky.
Elektrické kompaktné hoblíky/hobby hoblíky
Táto skupina zahŕňa hoblíky so záberom maximálne 100 mm (najčastejšie ide o zariadenia so záberom 82 mm) a s úberom nanajvýš 2 mm. Výkon motora týchto zariadení sa môže pohybovať v rozmedzí od 500 do približne 1000 W.
V tejto kategórii nájdete väčšinu nástrojov vhodných pre bežných domácich majstrov. Na profesionálnejšie použitie slúžia prístroje z druhej skupiny elektrických hoblíkov, ktorými sú:
Tesárske hoblíky
Tesárske elektrické hoblíky sú vhodné na použitie v profesionálnejších podmienkach. Spravidla disponujú vyšším výkonom. Elektromotory týchto zariadení majú obvykle výkon v rozmedzí 2-3 kW.
Prístroje tejto kategórie sa tiež môžu pýšiť kvalitnými ložiskami hlavy noža a zosilnenými súčiastkami. Sú totiž konštruované pre väčší záber až 350 mm.
Musia teda zákonite disponovať vyšším výkonom. Nutnosťou pri práci s týmito zariadeniami je nejaká forma odvádzania hoblín a pilín vznikajúcich pri opracovávaní dreva.
Nech už sa na to pozrieme z akéhokoľvek hľadiska, tesársky hoblík je po každej stránke na lepšej úrovni, ako hoblík kompaktný. To však neznamená, že máte okamžite pribehnúť do obchodu a bez rozmyslu si zakúpiť profi hoblík.
Ak ste domácim majstrom a s hoblíkom pracujete vo voľnom čase na úrovni hobby, bol by pre vás tesársky hoblík zbytočným luxusom.
Aj hobby zariadenia toho dokážu veľa. Ak chcete pozdvihnúť svoju prácu s drevom na vyššiu úroveň, potom je pre vás profi hoblík jasnou voľbou.
Akú značku vybrať?
To, že značka by mala pri výbere zohrávať podstatnú úlohu snáď netreba nikoho presviedčať. Kvalitná a overená značka vám dáva záruku, možnosť servisu a jednoduchšie získanie náhradných dielov.
Navrch sa pridáva vyššia úroveň dielenského spravovania a vyššia bezpečnosť.
Ok, presvedčili sme vás, no akú značku vybrať? Často pomôže, keď sa pozriete na najpredávanejšie zariadenia na našom trhu alebo navštívite nejaký portál ponúkajúci recenzie elektrických hoblíkov.
Slovenskí zákazníci preferujú elektrické hoblíky značky Makita, Extol a Bosch. Celkom populárne sú aj elektrické hoblíky, ktoré viete kúpiť v Tescu či Lidli, značky Parkside.
Ako správne pracovať s elektrickým hoblíkom
Na záver vám ponúkame niekoľko užitočných rád o tom, ako správne pracovať s elektrickým hoblíkom:
- Pred priložením prístroja na opracovávaný povrch počkajte, kým sa hobľovacie nože roztočia. Zabránite tým nepríjemnému a často aj nebezpečnému spätnému nárazu.
- Následne hoblík jemne pritlačte k opracovávanému drevu tak aby mohli nože hoblíka zabrať. Po tom ako nože zaberú, môžete pritlačiť viac celou plochou hoblíka a začať s prácou.
- Pre najlepší efekt by hobľovanie malo byť uskutočňované v smere vlákien dreva.
- Ak potrebujete opracovať širšiu plochu, robte tak v prekrývajúcich sa pásoch.