Ako vybrať drvič konárov + Tipy a triky, ako využiť drevený mulč

Máte veľkú záhradu s množstvom stromov a neviete, ako naložiť s konármi? V tomto prípade je pre vás tým správnym riešením drvič konárov. Drvič konárov predstavuje lacné a všestranné riešenie problémov. Vzniknutý odpad, ktorý drvič spracuje, môžete neskôr použiť ako súčasť kompostu, mulčovací materiál alebo ako palivo na kúrenie.

Drvič konárov funguje na princípe drvenia konárov na jemné drevené čiastočky. Je vybavený nožmi, ktoré rozsekajú konáre a vetvy na jemnú drť.

Takto rozsekané konáre predstavujú ideálny mulč, ktorý môžete neskôr vo svojej záhrade použiť napríklad na:

  • ochranu pôdy pred eróziou,
  • ochranu pred vysušením a premočením,
  • ako ochranu pred rastom buriny.

Kvalitné drviče konárov (vybrali sme v spolupráci s odborníkom)

Aké sú výhody drviča konárov, pre ktoré predstavuje ideálneho pomocníka do vašej záhrady

Drvič konárov predstavuje rad výhod, pre ktoré sa ho naozaj oplatí mať v každej domácnosti. Ak ste teda vlastníkov veľkých sadov, záhrad so stromami či vinicami, zbystrite. Tu je niekoľko výhod, pre ktoré je drvič konárov tým správnym pomocníkom aj do vašej záhrady.

Drevený mulč (drť)

Drevený mulč je skvelým zdrojom živín pre vaše záhradné záhony. A to z toho dôvodu, že sa v pôde rozpadá a dodáva jej tak čerstvé živiny.

Ďalšou výhodou je zadržiavanie vlhkosti. V tomto prípade stačí pokryť pôdu asi 2 centimetrami dreveného mulču. To pomáha spomaliť odparovanie vlhkosti a udržať tak pôdu vlhkú, dokonca aj počas horúcich mesiacov, a to len s malou pomocou záhradnej hadice.

drvič konárov

Treťou výhodou je regulácia teploty. Silná vrstva dreveného mulču pomáha blokovať slnko a udržiavať tak pôdu príjemné chladnú aj počas horúcich dní.

Štvrtou výhodou je v tomto prípade potlačenie buriny. Drevená drť pomáha predchádzať burinám, ktoré sa snažia záhon preraziť. Táto ochrana spočíva v tom, že burina má problém prerastať cez hrubšie vrstvy mulču.

Pomocník pri tvorbe chodníkov a dekorácií

Ak máte v záhrade alebo cestou k domu hlinený chodník, môžete si ho jednoducho a rýchlo vylepšiť. V tomto prípade stačí použiť drevenú drť, ktorú vysypete na chodník a máte hotovo. Takto vysypaný chodník ochráni vaše topánky pred nechceným blatom.

Drevená drť v tomto prípade poskytuje prirodzený drenážny systém, ktorý filtruje dážď v zemi bez toho, aby vytvoril blatistý vrch, po ktorom musíte prejsť.

Rovnako môžete drevený mulč použiť na oživenie záhrady tak, že ním vytvoríte zakrivené chodníky. A aby ste mohli takýto chodník vytvoriť, budete spočiatku potrebovať veľké množstvo odrezkov v závislosti od dĺžky cesty, ktorú budete vytvárať. Na začiatok sa odporúča, aby ste si vytvorili chodník s hĺbkou najmenej 3 až 6 centimetrov.

V prípade dekorácií sa dá drevený mulč využiť ako lacná dekorácia napríklad do kvetináčov, dekorácií do domu či bytu. Ak si chcete doma vytvoriť dekoráciu za pomoci dreveného mulču, bude vám na to stačiť kvet zasadený do kvetináča. Zvoľte taký druh, ktorý nemusíte často polievať. Napríklad Zamiokulkas.

Takto zasadený kvet napríklad do betónového kvetináča môžete na povrchu pokryť dreveným mulčom, ktorý doplníte ozdobnými kameňmi. Takto pripravený Zamiokulkas dozdobíte rôznymi tematickými zapichovacími dekoráciami. A skvelý jednoduchý dekoračný prvok máte na svete.

Kompost

Ak ste fanúšikom kompostovania, v tom prípade určite viete, že drevená drť predstavuje vynikajúci „hnedý materiál“ na výrobu kompostu najvyššej kvality. V tomto prípade ide o základ každého dobrého kompostu.

Drevená drť je extrémne bohatá na uhlík a spolu s dusíkom, obsahuje potrebnú látku na výrobu rýchleho a minerálne náročného kompostu. V tomto prípade však drevená drť musí byť naozaj jemne nadrvená, aby sa v komposte rýchlejšie rozpadla. Ak bude drť príliš veľká, kompost sa bude zbytočne dlho vytvárať, čo nie je prospešné pre nikoho.

kompost

Ak však chcete vytvoriť kvalitný kompost, nezabudnite na zelenú zložku. V tomto prípade budete musieť pridať rovnaké množstvo zeleného materiálu ako drevenej časti. A to z toho dôvodu,  aby ste do pripravenej zmesi dostali potrebný dusík, ktorý pomôže vyvážiť všetok uhlík.

Predchádzanie erózií pôdy

Ak často trpíte tým, že pôda vo vašej záhrade je náchylná na eróziu, drevený mulč bude tým správnym a lacným riešením, ako s týmto problémom zatočiť.  Drevná drť je vynikajúcou, avšak dočasnou bariérou pre všetky oblasti vášho trávnika, ktoré trpia neustálou eróziou. Eróziou, ktorá ničí krásne čisté línie trávnika.

Použitie dreveného mulču v tomto prípade bude viesť aj k tomu, že vaše rastliny budú zdravšie a silnejšie, čo súčasne zníži aj množstvo šírenia nečistôt okolo vášho trávnika.

Drevo v boji proti erózií absorbuje prebytočnú vlhkosť a pomôže vám udržať vašu pôdu pevnú. A to dovtedy, kým sa vám neporadí nájsť trvalejšie riešenie tohto problému.

Čím je vrstva hrubšia, tým viac vlhkosti absorbuje. A aj keď je vrstva stlačená, stále umožňuje prebytočnej vode odtiecť bez toho, aby zničila rovné línie vášho trávnika či chodníka.

Ochrana pred burinou

Ak váš dom alebo záhrada hraničí s lesom alebo prírodou, môžete v tomto prípade zistiť, ako môže burina a divé rastliny zasahovať do vášho majetku.

Drevná drť nielenže vytvára ohraničenie, ktoré je esteticky prijateľné, ale rovnako je vynikajúca aj pri vymedzovaní línií, ktoré zabraňujú rastu buriny na vašom pozemku.

Ak sa chcete týmto spôsobom buriny zbaviť, budete potrebovať pomerne veľké množstvo dreveného mulču. A to z toho dôvodu, že hĺbka musí dosiahnuť korene voľne rastúcich rastlín, aby sa ich rast a šírenie zastavilo.

Ako podstielka pre mačky

Ak máte doma štvornohých mačacích miláčikov a chcete ušetriť na kúpe steliva pre mačky, použite ako alternatívu drevenú drť z konárov. Ak máte zbytočnú a nevyužitú drevenú drť, vysypte ju do mačacieho záchoda. Tá poslúži vašej mačke ako piesková podstielka na vykonanie potreby. Týmto spôsobom ušetríte peniaze za zbytočne drahé mačacie stelivá.

drvič konárov

Ako funguje drvič konárov krok za krokom

Drvenie konárov je veľmi jednoduchý proces, ktorý zvládne naozaj každý šikovný domáci majster.

Po prečítaní príbalového manuálu ako váš konkrétny drvič konárov funguje, ho dopravíte na miesto použitia. Následne posuniete páčku poistky nahor, čím zapnete bezpečnostný spínač motora. Následne môžete začať pracovať.

Čo znamenajú jednotlivé gombíky na zariadení?

  • zelený gombík – s ním sa zariadenie zapne,
  • červený gombík – slúži na vypnutie drviča,
  • žltý gombík – slúži na nasedenie spätného chodu v prípade, ak by sa konár zasekol.

Dlhé konáre môžete do drviča vkladať rukami, kratšie konáre z bezpečnostných dôvodov radšej posúvajte do zariadenia pomocou piesta.

Čo sa týka bezpečnosti, je dôležité ju nepodceňovať a dôkladne sa na ňu pripraviť.

Medzi ochranné prvky, ktoré budete pri drvení konárov potrebovať, patrí:

  • pracovné rukavice, ktoré slúžia na ochranu rúk pred škrabancami,
  • ochranné okuliare, ktoré oceníte ako ochranu očí pred lietajúcimi trieskami,
  • chrániče sluchu, ktoré pri dlhšej manipulácií so strojom dôkladne ochránia váš sluch.

Aké konáre a kríky by ste mali drviť či štiepkovať?

Do drvičov konárov sa dávajú čerstvé konáre stromov či väčších kríkov po prerezaní, ktoré môžu byť holé, alebo aj spolu s listami. V tomto prípade takisto nezáleží na tom, či budú konáre mokré alebo suché.

Dôležité je však rešpektovať pokyny výrobcu, ktorý vás upozorňuje na to, do akej hrúbky dokáže stroj konáre spracovať. Pri výkonnejších modeloch drviča konárov je to do priemeru až 4,5 centimetra.

Údržba drviča konárov

Po použití zariadenia je potrebné vyprázdniť kôš a očistiť rezné nástroje od zvyškov dreva, prípadne ich osušiť. Pred začiatkom ďalšej práce bude potrebné nože či rezné kotúče ošetriť tekutým mazivom v spreji. 

Tekuté mazivo v spreji slúži na to, aby sa dostalo pod špinu, sadze a mastnotu, a tak vyčistilo ošetrovaný materiál. Toto mazivo neobsahuje silikóny, a tak neviaže v drviči ďalšie nečistoty, čo predstavuje skvelú voľbu ošetrujúceho prípravku.

Tekuté mazivo v spreji takisto ochráni povrch nožov prostredníctvom tenkého antikorózneho povlaku. Tento povlak tak vytvára vodovzdornú dielektrickú bariéru, ktorá chráni nože pred vlhkom a bráni možným skratom vyvolaným vlhkosťou.

Aký je rozdiel medzi drvičom konárov a štiepkovačom konárov

Drvič konárov a štiepkovač konárov sú veľmi podobnými pomocníkmi vo vašej záhrade. Hoci navonok vyzerajú rovnako a oba slúžia na spracovanie konárov, zásadný rozdiel je práve v spracovaní tohto odpadu (dreviny). Zatiaľ čo drvič konárov dokáže rozdrviť vetvy na drobné kúsky, štiepkovač slúži na tvorbu štiepky (väčšie kusy dreva).

Štiepkovač konárov

V prípade štiepkovača konárov ide o valcový mechanizmus. Tento šikovný pomocník urobí z konárov štiepky. Tie predstavujú 1 až 3 centimetrov dlhé kusy naštiepaného drevného materiálu. Sú vhodné ako palivo, pretože obsahujú menej vody a pri horení z nich ostáva menej popola. Môžete ich použiť aj na prevzdušnenie kompostu.

Takéto štiepenie dreva zabezpečuje valec hviezdicovitého tvaru, ktorý pracuje v pomalších otáčkach. Valec následne pritlačí spracovávanú surovinu k stene, ktorá sa potom v tomto mieste štiepi na malé kúsky. Tie priebežne padajú do zbernej nádoby.

Aké sú výhody štiepkovača konárov:

  • poradí si aj so silnejšími vetvami, ktoré majú priemer približne 3 až 4 centimetre,
  • v porovnaní s drvičom je menej hlučný a produkuje menej vibrácií,
  • vetvy, ktoré doňho vkladáte, si samočinne vťahuje bez potreby aby ste konáre tlačili silou.

Drvič konárov

Drviče konárov predstavujú nožový mechanizmus. Konáre a kríky v tomto prípade doslova drvia na drevenú jemnú drť (mulč). K tomu slúžia nože osadené na kotúči, ktoré pracujú vo vysokých otáčkach.

Na rozdiel od štiepkovača, konáre musíte do drviča vtláčať silou. V prípade, že sa dostanete až na úroveň prahu, musíte si pomáhať „zatláčadlom“, ktoré býva súčasťou balenia. Modernejšie modely však už disponujú funkciou automatického vťahovania konárov.

Drvič konárov je vhodnejší pre drobnú zeleň, odpad zo živých plotov a suchšie konáriky. Oproti štiepkovaču je takisto hlučnejší a pomerne silno vibruje.

Ako vybrať ten správny drvič konárov do vašej záhrady

Ak  ste sa už rozhodli, že drvič konárov naozaj potrebujete aj do vašej záhrady, nastáva dilema, ako si vybrať ten správny. Existuje niekoľko kritérií a parametrov, ktoré vám výber toho správneho drviča konárov zjednodušia.

Typ drviča konárov

Elektrické drviče konárov predstavujú najobľúbenejší a najdostupnejší model. Sú postačujúce na bežne malú záhradu s menším objemom zeleného odpadu. Vyznačujú sa nižším výkonom, jednoduchou a kompaktnou konštrukciou, jednoduchým ovládaním, údržbou a tichším chodom.

Jedinou podmienkou je prístup k elektrickej sieti.

Benzínové drviče konárov disponujú vysokým výkonom a svojom flexibilitou využitia kdekoľvek. Nájdu uplatnenie vo väčších záhradách, viniciach alebo sadoch. Sú väčšie, drahšie, hlučnejšie a ekologicky menej prívetivejšie.

Drviče konárov za traktor sú typické tým, že sa pripevnia na výstupný hriadeľ traktora (malotraktora). Vyznačujú sa maximálnym výkonom, plnou mobilitou, spracovaním veľkého objemu materiálu a veľkých drevených kusov (tenšie kmene stromov).

Výkon motora

Výkon pri bežných drvičoch konárov by mal byť od 2 kilowattov, optimálne však okolo 2,5 kilowattov. Tu platí, že čím vyšší výkon zariadenie má, tým dlhšie a silnejšie konáre je schopné spracovať.

Dávajte si však pozor na výkon a príkon, pretože jedno aj druhé predstavuje iný parameter. Príkon je hodnota vyjadrujúca množstvo energie, ktorú stroj spotrebuje. Výkon drviča konárov však závisí aj od ďalších parametrov, a to napríklad od konštrukcie zariadenia.

Maximálny priemer konárov

Výrobcovia drvičov konárov zvyknú udávať aj maximálny priemer konárov, ktoré môžete v stroji drviť. Maximálny priemer konárov závisí od výkonu zariadenia. Najčastejšie sa priemer udáva v rozmedzí od 30 do 55 milimetrov.

V tomto smere je určite dôležitá aj dĺžka konárov. Čím dlhšie konáre chcete do drviča vkladať, tým by ste si mali zadovážiť výkonnejšiu mašinu.  Predídete tak zbytočnému zasekávaniu konárov v drviči.

Nádoba na odpad

Každý dobrý drvič konárov by mal disponovať zbernou nádobou. Ide o nádobu, do ktorej smerujú rozdrvené konáre a kríky z drviča. Väčšinou je vyrobená z pevného plastu alebo tkaniny. Jej kapacita sa približne pohybuje medzi 30 až 60 litrami.

Väčšie a drahšie stroje nedisponujú týmto zberným košom, ale namiesto neho majú zabudovaný vyhadzovací komín. Ten sa väčšinou umiestni nad nádobu, korbu auta alebo kontajner. Rozdrvený mulč tak automaticky smeruje do pripravenej nádoby alebo kontajnera.

drvič konárov

Hmotnosť a spätný chod

Hmotnosť drviča konárov je väčšinou ovplyvnená jeho materiálom a tým, či ide o benzínový alebo elektrický model.

Elektrické záhradné drviče bývajú ľahšie, niektoré sa dokonca dajú prenášať ručne. V priemere vážia približne od 20 do 30 kilogramov.  V prípade benzínových drvičov môžu niektoré modely dosahovať aj hmotnosť 500 kilogramov.

Spätný chod predstavuje šikovnú funkciu, ktorá bude prospešná hlavne pri zaseknutí konára. V takomto prípade bezpečnostná poistka stroj sama vypne. Následne stlačením tlačidla spätný chod sa zaseknuté vetvy vrátia späť.  

Hlučnosť

V prípade drvičom konárov ide o hlučné stroje, čo je však pri drvení konárov rýchlo rotujúcimi nožmi bežné.

Pri kúpe drviča konárov sa môže stretnúť s dvoma parametrami, ktoré udávajú hlučnosť zariadenia:

  • hladina akustického tlaku (LPA),
  • hladina akustického výkonu (LWA).

Z bežného užívateľského hľadiska je dôležitejšia a presnejšia hodnota hladiny akustického výkonu, ktorá býva vyššia ako akustický tlak.

Cena

Čo sa týka ceny drviča konárov, vplýva na ňu niekoľko faktorov, ako napríklad:

  • kvalita drviča,
  • vyhotovenie zariadenia,
  • typ pohonu.

Najlacnejšie modely drvičov konárov nájdete už do 150 €. Bežné modely drvičov konárov sa v tomto prípade pohybujú v priemere od 150 do 500 €. V prípade výkonných profi modelov sa cena zariadenia môže vyšplhať až na 700 až 3000 €.

 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.