Ako pestovať dálie (georgíny) + kedy sadiť

Leto by nebolo letom bez dálií. Ich nádherné kvety prichádzajú takmer vo všetkých farbách, ktoré si možno predstaviť, od bledých pastelových až po jasné, žiarivé odtiene. Prichádzajú v rôznych tvaroch kvetov, od malých tesných guľôčok až po kvety podobné ľaliám vo veľkosti tanierov. Sú ideálne na dodanie neskorej letnej farby od júla do októbra a vyzerajú dobre v akomkoľvek štýle záhrady, od záhrady v štýle chaty až po džungľu alebo exotickú schému.

Najlepšie pomôcky na pestovanie

Dálie a ich veľkosti

Dálie sa dodávajú v rôznych veľkostiach. Zakrslé odrody možno pestovať ako podstielku, kým kompaktnejšie odrody veľmi dobre rastú v črepníkoch. Stromové dálie (Dahlia imperialis), z ktorých boli vyšľachtené všetky moderné georgíny, môžu dosiahnuť výšku 5 m.

Vytvárajú brilantné a plodné rezané kvety – čím viac ich odrežete, tým viac kvetov vytvoria. Kvôli svojim zložitým kvetom väčšina georgín nie je atraktívna pre opeľovače.

Ak je to možné, nezabudnite zahrnúť niektoré jednokveté odrody – tie sú obľúbené u včiel a motýľov.

Dálie pochádzajú zo Strednej Ameriky – do Európy ich priviezli Španieli spolu so zemiakmi a paradajkami, pôvodne na jedenie. Majú radi dostatok slnka, aby sa im darilo. Sú krehké – v zime potrebujú ochranu.

Pestovanie dálií

Rastliny dálií si môžete kúpiť v záhradnom centre v lete, ale mnohí záhradníci ich pestujú z hľúz. Koncom marca alebo začiatkom apríla sa pestujú v kvetináčoch a rastú v interiéri, potom sa v máji vysadia na záhradu, keď už nebude predpovedaný mráz. dálie možno pestovať aj zo zakorenených odrezkov a zo semien.

Záhradkári v chladnejších oblastiach majú tendenciu vykopávať svoje hľuzy dálií, keď na jeseň prídu prvé mrazy, a potom ich prenesú cez zimu do interiéru.

Kde zasadiť

Rozhodne potrebujú teplé, chránené a slnečné miesto.

Majú radi bohatú, úrodnú pôdu, ktorá je vlhká, ale voľne priepustná. Vo veľmi suchých podmienkach sa im nebude dariť a v premočenej pôde môžu hniť.

ružová dália

V ľahších pôdach dálie s väčšou pravdepodobnosťou prežijú zimu vonku. Ak rastú v ťažkých pôdach, tie bývajú v zime chladnejšie a vlhšie, takže jemné hľuzy by ste mali vykopať na konci jesene a cez zimu ich uskladniť vo vnútri.

Uistite sa, že medzi rastlinami je dostatok priestoru – aspoň 60 cm a viac pre väčšie kultivary.

Menšie podstielkové dálie možno pestovať aj vo veľkých nádobách.

Kedy zasadiť

Keďže dálie sú jemné, neprežijú silný mráz, preto ich treba uchovávať vo vnútri, kým teploty nebudú trvalo nad bodom mrazu.

Skladované hľuzy sa najlepšie vysádzajú do kochlíkov na jar a uchovávajú sa vo vnútri alebo v skleníku, aby začali rásť skoro. Rastliny sa potom môžu presadiť na miesto kvitnutia, keď už nehrozí nebezpečenstvo mrazu, zvyčajne koncom mája alebo začiatkom až polovice júna v chladnejších oblastiach.

Ak nemáte priestor na ich zasadenie v interiéri, môžete ich od polovice do konca apríla sadiť priamo vonku.

Rastliny kúpené v nádobách v plnom raste v lete treba ihneď vysadiť.

Semená by sa mali zasiať skoro až v polovici jari do rozmnožovača.

Ako pestovať v interiéri

Spiace hľuzy a zakorenené odrezky by sa mali na jar vysadiť do kvetináčov s viacúčelovým kompostom.

oranžová dália

Pri vysádzaní spiacich hľúz dbajte na to, aby boli správnou stranou nahor. Vrch hlúzy by mal by byť umiestnený tesne pod povrchom kompostu.

Udržujte ich mimo ohrozenia mrazom, na dobrom svetle a pravidelne zalievajte.

Ako pestovať vonku

Pred vysadením georgín vonku ich aklimatizujte na vonkajšie podmienky.

dálie majú radi úrodnú, voľne priepustnú pôdu, preto pripravte miesto na výsadbu pridaním veľkého množstva organickej hmoty, ako je domáci kompost alebo dobre prehnitý hnoj – použite jedno alebo dve vedrá na m².

Aplikujte univerzálne hnojivo na kŕmenie ich energického rastu.

Výsadba je rýchla a jednoduchá.

Novo zakúpené rastliny v nádobách a mladé rastliny vypestované z hľúz umiestnite na rovnakú úroveň, v akej rástli v nádobe.

Horná časť hľúz, kde sa objavujú výhonky, by mala byť na povrchu pôdy. Rastliny umiestnite do vzdialenosti asi 60 cm.

Zakorenené odrezky rastúce v nádobách vysádzajte o niekoľko milimetrov nižšie, ako boli v nádobe. Umiestnite rastliny vo vzdialenosti 50 – 60 cm.

Dobre zalejte, potom na pôdu rozložte hrubú vrstvu mulča, aby sa udržala vlhkosť, pričom okolo základne stoniek nechajte medzeru.

červené dálie

Ako sa starať o dálie

Keď rastlina dosiahne výšku asi 20 cm, podporte bočné kvitnúce výhonky odštipnutím hlavnej špičky rastliny. Ostrým nožom alebo palcom a ukazovákom odstráňte hlavný výhonok (v strede rastliny, rastie vzpriamene) až po horný pár listov.

Približne každý týždeň priviažte novo vyrastenú časť rastliny k opore.

Raz za štrnásť dní nakŕmte svoje dálie krmivom s vysokým obsahom uhličitanu draselného (potaše), napríklad krmivom pre paradajky a raz týždenne dobre zalejte.

Odumreté dálie sú veľmi dôležité na predĺženie kvitnutia. Rozdiel medzi púčikmi a odkvitnutými kvetnými hlávkami môže byť mätúci – púčiky sú okrúhle, zatiaľ čo odumreté kvety sú špicatejšie.

Možné problémy pri pestovaní dálií

Slimáky zbožňujú dálie, najmä nový prírastok. Vysádzanie rastlín, keď sú takmer plne rozkvitnuté, pomáha. Môžete tiež rozsypať organický prostriedok proti slimákom, ktorý neškodí zveri.

Záver

Skrášlite si záhradu dáliami. Tieto pestrofarebné kvety so zaujímavo tvarovanými okvetnými lístkami sú vyhľadávanou okrasou. Starostlivosť o ne pritom nie je žiadna veda. Dôležité je, aby ste sa pri ich pestovaní vyhýbali mrazom. Tie môžu zdravý rast dálie výrazne ohroziť.

4/5 - (5 votes)