Umývačky riadu, ktoré sa kedysi považovali za luxusný spotrebič, sa zrazu stali nevyhnutným, časovo úsporným kuchynských spotrebičom – jednoducho kuchynským “must-have”. Umývačky riadu sú tiež dobrým spôsobom, ako „ísť do zelena“, pretože spotrebúvajú menšie množstvo vody, ako keby ste umývali riad klasickým „staromódnym“ spôsobom a výrazne tak dokážu znížiť aj vaše účty za energie.
Či už kupujete svoju prvú umývačku riadu alebo hľadáte náhradu za starú, ktorá počas prevádzky vydáva zvuky ako štartujúci Boeing, na začiatku vášho hľadania si určite uvedomíte, že to vyzerá tak, že nájsť perfektnú myčku nebude ľahké.
Niektoré z faktorov, ktoré treba brať do úvahy pri kúpe umývačky riadu, sú rovnaké alebo veľmi podobné tým pri kúpe práčky – kapacita, efektívnosť, ponúkané programy. A ak len nemáte veľa krištáľového skla, budete hľadať pravdepodobne skôr umývačku s rýchlymi programami a schopnosťou vysporiadať sa s hrncami a panvicami z nedeľného obeda, než umývačku s delikátnymi programami. Takže, čo rozhoduje pri výbere umývačky riadu? Náš článok vám poradí.
Obsah článku
1. Rozpočet
Umývačky riadu môžu byť drahé, to však neznamená, že vás kúpa umývačky musí zruinovať.
Znalosť priemerných nákladov na rôzne typy umývačiek riadu vám pomôže určiť, ktorá kooperuje s vaším rozpočtom:
- základné štandardné umývačky riadu – tieto modely zvládnu prácu, ale ponúkajú iba základné funkcie. Majú tendenciu byť na spodnom konci cenového rozpätia a viete ich umiestniť pod kuchynskú linku
- špičkové štandardné umývačky riadu – tieto modely či už zabudované alebo voľne stojace ponúkajú širokú škálu luxusných funkcií. Sú na hornom konci cenového rozpätia, ale mnohé z nich stoja za extra náklady.
- kompaktné umývačky riadu – tieto umývačky riadu sú malé a sú navrhnuté pre kuchyne s obmedzeným priestorom. Môžete ich umiestniť aj na pracovnú dosku. Väčšina ponúka základné funkcie, ale vďaka kompaktnej veľkosti budete platiť prémiovú cenu.
- zásuvkové umývačky riadu – najnovší typ umývačiek riadu na trhu a sú vyrábané s jednou alebo dvoma zásuvkami. Ponúkajú niekoľko high-tech funkcií, ale majú tendenciu byť menej účinné ako väčšie umývačky riadu, do ktorých sa zmestí viac súprav naraz.
Ucelený prehľad o cenových reláciách jednotlivých typov umývačiek riadu vám, okrem iného, ponúkne článok, ktorý pre vás otestoval to najlepšie, čo súčasný trh ponúka.
Nájdete ho tu: https://dodomacnosti.sk/umyvacky-riadu-test/
2. Rozmery
Umývačky riadu sa dodávajú v troch bežných veľkostiach: plná veľkosť, úzka a kompaktná.
- Umývačky riadu plnej veľkosti sú, podobne ako ostatná biela technika, 60 cm široké a 85 cm vysoké. Preto by sa, rovnako ako práčky a chladničky, mali hodiť do bežnej kuchyne – pokiaľ pre ne existuje priestor alebo voľné miesto a vhodné inštalačné možnosti. Majú najvyššiu kapacitu a majú tendenciu byť energeticky najúčinnejšie.
- Ak je priestor trochu tesnejší, zvážte užšie modely. Sú rovnakej výšky, ale sú 45 cm široké a často trochu menej hlboké. Nie sú tak účinné ako stroje v plnej veľkosti a samozrejme nemajú takú kapacitu.
- Ak nie je k dispozícii žiadna podlahová plocha, ale dostatočne veľká pracovná doska, zvážte kúpu kompaktného stroja. Tento typ sa líši šírkou, pričom niektoré sú takmer rovnako široké ako štandardné umývačky riadu, ale všetky sú oveľa nižšie. Majú tú výhodu, že sa nemusíte ohýbať, aby ste ich mohli naložiť a vyprázdniť – ale protipólom je oveľa menšia kapacita.
Vo všetkých troch prípadoch sa dvere vždy otvárajú nadol. Aby ste mohli nakladať a vykladať riad, dvere musia byť úplne otvorené – teda ležať na plocho – preto zvážte, koľko vodorovného priestoru budete potrebovať pred strojom.
3. Kapacita – počet súprav
Toto je vynikajúci spôsob, ako určiť, akú kapacitu má stroj. „Jedálenská súprava“ pozostáva z 10 položiek: z noža, vidličky, polievkovej lyžice,dezertnej lyžice a čajovej lyžičky, plytkého taniera, taniera na polievku, na dezert, pohára, čajovej šálky a podšálky. Väčšina z nás samozrejme nestoluje denne takýmto predpísaným spôsobom.
Je však pravdepodobné, že budete potrebovať viac priestoru pre hrnčeky, poháre a misky na cereálie.
Niektoré umývačky budú udávať ako kapacitu počet jedálenských súprav, iné budú hovoriť o počte položiek – ale všetky sú založené na myšlienke tohto zoznamu.
Stroje plnej veľkosti pojmú najmenej 10 súprav alebo 120 položiek, niektoré dokonca až 150. Úzke myčky sa dokážu vyrovnať až so 100 položkami. Kompaktné stroje sú skutočne obmedzené, zvládajú nanajvýš štyri až šesť súprav.
4. Nastaviteľné rozloženie interiéru
Čo však môže zvýšiť kapacitu stroja je to, ako flexibilné je vnútorné usporiadanie. Zvláštnu pozornosť venujte hornému stojanu a spôsobu uloženia príborov. Väčšina strojov bude mať najmenej jeden príborový kôš. Kôš by mal byť odnímateľný, takže namiesto neho môžete do umývačky uložiť väčšie predmety, ako sú servírovacie riady alebo hrnce a panvice.
Niektoré vetvy sa môžu aj sklopiť, čo znamená ďalšiu flexibilitu.
Niektoré stroje majú zásuvky alebo stojany na príbory, ktoré sú umiestnené nad hlavnou hornou zásuvkou. Ich použitie môže byť trochu nešikovnejšie, ako len hodiť príbory do koša, ale uvoľňujú priestor v dolných stojanoch. Sú užitočné aj pre väčšie príbory, ako sú servírovacie lyžice alebo kuchynské nože.
Hlavný horný stojan je zvyčajne určený pre šálky, poháre a podobne. Skontrolujte, či sa dá posunúť nahor, aby sa dal zväčšiť priestor pre väčšie položky nižšie, alebo smerom dole, aby ste naň mohli ukladať poháre na víno a podobne.
5. Programy
Umývačky riadu sú oveľa menej komplikované ako práčky, pokiaľ ide o typ programov. Väčšina z nich bude ponúkať štandardné umývanie, rýchlu možnosť a jednu pre silné znečistenie.Niektoré namiesto možnosti rýchleho umývania môžu ponúkať nastavenie „eco“. Skontrolujte, čo to presne znamená: nižšia teplota, kratšia doba umývania, menej spotrebovanej vody alebo snímanie zaťaženia? Na drahších strojoch sa táto funkcia bude pravdepodobne označovať ako senzor alebo inteligentné nastavenie, pretože stroj vyhodnotí, nakoľko je špinavá voda prichádzajúca z riadu a podľa toho upraví cyklus.
Nezabúdajte tiež na to, že kým „eko“ umývanie môže síce trvať dlhšie, riad môže umývať inak ako pri štandardnom umývaní. Povedzme napríklad, že štandardné umývanie trvá 60 minút, spotrebuje 20 litrov vody a vyžaduje 1,5 kWh elektriny.
Pre porovnanie, ECO program, trvá 90 minút – ale spotrebuje menej vody, ohrieva ju na nižšiu teplotu a pri odstraňovaní nečistôt spolieha na dlhšiu dobu umývania – takže spotrebuje iba 15 litrov vody a 1,0 kWh energie.
Za zmienku stojí aj to, či programy zahŕňajú čas sušenia a či to môže byť vynechané. Napríklad rýchle umývanie môže zahŕňať 30 minút mytia a 30 minút času schnutia.
Ak otvoríte umývačku riadu po dokončení umývacej časti programu, aby ste nechali riady vyschnúť na vzduchu alebo si ich sami osušili, myčka „zabudne“, na daný program, alebo bude po reštarte pokračovať tam kde prestala?
6. Energetická účinnosť
Koncom roka 2011 došlo u chladničiek, mrazničiek, práčok a umývačiek riadu k zavedeniu nových energetických tried A +, A ++ a A +++. Energetická účinnosť umývačky riadu sa odvíja od množstva energie, ktorú spotrebuje. Štítok energetickej účinnosti vám povie:
- spotrebu energie na štandardný cyklus v kWh
- spotrebu vody na štandardný cyklus v litroch
- aký hlasný je stroj v decibeloch
Väčšie stroje sú vždy účinnejšie ako úzke, alebo kompaktné modely – pokiaľ sa používajú plne naložené. Spustenie programu s polovičným zaťažením nespotrebuje polovicu energie alebo vody, ale 75% .
Tak a máme to. Zoznam najdôležitejších aspektov, ktoré by ste mali mať na zreteli pri hľadaní novej umývačky riadu. Nevieme vám odporúčať konkrétny model, vy ste však teraz v pozícii, v ktorej si viete zúžiť pole. A potom si už len užívajte voľnejšie večery, úhľadnejšie kuchynské dosky a jemnejšiu pokožku rúk.
Zdroje: