Tam, kde nepomôže príklepová vŕtačka, sa na radu dostáva búracie kladivo. Je to šikovný pomocník na stavbách, pri prerábkach, búraní či montáži na domoch či v bytoch. Búracie kladivo je potrebné všade tam, kde je nutné vŕtať alebo sekať do kameňa, muriva alebo betónového panela.
Takisto ho môžete použiť aj na práce ako sekanie drážok do steny, odstraňovanie starých obkladačiek v kúpeľni, omietok alebo dlažby v predsieni. Medzi jeho hlavné funkcie, ktoré určite pri stavbe alebo prerábke oceníte, patrí efektívne kladivové vŕtanie, zatĺkanie s rotujúcim nástrojom a sekanie.
Obsah článku
Kvalitné elektrické búracie kladivá
Aké sú výhody búracieho kladiva a prečo by malo byť aj vo vašej domácej výbave
Búracie kladivo má hneď niekoľko výhody, kvôli ktorým by ste mali zvážiť jeho kúpu.
Medzi jeho hlavné výhody patrí:
- kompaktnosť,
- ľahká váha a nízka cena,
- dlhšia životnosť pre jednoduchú prevodovku,
- nižšia poruchovosť,
- anti-vibračný systém,
- vďaka svojej príklepovej sile je účinný na búranie hrubých stien ako betón, kameň či kov,
- dizajn búracieho kladiva vás udrží v bezpečnej vzdialenosti, aby ste zabránili zraneniu poletujúcich častí muriva,
- niektoré modely búracieho kladiva disponujú regulátorom, ktorý dokáže zmeniť rýchlosť podľa vlastného uváženia.
Aký je rozdiel medzi vŕtacím a búracím kladivom
Ak je človek lajk, mohlo by sa mu zdať, že neexistuje veľký rozdiel medzi vŕtacím a búracím kladivom. Človek, ktorý sa však do búracích a vŕtacích kladív vyzná, pozná tieto rozdiely a vie, na čo sa pri výbere vŕtacieho alebo búracieho kladiva zamerať.
Vŕtacie kladivo
Vŕtacie kladivo primárne slúži na príklepové a vŕtacie práce u vás v domácnosti. Toto kladivo má 3 režimy, ktoré ho robia všestranným, a to režim vŕtania, príklepovej vŕtačky a dláta.
Režim príklepového vŕtania vám pomôže vŕtať a preraziť betón alebo murivo pomocou rotačných a príklepových úderov. Keď ho však nastavíte do režimu sekania, vrták sa nebude otáčať. To vám umožní vykonávať práce, ktoré sú primárne určené pre sekanie.
Režim vŕtania funguje rovnako ako bežný vrták, ktorý funguje na mäkkých povrchoch. Na používanie vŕtacieho kladiva nie sú potrebné žiadne odborné znalosti alebo skúsenosti.
Búracie kladivo
Ide o demolačné kladivo, ktoré je vhodné na búranie a lámanie ťažkých konštrukcií. Vyrába sa iba za účelom prác s príklepom.
Búracie kladivo vyzerá podobne ako vŕtacie kladivo, no je oveľa väčšie. Niekedy má dokonca oproti vŕtaciemu kladivu až dvojnásobnú dĺžku. Hoci sa odporúča pred použitím búracieho kladiva obliecť si ochranný plášť, kladivo je navrhnuté tak, aby vás pri používaní nezasiahli úlomky z betónu alebo muriva.
Na rozdiel od vŕtacieho kladiva je jeho hlavnou funkciou vysoká príklepová sila, ktorá je využiteľná pri ťažkých prácach napríklad na stavbe. Na vykonávanie základných denných búracích činností sa v tomto prípade viac oplatí použiť malé búracie kladivo. Niektoré búracie kladivá sú dodávané aj s číselníkom, ktorý vám umožňuje zmeniť rýchlosť ktorou pracuje.
Vŕtacie kladivo VERZUS Búracie kladivo
- Ľahko a jednoducho sa používa pri každodenných činnostiach
- Funguje na princípe 2 v 1 – ako vŕtačka aj ako kladivo
- Rukoväť má tvar písmena L
- Svojou veľkosťou je len o niečo väčší ako bežný vrták
- Lepšie funguje na tenkých povrchoch
- Je vhodný pre domácich majstrov, ktorí si radi opravujú veci sami
- Používa štandardný alebo plus skrutkový pohonný systém
- Ide o ťažké kladivo využívané hlavne na stavbách
- Rukoväť je do tvaru D
- Ide o veľké kladivo s dvojnásobnou dĺžkou
- Dokáže efektívne strhnúť hrubé steny
- Môžu ho používať iba profesionáli, ktorí s ním vedia pracovať
- Využíva maximálny systém so skrutkovým pohonom
Ako funguje búracie kladivo a ako s ním pracovať krok za krokom
Sila búracieho kladiva je uvedená v jouloch. Čím vyšší je počet joulov, tým väčšiu silu búracie kladivo vyvinie. Od toho sa potom odvíja, či ho chcete použiť na obkladačky alebo betónovú podlahu.
Technológia každého búracieho kladiva je rovnaká. Hlava sa neotáča, ale pohybuje sa tam a späť. Týmto pohybom sa búracie kladivo zatĺka do dlaždíc alebo muriva. Dláto, ktoré s obrovskou silou a pevnosťou seká do muriva, musí zostať pevne na svojom mieste. Preto majú búracie kladivá vždy vŕtaciu hlavu SDS. To znamená, že dláto sa do nej pevne zapichne a tak zostane pri búraní na svojom mieste.
Použitie búracieho kladiva krok za krokom.
Krok 1. Príprava povrchov a miesta búrania
Pred použitím búracieho kladiva by ste si mali dopredu pripraviť plochu a miesto, kde budete búrať. Ak sú v miestnosti k dispozícií elektrické zásuvky, vypnite napájanie miestnosti a kryty zásuviek opatrne odstráňte.
Pri práci s kladivom okolo elektrických zásuviek sa vždy presvedčte, že je napájanie miestnosti vypnuté a že prívod elektriny je spravený formou predlžovacieho kábla z druhej miestnosti.
Následne prikryte povrchy v miestnosti ako umývadlá či kuchynskú dosku plachtou tak, aby ste ich pri búraní nepoškodili.
Nakoniec je potrebná samotná príprava vás, ako majstra, ktorý bude kladivo používať. Pred použitím búracieho kladiva si dajte oblečenie s dlhým rukávom a dlhé nohavice, aby vás neporanili letiace úlomky z dlaždíc alebo betónu. Rovnako je potrebné si nasadiť ochranné okuliare, rukavice, slúchadla na ochranu sluchu a masku, ktorá ochráni vaše dýchacie cesty pred prachom.
Krok 2. Odstraňovanie dlaždíc
Najlepší nadstavec, ktorý môžete na dlaždice použiť, je široké dláto. Začnite od vrchnej časti steny a dláto umiestnite do medzery, kde sa dlaždice stretávajú. Dláto jemne nakloňte a zapnite búracie kladivo. Po zapnutí môže chvíľu trvať, kým si na kladivo a vibrácie zvyknete. Následne zasuňte hrot dláta pod dlaždice a dlaždice sa začnú samé lámať a odpadávať.
Krok 3. Nebezpečné materiály pri demolácií
Ak pri demolácií búracím kladivom nájdete pod betónom alebo dlaždicami azbest, prácu okamžite zastavte.
Azbest predstavuje veľmi nebezpečný materiál, ktorý so sebou prináša vážne zdravotné problémy. V tomto prípade je potrebné kontaktovať špeciálnu firmu, ktorá vám tento nebezpečný azbest odstráni. Až tak budete môcť bezpečne pokračovať v búracích prácach.
Vedeli ste, že? Je dokázané, že azbest svojimi voľne poletujúcimi respirabilnými vláknami mikroskopických rozmerov môže pri vdychovaní spôsobiť pľúcnu fibrózu - azbestózu, rakovinu pľúc, mezoteliómy pohrudnice a pobrušnice. Rovnako je schopný značne zosilniť účinok faktorov podporujúcich vznik nádorov.
Krok 4. Odstránenie starého lepidla a upratanie búracích prác
Ak používate búracie kladivo na odstránenie dlaždíc, určite sa stretnete so starým lepidlom. Toto lepidlo bude skryté pod dlaždicami. Po odstránení dlaždíc odstráňte aj staré lepidlo a starú škárovaciu hmotu.
Ako posledný krok je potrebné miesto búrania upratať tak, aby ste mohli pokračovať v ďalších prácach na stavbe alebo prerábke.
Ako vybrať najlepšie búracie kladivo
Ak si chcete vybrať kvalitné búracie kladivo, ktoré vám naozaj vydrží, je potrebné sa pri jeho výbere riadiť určitými parametrami a oblasťami.
Konštrukcia
Konštrukcia búracích kladív býva rôzna. Niektoré kladivá vyzerajú ako klasické vŕtačky v robustnejším prevedení, iné pripomínajú zbíjačky. Každý z týchto typov sa používa na iné búracie práce.
Pri oboch modeloch ide o búracie práce, počas ktorých dochádza k silným vibráciám. Z tohto dôvodu by mali mať ergonomickú rukoväť, ktorá tieto otrasy a vibrácie eliminuje. Lepšie modely disponujú anti-vibračným systémom.
Konštrukcia búracieho kladiva býva vyrobená z tvrdených plastových materiálov a rôznych druhov zliatin.
Hmotnosť
Hmotnosť búracieho kladiva je jedným z najdôležitejších faktorov, podľa ktorého si budete kladivo vyberať. A to z toho dôvodu, že hmotnosť kladivá rozhoduje o tom, ako dlho s ním dokážete pracovať v závislostiach na vašich fyzických možnostiach.
Hmotnosť búracieho kladiva je priamo úmerná jeho celkovej konštrukcii a veľkosti elektromotora, ktorý určuje veľkosť nástroja. To znamená, že čím má kladivo robustnejšiu konštrukciu, tým je jeho hmotnosť ťažšia.
Hmotnosť búracích kladív rozdeľujeme do 3 kategórií:
- do 5 kilogramov,
- od 5 kilogramov do 11 kilogramov,
- nad 11 kilogramov.
Každá hmotnosť búracieho kladiva je vhodná na búranie iných povrchov.
Príkon
Príkon sa udáva vo wattoch (W). Čím je príkon vyšší, tým vzniká vyššia spotreba energie. Príkon búracích kladív sa môže pohybovať od 900 W do 2 000 W a viac.
Počas používania búracieho kladiva pri práci dochádza k čiastočným stratám energie. Ak si teda spojíte príkon s údajom o účinnosti, získate efektívny výkon kladiva. V popisoch produktu sa však častejšie udáva príkon, pričom efektivitu udáva parameter sily úderu.
Vždy je lepšie si zadovážiť búracie kladivo s o niečo vyšším príkonom, aby vás nízky príkon pri búracích prácach neprekvapil.
Sila a počet úderov kladiva
Sila a počet úderov je udávaná v jouloch (J). Táto sila búracieho kladiva hovorí o tom, akou veľkou silou kladivo dokáže narážať na daný povrch a tým ho osekávať. To znamená, že efektivita práce sa v tomto prípade zvyšuje väčším počtom úderov kladiva. Efektivita práce sa udáva pri chode bez odporu.
Podľa veľkosti sily úderu je možné kladivá rozdeliť do 3 kategórií, kedy sila úderu predstavuje:
- cca 5 joulov,
- cca 15 až 20 joulov,
- nad 30 joulov.
Upínacie nástroje
Spôsob uchytenia sekáča v búracom kladive je naozaj dôležitý. A to z toho dôvodu, že sa cez neho upevňuje sekáč a súčasne sa prenáša potrebná energia.
Na upínanie sekáča sa používajú 3 typy upínacích mechanizmov:
- SDS-Plus mechanizmus,
- SDS-Max mechanizmus,
- SDS-HEX mechanizmus.
Hlučnosť
Búracie kladivá bývajú dosť hlučné, preto je potrebné si sluch chrániť tlmiacimi slúchadlami.
Hlučnosť búracieho kladiva sa odvíja od niekoľkých parametrov, a to:
- od materiálu, s ktorým pracujete,
- od miesta, kde kladivo používate.
Pri búraní betónového bloku bude kladivo výrazne hlučnejšie, ako keď s ním budete napríklad odstraňovať obkladačky v kúpeľni. Čím je materiál tvrdší, tým je aj vyššia intenzita hluku, ktorá môže v niektorých prípadoch presiahnuť aj 100 dB.
Ďalšie parametre, ktoré by ste mali pri výbere búracieho kladiva zohľadniť:
- možnosť pripojenia externého odsávania,
- indikátor opotrebenia uhlíkov,
- regulácia príklepu,
- náhradná rukoväť,
- či je súčasťou balenia aj kufor na vŕtačku, prípadne ďalšie príslušenstvo.
Najlepšie značky búracích kladív na trhu
Dnešný trh ponúka niekoľko overených a osvedčených značiek búracích kladív. Medzi tieto značky patrí napríklad Bosch, Parkside, Makita, Scheppach a ďalšie.
Búracie kladivá od značky Bosch
Búracie kladivá od firmy Bosch zapôsobia svojím veľkým úberovým výkonom. Vďaka funkcii Vibration-Control umožňuje búracie kladivo dlhšiu dobu používania a vyšší komfort pri obsluhe. Firma Bosch ponúka búracie kladivá na rôzne povrchy, rôznych veľkostí a funkcií, ale aj na ťažké búracie práce.
Búracie kladivá od značky Parkside
Búracie kladivá od firmy Parkside sú známe svojim pomerom ceny a kvality. Sú vhodné na opracovávanie betónu, kameňa, kovu alebo dreva. Kombinované kladivá disponujú centrálnym prepínačom pre všetky funkcie ako vŕtanie, sekanie so zapnutou funkciou kladiva a ďalšie funkcie.
Búracie kladivá od značky Makita
Makita predstavuje známu a kvalitnú značka na trhu s náradím. Tieto kladivá od Makity sú určené primárne na búracie práce. Zbúrate a prerazíte s nimi aj odolné a tvrdé materiály. Búracie kladivá Makita patria medzi najväčšie a najťažšie kladivá, aby dokázali splniť aj tie najnáročnejšie úlohy.
Búracie kladivá od značky Scheppach
Nemecká značka Scheppach ponúka naozaj pestrú a kvalitnú škálu búracích kladív na trhu. Ich búracie kladivo Scheppach AB 1900 so silou úderu 60 J, patrí medzi najsilnejšie búracie kladivá. Je určené pre stredne ťažké až ťažké búracie práce v betóne, tehlách, kameni a ďalších stavebných materiáloch.