Internetové diskusie sa rôznia v názoroch, či má cenu staré vrtáky brúsiť, alebo či sa neoplatí kúpiť si nové. Možnosťou je tiež nechať si ich za pár eur odborne nabrúsiť.
Ľudia vyučený v zámočníckom odbore navyše upozorňujú, že „grif“, ktorý je k poriadnemu nabrúseniu treba, si niekto neosvojí nikdy.
„Ale tiež sme mali v škole spolužiačku, ktorá bola lepšia ako náš majster,“ čudoval sa jeden z diskutujúcich, ale zároveň pripomenul, že niektorí z jeho spolužiakov vrták nedokázali poriadne nabrúsiť ani na staré kolená.
Pred tým ako začnete vybrať brúsku na vrtáky, pozrite si kvalitné vrtáky. Nech sa páči!
Obsah článku
Kvalitné brúsky na vrtáky
Ďalšie kvalitné vrtáky a brúsky na vrtáky
Profesionáli brúsia ručne
„V dielni máme niekoľko prípravkov na brúsenie, ale v podstate je skoro nepoužívame,“ opisuje Milan Karabáč, spolumajiteľ obchodu, kde sa predáva náradie pre profesionálov a v ktorom si môžete nielen požičať náradie, ale aj nechať nabrúsiť nôž na kosačku, reťaz na pílu alebo vrtáky.
„Kým by som pomocou prístroja nastavil vrcholové uhly, tak to mám štyrikrát hotové ručne,“ vysvetľuje s tým, že túto zručnosť získaval dlhoročnou praxou.
Zároveň však uznáva, že vrtáky patria medzi nástroje, ktoré môže nabrúsiť aj zručný kutil.
„Ak máte doma kotúčovú brúsku, vymeňte najskôr kotúče za čo najkvalitnejšie,“ upozorňuje na mnohokrát podivnú kvalitu lacných brúsok z hobbymarketov.
„Vrtáky na kov sa brúsia na jemnejšom kotúči, hlavne ich musíte dôkladne chladiť.
Nachystajte si vedľa plechovku s vodou a pravidelne ich namáčajte.
Vrtáky z tvrdého kovu zase brúste na hrubšom kotúči pri menších otáčkach a neochladzujte, tvrdý kov by mohol prasknúť,“ hovorí.
Ako začať s brúsením?
Ľudia, ktorí brúsenie niekedy skúsili trénovať, odporúčajú začať s priemermi osem alebo desať milimetrov, kde je lepšie vidieť konštrukcia vrtáka, až potom začať s menšími priemermi.
Obetujte jeden starý vrták a pokojne ho zničte.
Skúste ho nabrúsiť, vyskúšajte ho a tak znovu stále dookola, kým nebudete mať pocit, že ste mu pomohli, namiesto toho aby vŕtal ešte horšie,“ odporúčal jeden zo skúsenejších účastníkov diskusie.
Naštudujte si geometriu vrtáka
Ide o to, aby si experimentátor pred vŕtaním poriadne preštudoval geometriu vrtáka a pokúsil sa ju čo najviac napodobniť.
U vrtákov do železa je veľmi dôležitý takzvaný uhol podbrúsenia.
Nejde totiž len o ostrosť samotného ostria a dodržanie symetrického vrcholového uhla.
Vďaka podbrúseniu (laicky povedané) vznikne medzi ostrím a vŕtaným materiálom priestor, kde sa môže odoberať spona.
Tam, kde sa tento uhol nedodrží, pre vyvŕtaný materiál nevznikne priestor a vrták nemôže fungovať.
Rovnako tak je treba dodržať aj geometriu vrtáka z tvrdokovu. Jednostranne brúsené vrtáky sú určené predovšetkým do tehly alebo kachličiek.
Vrtáky pre prácu s príklepom majú na hrane dve ostria do špičky.
Predpokladá sa potom, že vrták pri príklepovom vŕtaní špičkou rozbije materiál.
Potom má už za úlohu len odviesť drvinu a prach von.
Majú význam prípravky?
Na trhu možno kúpiť niekoľko druhov prípravkov na brúsenie. Predáva sa napríklad prípravok na vŕtačky, napríklad Extol či Bosch.
„Tento prípravok tiež predávame, ale každý si musí uvedomiť, že to nie je prostriedok na dokonalé nabrúsenie, ale len na ľahké ošetrenie mierne otupeného ostria,“ upozorňuje Ján Balaščák zo spoločnosti Bosch.
Podľa neho je lepšie držať sa pri vŕtaní správnych zásad. „Potom vám vrtáky vydržia štyrikrát dlhšie a nebude vám ľúto kúpiť si nový,“ naráža na najväčší problém, s ktorým sa v praxi stretáva.
Je ním fakt, že ľudia často používajú nevhodný vrták do nevhodného materiálu, navyše s nevhodne zvolenými otáčkami vŕtačky.
Ako vybrať brúsku na vrtáky?
Pri výbere brúsky na vrtáky je potrebné všímať si predovšetkým možnosti nastavenia uhla. Táto možnosť zlepšuje a rozširuje možnosti brúsky.
S dobrým rozmedzím nastaviteľných uhlov je možné pracovať s takmer všetkými druhmi a typmi špirálových vrtákov.
Pozor si dávajte aj na spôsob pripevnenia k pracovnému povrchu. Vo väčšine prípadov sú brúsky na vrtáky navrhnuté tak, aby sa dali pripevniť k pracovnému stolu.
Spôsoby pripevnenia sa rôznia v závislosti od výrobcu a určenej pracovnej plochy brúsky.
Cena brúsky na vrtáky
Obstarávacie náklady potrebné na kúpu brúsky na vrtáky sa rôznia v závislosti od kvality danej brúsky a výrobcu.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že väčšina používateľov by mala investovať do tzv. zlatého stredu. Ide o zariadenia, ktoré disponujú výborným pomerom kvality a ceny. Taktiež odporúčame držať sa kvalitných a osvedčených výrobcov, ale o tom si povieme viac neskôr.
Najlacnejšie brúsky na vrtáky si viete zaobstarať už za sumu tak nízku, ako je 30 eur.
Problémom je obmedzenosť použitia týchto prístrojov a tiež nižšia úroveň kvality spracovania.
Cena za profi zariadenia sa môže vyšplhať až nad 3 000 eur. Tieto zariadenia a ich možnosti samozrejme bežný používateľ doma s najväčšou pravdepodobnosťou nevyužije.
Najlepšou voľbou pre používateľov, ktorý hľadajú výrobok na domáce použitie sú preto zariadenia v cenovej hladine 200 – 300 euro.
Značky brúsok na vrtáky
Brúsky na vrtáky sú prístroje, ktoré by ste si určite nemali kupovať od neosvedčených výrobcov.
Je lepšie zainvestovať svoje prostriedky do kvalitných a osvedčených značiek. Kvalitná značka vie byť zárukou vysokej kvality použitých materiálov a zároveň aj celkovej kvality dielenského spracovania.
Do budúcnosti je tiež lepšie sa poistiť možnosťou spoľahlivého servisu. Práve ten vám poskytujú osvedčené značky.
Určite vás chceme vystríhať pred kúpou výrobkov nízkej kvality. Často sa stáva, že najmä čínske výrobky sú problémové a dlho nevydržia.
Rovnaká situácia môže nastať aj u rôznych hobby prístrojov, často predávaných vo veľkých obchodných domoch.
Našou radou je kúpa brúsky na vrtáky osvedčenej značky, akou je napríklad Makita. Veľmi vysokej obľube sa na našom území tešia aj brúsky na vrtáky značky Bosch.