Aku skrutkovač – Makita, Bosch a Parkside (akcia)

Patríte medzi domácich majstrov, ktorí radi a s chuťou pracujú na rôznych kutilských projektoch?

Potom sa nezaobídete bez kvalitnej aku vŕtačky alebo aku skrutkovača.

Každú chvíľu je totiž potreba niekde vyvŕtať menšie či väčšie otvory.

Často však práve návšteva obchodu spôsobí, že si neviete vybrať ten správny model. Vysvetlíme vám, ktorá aku vŕtačka alebo aku skrutkovač bude pre vás najlepšia a na aké parametre si máte dať najväčší pozor.

Pod pojmom akumulátorová vŕtačka sa neskrývajú len klasické vŕtačky, ale aj takzvané  akumulátorové skrutkovače. Ide o trochu ľahšiu, menšiu a lacnejšiu verziu týchto prístrojov primárne určenú na skrutkovanie.

Práve pomôcť vám vybrať si tento prístroj má za úlohu tento článok.

Najlepšie AKU sktrutkovače – náš výber

Elektrický alebo aku skrutkovač?


To je asi prvá otázka, ktorú budete pri nákupe riešiť.

  Akumulátorový skrutkovač môžete používať aj na miestach, kam sa ťažko naťahuje elektrický kábel.

To je v porovnaní s elektrickou vŕtačkou veľké plus.

Ak však budete používať tento prístroj viac na vŕtanie do muriva alebo kameňa, tak sa tej elektrickej verzii aj tak nevyhnete.

Existuje síce variant aku vŕtačky s príklepom, ktorá je vhodná na príležitostné vŕtanie do muriva, no nejde práve o najideálnejšie riešenie. Viac o akumulátorových prístrojoch s príklepom sa dozviete nižšie.

Aku vŕtačka sa stáva univerzálnym pomocníkom


Ku aku vŕtačke môžete kúpiť aj ďalšie nadstavce. Pomocou jedného nástroja si tak poradíte aj so skrutkovaním alebo brúsením či miešaním.

Jednoduchou úpravou (nastavenie momentu) sa z aku vŕtačky stane  aku skrutkovač. Inokedy sa aku vŕtačka zase premení napríklad na kotúčovú brúsku. S tou sa dá napríklad brúsiť lak vášho plechového miláčika.

Keď sa vybavíte miešacou metlou, môžete účinne miešať maltu alebo farbu. Oplatí sa preto zaobstarať si ku akumulátorovej vŕtačke širšie vybavenie.

To vám umožní rozšíriť pole pôsobnosti tohto už aj tak dosť univerzálneho nástroja. Z niektorých aku vŕtačiek viete vďaka šikovným nástavcom vyrobiť aj priamočiaru pílu.

Ergonómia a stabilita je dôležitá


Vyskúšajte si v predajni niekoľko aku skrutkovačov a všímajte si rukoväť a ergonómiu. Musíte nájsť taký prístroj, ktorý vám bude dobre pasovať do ruky.

 Rolu hrá priemer aj tvar rukoväte. Aby rukoväť nekĺzala, býva minimálne z dvoch gumových či plastových materiálov.

Ich kombináciou sa znižuje riziko prekĺznutiu a zmenšuje sa aj námaha dlane pri držaní.

Taktiež toto prevedenie tlmí otrasy a vibrácie  počas chodu. Ak aku skrutkovač nemá túto úpravu, hrozí, že vám vykĺzne zo spotenej a unavenej ruky a môže dokonca dôjsť k úrazu.

Majte na pamäti aj to, že budete zariadenie odkladať. Voľte preto taký prístroj, ktorý stabilne stojí na podstavci.

Dajte si pozor na veľkosť skľučovadla


Súčasťou aku vŕtačiek a aku skrutkovačov je skľučovadlo. Umožňuje výmenu vŕtacích a iných nástrojov a určuje, aký veľký vrták môže vŕtačka udržať.

Rýchloupínacie skľučovadlo je najlepšie, pretože nepotrebujete k upnutiu vrtáka kľučku.

Skľučovadlo by malo mať aj kovový doraz, ktorý zabraňuje poškodeniu plastovej hlavy aku vŕtačky.

Za skľučovadlom nájdete prstenec s číslami momentového kľúča, ktorý určuje silu dotiahnutia.

To je dôležité najmä v prípade, keď vŕtačku využívate ako aku skrutkovač pri skrutkovaní najmä do mäkších materiálov.

Základom aku prístrojov je akumulátor


 Srdcom aku skrutkovačov a vŕtačiek je akumulátor. Mal by mať kapacitu minimálne 2 Ah.

Akumulátor je zdrojom energie pre prácu. Jeho konštrukcia, napätie a kapacita zásadne vplývajú na výkon a dobu práce aku vŕtačky na jedno nabitie.

Majme preto na pamäti, že:

  • Čím vyššie je napätie akumulátora, tým výkonnejší je prístroj
  • Čím je vyššia kapacita akumulátora, tým dlhší čas je možné pracovať na jedno nabitie

Typy akumulátorov


Najlepšou voľbou je vysokokapacitná Li-Ion, lítium-iónová batéria.

NiCd ponúkajú vysoký výkon a dokážu vydržať veľa nabíjacích cyklov. NiMH sú ľahké.

  • Ni-Cd batéria má síce väčšiu odolnosť proti hlbokému vybitiu, ale oproti novším typom akumulátorov, má nižšiu kapacitu. Tieto akumulátory sa pre pohon elektrického náradia už takmer nepoužívajú.
  • Ni-Mh. Môže mať až dvojnásobnú kapacitu než staršie Ni-Cd akumulátory, ale jeho veľkou slabinou je malé napätie článku. Výhodou je dlhšia životnosť a schopnosť nabíjania vyšším prúdom. Nabíjanie je teda rýchlejšie než pri vyššie uvedených Ni-Cd akumulátoroch.
  • Li-Ion. V súčasnosti najpoužívanejší typ akumulátora. Hlavné prednosti je až 3x vyššia hustota energie, než pri type Ni-Mh, dlhá životnosť a až 3x vyššie napätie článku ako pri type Ni-Mh. K tomuto všetkému má tento akumulátor minimálny samovybíjací efekt a pamäťový efekt. Konštrukcia Li-Ion akumulátora tiež umožňuje jednoduchú kontrolu stavu jeho nabitia.

Ďalšie charakteristiky Li-Ion akumulátorov


Li-Ion akumulátory nemajú rady príliš veľké teplo. Správnymi teplotnými podmienkami môžeme  predĺžiť ich životnosť až dvojnásobne.

O vhodnom teplotnom rozsahu sa vždy dočítate v návode. Li-Ion akumulátory nikdy nevybíjajte úplne na minimum. Ak na indikátore nabitia vidíte, že je batéria vybitá, už s ňou ďalej nepracujte.

Ďalšou prednosťou Li-Ion akumulátorov je väčší počet nabití, nižšia hmotnosť a pomalšie vybíjanie.

Napätie akumulátora


Podstatné je i napätie akumulátora, ktoré sa pohybuje od 6 do cca 30 V. Všeobecne nemožno povedať, že väčšie napätie sa rovná vyššej sile vŕtačky. Napätie ale samozrejme zohráva svoju úlohu.

Na vŕtanie tenkých a krátkych skrutiek do dreva či plastu stačí nižšie napätie.

Všeobecne sa dá povedať, že s vŕtačkou s napätím cez 12 V zvládnete väčšinou bežných vŕtacích či skrutkovacích úkonov. Existujú však aj profi modely s napätím okolo 12 V ktoré majú veľmi vysoký  uťahovací moment.

Pokiaľ od aku vŕtačky očakávate aj príklepové vŕtanie, tak si vyberajte prístroje s vyšším napätím. Ako ideálne sa javia aku skrutkovače s napätím 18 V.

Rýchlosť vŕtačky určujú otáčky. Môžete prepínať z nízkych otáčok (300-400 za minútu, hodí sa na skrutkovanie) na vysoké (1200-1500, vhodné pre vŕtanie otvorov).

Ide o dvojrýchlostné nástroje. Dvojaké otáčky podstatne rozširujú možnosti vŕtačky.

Uťahovací/krútiaci moment aku vŕtačky je kľúčovým faktorom


Výdrž akumulátora a počet otáčok sú parametre, ktoré je dobré brať do úvahy.

Je jasné že čím väčšiu výdrž prístroj má, tým lepšie. Parameter, ktorý odlišuje hobby zariadenia od profesionálnych prístrojov je uťahovací moment a jeho sila.

Mať vysokú hodnotu krútiaceho momentu je dôležité najmä pre tých, ktorí budú skrutkovať dlhšie a silnejšie skrutky do dreva. Odpor, ktorý je nutné pri tomto skrutkovaní prekonať je často veľmi vysoký. Aku vŕtačkám s vysokým krútiacim momentom sa tiež často hovorí uťahovačky.

Nastavovanie krútiaceho momentu je výhodné aby nedochádzalo k nežiaducemu zatlačeniu hlavy skrutky do mäkších materiálov.

Uťahovacie momenty sa nastavujú jednoduchým zvolením stupňa na otočnom prstenci.

Čím viac má aku vŕtačka stupňov nastavenia, tým menšie sú rozdiely medzi jednotlivými uťahovacími momentmi. Niektoré modely aku vŕtačiek nastavením uťahovacieho momentu nie sú vybavené.

U tých lacnejších modelov aku vŕtačiek sa krútiace momenty pohybujú okolo hodnoty cca 12 Nm.

Takýto nástroj je dobrým pomocníkom napr. do panelákového bytu, kedy potrebujete niečo pritiahnuť raz za uhorský rok, prípadne je to dobrý pomocník na zoskrutkovanie skriniek z IKEY.

Aku vŕtačka s príklepom


Príklep je daný hodnotou počtu úderov za minútu. Na vŕtanie do muriva môžete pokojne použiť aku vŕtačku s príklepom.

Ak však potrebujete vŕtať do betónu je vždy lepšie voliť aku vŕtacie kladivo, ktoré je na vŕtanie do týchto tvrdých materiálov stavané.

Niektoré modely aku vŕtačiek a skrutkovačov sú vybavené aj príklepom.

Ani u tých najvýkonnejších typoch však neočakávajte, že s nimi budete štandardne a na dennej báze vŕtať desiatky dier do panelu (tu skôr nastupujú pneumatické kladivá) avšak s tehlovým či iným múrom si poradí aku vŕtačka s príklepom bez problémov.

Nabíjačky a nabíjanie


Nabíjačky sú spravidla vždy súčasťou balenia.

Nabíjajú nám akumulátor buď menším prúdom po dlhšiu dobu, (čas nabíjania sa pohybuje okolo 3-5 hodín v závislosti na kapacite akumulátora) alebo vyšším prúdom po kratšiu dobu (okolo 0,5-1 hodiny). Tieto nabíjačky s krátkou dobou nabíjania sa niekedy nazývajú  rýchlonabíjačky.

Vždy je výhodnejšie mať k dispozícii dva akumulátorové články.

Toto opatrenie nám umožňuje neprerušovať prácu aj v prípade, že sa jeden akumulátor vybije.

Najlepší aku skrutkovač do 60 €


Motor aku vŕtačky/skrutkovača


V týchto prístrojoch sa uplatňujú   klasické elektromotory s permanentnými magnetmi na statore a napájanými magnetmi na rotore.

Prenos napätia na rotor zaisťujú uhlíky, ktoré sú však vďaka priebežnému opaľovaniu a nedokonalému kontaktu problematickým a poruchovým dielom.

U tejto konštrukcie dochádza bohužiaľ aj k veľkým energetickým stratám.

 Bezuhlíkový motor má permanentné magnety na rotore a napájané magnety na statore.

Riadenie chodu celého motora potom obstaráva elektronika bezuhlíkového motora (chráni ho pred prehriatím a spálením). Tento typ motora je menší a kompaktnejší než motor klasický.

Vďaka znížením stratám vydržia bezuhlíkové motory pracovať dlhšie na jedno nabitie.

Cena takýchto motorov je zatiaľ predsa len vyššia, než je tomu u motorov klasických. Moderné elektronika zaisťuje ochranu motora pred zničením pri jeho preťažení.aku skrutkovač

Pracovné otáčky aku vŕtačiek a skrutkovačov


 Jednorýchlostné aku vŕtačky a skrutkovače majú menší počet otáčok tak, aby bolo s týmito otáčkami možné ako vŕtať, tak i skrutkovať.

 Dvojrýchlostné aku vŕtačky a skrutkovače majú prvý stupeň určený predovšetkým pre skrutkovanie, alebo pre vŕtanie s väčším priemerom vrtáka. Druhý stupeň je určený pre bežné vŕtanie alebo skrutkovanie do obzvlášť tvrdých a odolných materiálov.

Pre lepšie využitie krútiaceho momentu je rozhodne lepšie využívať skôr hornú hranicu rýchlostných stupňov.

Najkvalitnejšie značky aku skrutkovačov


Aku vŕtačky a skrutkovače sú prístroje, ktoré by ste si rozhodne nemali kupovať od neodskúšaných značiek.

Je lepšie investovať svoje peniaze do kvalitných značiek, vďaka ktorým budete mať záruku vysokej kvality dielenského spracovania a zároveň sa do budúcnosti poistíte spoľahlivým servisom.

Dostupnosť náhradných dielov je ďalším faktorom, ktorý hovorí v prospech kvalitnej, aj keď možno drahšej značky.

Pýtate sa, aké značky sú na Slovensku najvyhľadávanejšie? Tunajší zákazníci vyberajú predovšetkým kvalitné aku skrutkovače od spoločnosti Makita a Bosch.

Akumulátorové skrutkovače značky Parkside sú taktiež čoraz viac a viac obľúbené. Vyznačujú sa totiž výborným pomerom kvality a ceny.

Dobrou voľbou sú aj aku vŕtačky a skrutkovače DeWalt, ktoré sa zaraďujú medzi najkvalitnejšie ručné elektrické náradie na trhu.

Odporúčame vyskúšať – Black+Decker BDCDD121KA

4.5/5 - (8 votes)