To, že na svojej záhrade máte bazén, je síce skvelé, ale pokiaľ nie je vyhrievaný, nie je to nič, čím by ste sa mali chváliť. Bez ohrevu vody bazéna sa z neho pri každom výkyve počasia stane neznesiteľne studená vaňa, ktorá nie je dobrá ani na to, aby ste si v nej omočili nohy. Veľa Slovákov dôležitosť ohrevu bazéna stále podceňuje. Na vine je vyššia cena, ktorá im nedá spávať. Asi sa ešte nedopočuli o tom, že existujú aj ekologické a pritom ekonomicky výhodné možnosti. V tomto článku sa na ne spoločne pozrieme trochu bližšie.
Obsah článku
Kvalitné babyborn bábiky + alternatívy
Druhy ohrevu bazéna
Vodu je možné ohrievať viacerými spôsobmi. Každý má klady aj zápory, ale veď posúďte sami.
Tepelné čerpadlo
Začneme zhurta. Tepelné čerpadlo je najrozšírenejším spôsobom ohrevu bazéna. Za svoju efektivitu vďačí tomu, že nie je závislé na vonkajšej teplote. Súčasťou tepelného čerpadla je výmenník, ktorý je pri ohrievaní bazéna veľmi dôležitý. Prostredníctvom neho sa totiž teplo, ktoré čerpadlo získalo z okolitého vzduchu, dostane do vody.
Tepelné čerpadlá nie sú príliš drahé ani náročné na prevádzku. Aj preto sú zvyčajne prvou možnosťou, ktorú si ľudia pri pomyslení na ohrev bazéna predstavia. Aby ste si však ušetrili nervy, musíte sa pri nákupe správne rozhodnúť. Lacnejšie čerpadlo vám síce pomôže ušetriť pár eur, ale doba, kým sa voda vyhreje, vás potrápi. Zvoľte si preto také čerpadlo, ktoré v závislosti od rozmerov vášho bazéna a podnebia, v ktorom žijete, dokáže podať uspokojivý výkon.
Tých, čo žijú v teplejších regiónoch Slovenska, prípadne v zahraničí, určite poteší, že drahšie tepelné čerpadlá bývajú vybavené aj systémom na chladenie vody.
Elektrický ohrev bazéna
Hneď na začiatok povieme, že elektrické ohrievače bazéna nie sú šťastnou voľbou. Oproti klasickým tepelným čerpadlám majú až 5-krát vyššiu spotrebu elektriny, čo sa odráža na výdajoch. Na druhú stranu, ich cena je o čosi nižšia. Nedajte sa ňou však zlákať, v konečnom dôsledku zaplatíte oveľa viac.
Solárny ohrev bazéna
Solárna energia sa v súčasnosti teší veľkému záujmu. Čoraz viac slovenských domácností si na svoje strechy inštaluje solárne panely. Rovnako, ako dokážu solárne panely vytvárať elektrinu, dokážu vytvárať aj teplo. Využívajú sa preto na predĺženie kúpacej sezóny pri vnútorných, ale hlavne pri vonkajších bazénoch, ktoré častejšie trpia výkyvmi počasia.
Ale ako solárny ohrev vlastne funguje? Najdôležitejšou súčasťou sú samotné solárne kolektory. Bez nich to skrátka nejde. A keďže na to, aby mohli vykonávať svoju prácu, musia mať čo možno najdlhší prístup k slnku, je dôležité, aby ste ich umiestnili na slnečné miesto. Najčastejšie sa na tento účel používa strecha. Solárne kolektory sú najbližšie k slnku a navyše nezavadzajú a nie sú na očiach.
Najlepšie urobíte, keď solárny panel postavíte voči slnečnému žiareniu v 51 stupňovom uhle.
Každý solárny ohrev je vybavený filtračným zariadením, ktoré vháňa vodu z bazéna do solárnych panelov, odkiaľ ohriata voda putuje naspäť do bazéna. Solárne kolektory sú vyrobené z plastu a PVC. Takýto systém ohrevu zväčša nestojí viac než 120 eur, niekedy aj menej.
Investícia do solárneho ohrevu sa vám vráti v priemere za jeden rok. Jej výška závisí na tom, či na ohrev používate súčasné čerpadlo filtrácie, alebo sa rozhodnete pre samostatný okruh. Ten potrebuje oddelené obehové čerpadlo.
Solárny ohrev dokáže zohriať vodu až o 7 °C.
Solárny ohrev môžete ovládať pomocou riadiacej jednotky, vďaka čomu bude mať váš bazén za každých okolností požadovanú teplotu. Solárny ohrev spríjemňuje pobyt v bazéne počas jesene a jari, ale uplatní sa aj v lete, keď dorazí chladné počasie. Aby teplota z bazéna počas noci neunikala, je vhodné prekryť ho lamelovým prekrytím či solárnou fóliou. Nejaké to teplo predsa len unikne, ale je to podstatne menej, ako keby ste nechali bazén nekrytý po celý čas.
Solárne plachty
Solárne plachty sú lacným a dostupným spôsobom, ako zohriať vodu v bazéne až o 5 °C. Nemajú žiaden špeciálny systém ohrevu a na prvý pohľad pripomínajú bublinkovú fóliu. Po umiestnení plachty na hladinu vody okrem toho, že sa voda zohreje, zabránite aj vzniku rias. Ako je to možné?
Poďakovať môžete farbe plachty, ktorá je zvyčajne čierna alebo modrá. Ako určite viete, tmavé farby pohlcujú slnečné žiarenie. To znamená, že slnečné žiarenie nepreniká priamo do vody, vďaka čomu nedochádza k rozmnoženiu rias, ktoré ho potrebujú pre svoj rast. Okrem toho plachta minimalizuje odparovanie bazénovej chémie.
Trubkový solárny ohrev
Polypropylénové trubice sú odolné voči UV žiareniu ako aj slanej či chlórovanej vode. Tmavý povrch trubíc je schopný prijať väčšie množstvo UV žiarenia, vďaka čomu je trubkový solárny systém najúčinnejším a najekonomickejším solárnym systémom zo všetkých.
Dve fázy ohrevu bazéna
Skôr, než sa pustíte na nákupy, musíte pochopiť, že ohrev bazéna sa skladá z dvoch fáz, pričom každá kladie na výhrevné teleso úplne iné nároky.
1. Ohrev novo napusteného bazéna
V tomto prípade platí jednoduchá rovnica. Čím je rozdiel medzi teplotou napúšťacej a prevádzkovej (tej, v ktorej sa budete kúpať) vody väčší, tým výkonnejší ohrev budete potrebovať. V opačnom prípade budete na požadovanú teplotu čakať nepríjemne dlho. Poznamenajte si, akú teplotu vody na kúpanie preferujete a zistite, akú teplotu má voda, ktorou budete prázdny bazén napúšťať. Tak zistíte, aký silný ohrev bazéna budete potrebovať a koľko potrvá, kým sa voda vyhreje na vami požadovanú úroveň.
2. Temperovanie bazénovej vody
Táto fáza je menej náročná ako tá prvá. Pri temperovaní ide iba o to, aby ohrev bazéna udržiaval stabilnú teplotu a vyrovnával tak straty, ktoré prirodzene vznikajú, hlavne počas noci a chladnejších mesiacov.
Čo vplýva na množstvo spotrebovanej energie na zahriatie bazéna?
Väčšinu z týchto faktorov neovplyvníte, ale ajtak by ste mali vedieť, aké premenné do výkonnosti tepelného čerpadla vstupujú. Sú to tieto:
- tlak vzduchu
- nadmorská výška
- množstvo slnka
- sila vetra
- teplota okolia
Ako zamedziť úniku tepla?
Už sme spomínali, že najefektívnejšou a zároveň najlacnejšou možnosťou je solárna plachta. Tá zabráni tomu, aby voda strácala svoju teplotu, no postará sa aj o to, aby do bazéna nepadali nečistoty a nevytvárali sa vo vode riasy. Solárna plachta ale nie je jedinou cestou, ako zamedziť úniku tepla. Nároky na spotrebu energie znížite aj tepelným zaizolovaním zemných rozvodov alebo celej konštrukcie bazéna. Obe možnosti sú, samozrejme, finančne nákladnejšie ako solárna plachta. Pomôcť môže aj kompletné zastrešenie bazéna.
Ak na ohrev bazéna používate solárnu energiu, myslite na to, že počas noci sú solárne panely studené a zbytočne vodu ochladzujú. Nezabudnite preto pred nástupom noci solárny kolektor odpojiť zo systému, respektíve uzavrieť regulačný ventil. Počas doobedia sa hadice v kolektoroch opäť rozhorúčia, takže keď dostanete chuť na kúpeľ, stačí ich opäť zapojiť do systému a voda sa v priebehu niekoľkých minút príjemne vyhreje.
Záver
Predĺžte si leto vďaka ohrevu bazéna. Nie je to žiadna veda, stačí si len spočítať dve a dve. Ak ste článok čítali pozorne, určite už viete, ktorý typ ohrevu je pre vás ten pravý. Leto je príliš krátke na to, aby ste strácali drahocenné teplo. A bazén bol príliš drahý, aby ste sa v ňom čvachtali len pár letných dní. Využívajte ho naplno a trávte v ňom voľné chvíle aj počas jesene a jari. Ohrev vody nie je drahá investícia a navyše sa vám v krátkom čase vráti.