Určite ste už aj vy stáli pred dilemou, či je lepšie si kúpiť kvalitný kváskový chlieb, alebo sa uspokojiť s chlebom upečeným z droždia. V tejto chvíli by vám možno pri rozhodovaní pomohli informácie, načo všetko sa takýto kvások používa a aké zdravotné benefity z neho vyplývajú. zdravie.
Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Obsah článku
Čo je to kvások a aké sú jeho výhody
Kvások nazývaný aj „divoké kvasnice“ je druh kypridla, vďaka ktorému sú produkty nadýchané, mäkké a stráviteľnejšie. Správna definícia je kvas, názov kvások sa stal iba zaužívaným domácim pomenovaním. Takýto kvások sa pridáva do cesta, aby naplnil cesto bublinkami a cesto tak bolo nadýchané a chrumkavé.
Originálny kvások sa skladá len z 2 ingrediencií, a to z múky a vody. Ide o živý organizmus zložený z niekoľko stoviek až miliónov baktérií, ktorý so sebou prináša mnoho benefitov nielen pre naše zdravie.
Tieto živé baktérie sa v kvásku neobjavia len tak samé, je potreba im dopomôcť. Sú prirodzene prítomné v zrne a okolitom vzduchu a následne „uspané“ v múke. Keď múku v kvásku zalejete vodou, dodáte jej tým hydratáciu a tieto baktérie prebudíte k životu.
Tento proces má svoj čas, najkvalitnejší silný kvások potrebuje približne 14 dní na dostatočné namnoženie týchto baktérií. Ak však nemáte čas si vypestovať svoj vlastný kvások, môže si kúsok odobrať už z pripraveného kvásku a to napríklad od susedky alebo starej mamy.
Kváskovanie a jeho výhody:
- produkty z kvásku sú ľahšie stráviteľnejšie a výživnejšie
- majú dlhšiu trvanlivosť aj bez toho, aby ste do nich pridali zlepšujúce prípravky
- kvások nenafukuje
- je úplne bez chémie
- má nižší glykemický index
- odkysľuje organizmus
- tieto produkty sú vhodné aj pre deti od prvých príkrmov
- produkty z kvásku sú vhodné aj pre alergikov ako napríklad pre histamikov
- kvások zlepšuje problematickú pleť (problémy s akné)
- podporuje obrannyschopnosť organizmu
- pomáha upraviť problémy s pálením záhy
- produkty z kvásku majú výraznejšiu a lahodnejšiu chuť ako produkty z droždia
História kvásku
História kvásku siaha až do obdobia starovekého Egypta, konkrétne do obdobia až 2300 rokov pred Kristom. V týchto časoch tamojší obyvatelia zmiešali zmes múky s vodou a nechali ju fermentovať niekoľko nasledujúcich dní. Takto vzniknutý chlieb sa neskôr stal základom pre vznik kváskového chleba v Európe a v USA.
Tamojšie pekárne takýto chlieb pripravovali tradičným spôsobom až do zhruba 20. storočia. V týchto časoch však popularita kváskového chleba začala upadať, v spoločnosti nastúpila éra tzv. priemyselného chleba s využitím umelo vytvoreného droždia.
V 21. storočí však kváskovanie naberá druhý dych a dostáva sa do popredia v trendoch pečenia domáceho pečiva.
Aký je rozdiel medzi kváskom a droždím?
Hoci kvások pracuje na podobnom princípe ako droždie (kvasnice), predsa sa tam nájdu badateľné rozdiely. Kvások a kvasnice nie je to isté a rozdiely je možné spozorovať v tom, ako v ceste pracujú, ale aj v tom, aké výhody a nevýhody so sebou prinášajú.
Kvasnice (droždie)
Kvasnice predstavujú takisto druh kypridla, ale na rozdiel od kvásku skrývajú v sebe len jeden druh baktérií. Dnešné kvasnice sa vyrábajú z melasy, čo je odpadový materiál pri výrobe cukru. Cieľom kvasníc je prebublať cesto čo v najkratšom čase a tento proces je 10-krát rýchlejší ako pri kváskovaní.
Bohužiaľ v tomto prípade sa odzrkadľuje kvantita na úkor kvality. Pečivo vyrobené z droždia (kvasníc) stráca svoju jedinečnosť v rámci chute a nutričnej hodnoty pečiva. Takéto šetrenie času predstavuje náhradu prírodných zložiek kváskovania umelými prípravkami. Pri používaní droždia je potrebné aj použitie cukru, ktorý pri výrobe pečiva z kvasníc nie je potrebný.
Kvasnice však majú aj blahodarné účinky, ale skôr ako v pečive, sa uchytia napríklad pri skrášľovacích procedúrach. Keďže obsahujú vitamín B,D a niektoré minerálne látky, môžete z nich vyrobiť účinné pleťové masky, polievky alebo pomazánky.
Kvások
Kvások je na rozdiel od kvasníc živým organizmom a obsahuje v rámci 50 druhov až niekoľko stoviek až miliónov baktérií.
Tieto baktérie a divoké kvasinky sa živia sacharidmi, ktoré následne rozkladajú na jednoduchšie sacharidy.
Na rozdiel od droždia dokážu rozložiť aj laktózu na jednoduché cukry. Tie potom premieňajú na kyselinu mliečnu a octovú, ktoré do cesta prinášajú stráviteľnosť, trvanlivosť a chuť. Ďalšiu časť kvasinky používajú na produkciu CO2, ktoré predstavujú bublinky v ceste. Samotné baktérie takisto produkujú bublinky, no v oveľa menšej miere ako kvasinky.
Ako založiť kvások krok za krokom
To, že kváskovanie má blahodarné účinky na naše zdravie, je nespochybniteľným faktom vo sfére pečenia.
Ako však pripraviť tento kvalitný a zdraviu prospešný materský kvások aj u vás doma?
Na prípravu materského kvásku budeme potrebovať:
- ražnú celozrnnú múku
- ražnú chlebovú múku
- vodu
- pohár na zaváranie
- viečko na pohár
1. Deň
V zaváraninovom pohári zmiešate 50g ražnej celozrnnej múky a 50g vlažnej vody. Túto zmes je potrebné poriadne premiešať a uistiť sa, že nikde nezostali miesta suchej múky. Malo by vzniknúť cesto, ktoré bude hustejšie ako cesto na palacinky. Pomocou stierky zotrite cesto zo stien pohára, nikdy to však nerobte prstom. Nádobu voľne prikryte viečkom a nechajte kvasiť 24 hodín pri izbovej teplote.
2. Deň
Kvások je podobný kvásku z prvého dňa, má však jemne kyslastú chuť. Kvások začína pojedať cukor v múke a začína uvoľňovať oxid uhličitý.
V nasledujúcich dňoch sa bude kvások prikrmovať celozrnnou ražnou múkou a vodou. A toto všetko v pomere 2 polievkových lyžíc múky a 6 polievkových lyžíc vody. Túto zmes vody a múky vložíte do pohára ku včera vytvorenému kvásku a poriadne premiešate. Kvások necháte kvasiť 24 hodín pri izbovej teplote.
3. Deň
Tento deň je dňom, kedy by ste už mali vidieť bublinky. Tieto bublinky naznačujú, že baktérie začínajú ožívať a rozmnožovať sa. Aby sa baktérie naďalej rozmnožovali, je potrebné kvások prikŕmiť. A to v pomere 2 polievkových lyžíc múky a vody, a túto zmes následne poriadne premiešate. Nádobu voľne prikryjete viečkom a necháte stáť 24 hodín pri izbovej teplote.
4. Deň
V tento deň by mal byť kvások už nakvasený a kyslí. Mal by mať veľa bubliniek a mal by zdvojnásobiť svoj objem. Takisto by mal voňať dosť nakyslo až štipľavo.
Od 4. dňa nebudete na posilnenie kvásku používať celozrnnú ražnú múku, ale prejdete na ražnú chlebovú múku. Do čistého zaváraninového pohára odoberiete poriadnu kopcovitú polievkovú lyžicu kvásku a dokŕmite ho v pomere 2 polievkových lyžíc ražnej chlebovej múky a 2 polievkových lyžíc vody a poriadne premiešate. Následnej nádobu voľne prikryjete viečkom a necháte zmes kvasiť 24 hodín pri izbovej teplote.
Prebytok kvásku (z prvého pohára) buď spotrebujete, alebo jednoducho vyhodíte.
5. Deň
Na piaty deň by mal kvások zdvojnásobiť svoj objem. Mal by obsahovať veľa bubliniek a dokonca môže byť až spenený.
Preto práve na piaty deň odoberiete poriadnu kopcovitú polievkovú lyžicu kvásku do čistej nádoby a dokŕmite ho v pomere 2 polievkových lyžíc ražnej chlebovej múky a 2 polievkových lyžíc vody a znova poriadne premiešate. Nádobu znova prekryjete a necháte kysnúť 24 hodín pri izbovej teplote.
6 až 10. Deň
Tieto dni by mal byť kvások už dostatočne silný na použitie, odporúča sa ho však ešte 3 až 4 dni prikrmovať. Toto prikrmovanie by malo vyzerať ako v piaty deň. Tento proces sa však nie vždy dá spoľahlivo odhadnúť.
To znamená, že v nasledujúce dni budete pokračovať rovnako a to tak, že si vždy necháte jednu polievkovú lyžicu kvásku a pridáte doňho cca 2 polievkové lyžice ražnej chlebovej múky. Následne pridáte ešte 2 polievkové lyžice vody a takúto zmes poriadne premiešajte.
Po premiešaní by vám malo vzniknúť cesto o niečo hustejšie ako cesto na palacinky. Pomocou stierky zotrite cesto zo stien pohára a z lyžice, nikdy však nie s pomocou prsta, aby ste do kvásku nezaniesli neželané baktérie.
Nádobu s kváskom voľne prikryte viečkom a nechajte 24 hodín stáť pri izbovej teplote. Prebytku kvásku sa môžete zbaviť, nechajte vždy len jeden pohárik.
Ako zistíte že je kvások hotový a pripravený na použitie?
Ak po nakŕmení kvások zdvojnásobí svoj objem počas 1 až 4 hodín, znamená to, že už je hotový a pripravený na použitie. V prípade ak sa tak nestane, je potrebné pokračovať v kŕmení každých 12 hodín.