Ako vyčistiť mikrovlnku? Poradíme vám!

Vďaka svojím vlastnostiam sa stali jedným z najpoužívanejších spotrebičov v moderných domácnostiach. Ich škodlivosť je predmetom rôznych diskusií, avšak do popredia sa kladie skôr ich bezpečnosť a užitočnosť. Dnes sa dajú zakúpiť rôzne druhy mikrovlniek, od klasickej mikrovlnky, ktorá slúži len na ohrievanie, cez mikrovlnky s grilom a teplovzdušnou rúrou až po kombinácie mikrovlniek s varením v pare. Mali by ste však vedieť, že každú mikrovlnku treba čistiť. Viete ako? My vám poradíme.

Najlepšie čistiace prostriedky na mikrovlnku

Ako vyčistiť mikrovlnku?

Základom je udržiavať mikrovlnku v čistote. Vďaka elektrickému náboju k sebe mikrovlnka priťahuje prach, ktorý sa môže dostať cez odvetrávanie v zadnej časti dovnútra a zničiť ju.

Podceňovať by ste však nemali ani mastnotu. Tá totiž vzniká v kuchyni pri každom varení.

Ak ste už premýšľali ako vyčistiť mikrovlnku ukážeme vám triky, ktoré pomôžu.

Stačí vám 5 minút a suroviny, ktoré máte bežne v domácnosti.

1 krok

Pred začatím čistenia mikrovlnky je dôležité odstrániť všetky zvyšky jedla z vnútra mikrovlnky. Ak ich neodstránite, môžu sa stáť zdrojom zápachu a baktérií v mikrovlnke.

Použite utierku a teplú vodu na utretie vnútra mikrovlnky.

Ocot

Potrebujeme:

  • 2 polievkové lyžice octu
  • 2 hrnčeky vody
  • nádobu vhodnú na použitie v mikrovlnke
  • handru alebo papierové utierky
  • drevené špáradlo, ktoré na seba naviaže vznikajúce bublinky, čím zabráni možnej jemnej explózii

Nemajte strach! Táto reakcia nie je nijak nebezpečná a nepoškodí vám na zdraví ani vaše zariadenie.

Postup:

V miske zmiešame vodu s octom a do tekutiny vložíme špáradlo. Môžeme pridať niekoľko kvapiek citrónovej esencie v prípade, že vám vadí zápach octu.

Misku vložíme do mikrovlnky na 5 minút. V prípade, že mikrovlnka je veľmi znečistená pridajte 2 minúty navyše.

Misku opatrne vyberieme von, vyberieme sklenenú tácku a steny utrieme handrou alebo papierovými utierkami. Sklenenú tácku umyjeme v drese.

ako vyčistiť mikrovlnkuČistenie mikrovlnky pomocou citróna

Citrón je vynikajúci prírodný prostriedok na čistenie mikrovlnky. Nalejte do misky vodu, pridajte šťavu z jedného citrónu a celý citrón do misky vložte.

Zapnite mikrovlnku na 5 minút a nechajte paru pôsobiť. Po 3-5 minútach otvorte dvere mikrovlnky a utrite vnútro utierkou. Citrónová para pomôže zmäkčiť a odstrániť zvyšky jedla a zápachu.

Potrebujeme:

  • 2-3 šálky vody
  • 1 ks citróna
  • misku, vhodnú do mikrovlnnej rúry

Postup:

Citrón nakrájame na plátky a vložíte do misky s vodou. Misku vložíte do mikrovlnky na 3 minúty. Chvíľu počkáte a proces opakujete. Tentokrát mikrovlnku neotvárajte. Citrón a jeho výpary by mali pomôcť rozpustiť nečistoty. Misku vyberajte opatrne, môže byť horúca. Stačí ak nečistoty zotriete navlhčenou handričkou.

Dávajte pozor na vlhkosť! Opakované a dlhodobé vystavenie vody môže narušiť vonkajšiu povrchovú úpravu a spôsobiť koróziu. To sa ale netýka nerezovej mikrovlnnej rúry.

Sóda bikarbóna

Potrebujeme:

  • 1 ks citróna
  • 2 šálky vody
  • 1 PL sódy bikarbóny (ako náhradu môžete použiť aj prášok do pečiva)

Postup:

Tak ako v predchádzajúcom prípade nakrájame citrón na plátky a vložíme do misky s vodou. Následne pridáme sódu bikarbónu, pretrepeme a vložíme do misky. Zapneme aspoň na 5 minút, nech voda vrie. Znova stačí len mastnotu a nečistoty zotrieť.

Čistenie vonkajšej strany mikrovlnky

Ak je vonkajšia strana mikrovlnky špinavá, použite teplú vodu a utierku na utretie. Ak sa na vonkajšej strane objavia škvrny, môžete použiť roztok vody a octu alebo bežného čistiaceho prostriedku.

Bonus

Ďalšou možnosťou ako vyčistiť mikrovlnku je namočiť a ohriať hubku. Namočte preto čistú hubku do vody s octom, nechajte ju ohrievať 3 minúty a potom ešte niekoľko minút neotvárajte dvierka.

Hubkou, ktorú ste ohriali, vnútrajšok rúry vyčistite. Použite gumené rukavice, aby ste sa nepopálili. Pozor však musíte dávať na to, aby hubka neobsahovala žiadne kovové súčasti.

Skúsiť môžete aj čistiace prostriedky!

Ak nezabrali predchádzajúce domáce metódy alebo sa vám jednoducho nechce s nimi babrať a vyrábať odvary, použite čistiace prostriedky.

Overeným prípravkom na odstránenie mastnoty a špiny je čistiaci prostriedok Xavax, odstraňovač mastnoty. Odporúčame nastriekať ho do mikrovlnky a nechať pôsobiť niekoľko minút. Následne mikrovlnku utrite suchou handričkou. Cena tohto čistiaceho prostriedku je približne 6€.

Účinný je tiež HG Čistič na mikrovlnnú rúru. Tento čistič je v spreji a je určený na  odstránenie mastnoty a zvyškov jedla. Je šetrný a vhodný pre všetky druhy materiálov. Nastriekajte, nechajte pôsobiť a zotrite vlhkou handričkou. HG Čistič zakúpite za približne 4€.

 

Prevencia

V skutočnosti ste sa mohli celému únavnému čisteniu zaschnutých nečistôt vyhnúť. Ako? Najlepšou prevenciou a zároveň najlepším, čo môžete urobiť je, ak po každom použití vyberiete stredový tanier a umyjete ho pod tečúcou vodou s trochou čistiaceho prostriedku. Nakoniec ho utrite do sucha.

Nemali by ste zabúdať ani na vnútrajšok mikrovlnky. Namočte handričku do vody s trochou saponátu, poriadne ju vyžmýkajte a vnútrajšok ňou poutierajte.

Ak totiž mikrovlnku pravidelne nečistíte, vnútri sa usádzajú nečistoty, ktoré zaschnú a tie už len jednoduchým zotretím handrou nevyčistíte.

čistenie mikrovlnky z vonkajšej strany ako vyčistiť mikrovlnkuNa čo si dať pri mikrovlnke pozor?

To, že kov do mikrovlnky nepatrí už viete. Preto by ste sa mali uistiť, že váš riad nemá kovové zdobenie, ktorým by ste ju mohli zničiť.

Pokiaľ ste si zvykli používať na ohrev jedla plastové misky, uistite sa, že sú z odolného plastu, ktorý je určený na zohrievanie v mikrovlnke.

Z akého materiálu si teda zakúpiť riad do mikrovlnky, aby sme ju nezničili?

 Porcelán

Pri riade z porcelánu si musíte dať pozor na to, aby nemal kovové zdobenie na okraji.

 Sklo

Najlepšie bude, ak siahnete po varnom skle. Rozhodne sa vyhnite zdobenému sklu a tenkostenným pohárom ako sú napr. poháre na víno.

 Keramika

V keramike môžete jedlo ohrievať, ale mala by byť glazúrovaná a bez prasklín. Inak hrozí, že vám nádoba v mikrovlnke praskne.

 Umelá hmota

Umelohmotné nádoby majú označenie, ktoré udáva maximálnu a minimálnu teplotu. Ideálna nádoba by mala odolať teplote do 140°C.

 Hliník

Na zohrievanie hotových jedál môžete použiť aj hliníkové misky, ale nesmú sa dotýkať stien mikrovlnky a nemali by byť vyššie ako pár centimetrov.

Na záver sa dozviete niečo o najdiskutovanejšej téme, ak ide o mikrovlnky.

Sú mikrovlnné rúry škodlivé pre naše zdravie?

Ohrievanie jedál je veľmi rýchle a pohodlné. Vďaka mikrovlnkám si za krátky čas môžete vychutnať teplý obed či už ste doma alebo v práci.

Mnoho ľudí sa však domnieva, že za pohodlie sa platí a tvrdia, že mikrovlnná rúra uvoľňuje škodlivé žiarenie, ktoré poškodzuje naše zdravie a ničí dôležité živiny v potravinách.

Mikrovlnná rúra je kuchynský spotrebič, ktorý mení elektrickú energiu na druh elektromagnetických vĺn, ktoré sa nazývajú mikrovlny.

V dôsledku ich pôsobenia dochádza k vibráciám, otáčanie a vzájomné narážanie molekúl v jedle do seba, čo spôsobuje premenu kinetickej energie na tepelnú.

Mikrovlny ohrievajú hlavne molekuly vody, aj keď pôsobia aj na tuky, oleje a sacharidy, len v menšej miere.

V skratke to znamená, že  mikrovlny vyvolávajú pohyb molekúl v jedle, čo vedie k jeho ohriatiu.

Neexistuje žiaden dôkaz, žeby bola mikrovlnná rúra nebezpečná alebo zdraviu škodlivá.

Ak budete dodržiavať bezpečnostné opatrenia a pravidelne sa o ňu budete starať, nie len že sa nemusíte ničoho báť, ale bude vám vaša mikrovlnka slúžiť ešte dlho.

Záver

Ako vidíte, čistenie mikrovlnky je pomerne jednoduchý proces, ktorý vyžaduje iba niekoľko bežných domácich prostriedkov a náš krok za krokom návod vám pomôže urobiť to rýchlo a efektívne. Dúfame, že sa vám náš článok páčil a že vám pomohol vyčistiť vašu mikrovlnku. Ak máte akékoľvek otázky alebo pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.

4.6/5 - (9 votes)