Leto prichádza a spolu s ním aj vysoké teploty, ktoré nás vyháňajú von z našich domovov. Mnohí plánujú dovolenky a víkendy pri mori, jazere alebo aspoň pri bazéne, iní zas rovno bazény kupujú. Ak patríte do druhej skupiny a doma bazén máte alebo ho plánujete kúpiť, nezabúdajte ešte na jednu dôležitú, ktorou sú záhradné lehátka.
Na trhu dnes nájdete veľké množstvo záhradných lehátok. Odlišujú sa od seba spracovaním, použitým materiálom, dizajnom, farbou a množstvom iných parametrov. Pri ich výbere je potrebné myslieť na všetky. Len tak kúpite tie najlepšie. Dnes vám v článku poradíme, ako kúpiť záhradné lehátka, ktoré budú vyzerať skvelo a pritom budú mať dobré funkcie.
Obsah článku
TOP 5 záhradné lehátka
Najlepšie záhradné lehátka podľa Heureka.sk
Frekvencia používania
Ešte predtým, ako vôbec začneme menovať jednotlivé parametre, je dôležité zistiť, ako často budete lehátka používať. Od toho sa bude odvíjať materiál, v ktorom si daný výrobok kúpite, nosnosť a množstvo ďalšieho.
V prípade pravidelného, každodenného používania je dobré staviť na kvalitnejšie a drahšie typy. Vydržia niekoľko rokov neustáleho používania. Vedia odolávať aj vyššej hmotnosti a výkyvom počasia.
Naopak, ak budete lehátka záhradné využívať len zriedkavo, mali by ste si vyberať lacnejšie kúsky. Nemusíte do nich investovať tak veľa.
Záhradné lehátka a ich hlavné parametre
Pri výbere záhradných lehátok je dôležité sledovať jednotlivé parametre. Niektoré sú vedľajšie, iné zase hlavné. Medzi tie najdôležitejšie sa radia:
Ďalej je potrebné pri lehátkach sledovať aj doplnkové parametre, ako napríklad:
A množstvo ďalšieho. Na kúpu jednotlivých lehátok sa tak musíte poriadne pripraviť, aby ste si nevybrali zle.
Poďme si o každom z parametrov niečo povedať.
Materiál
Jeden z najhlavnejších parametrov, ktorý je pri nakupovaní lehátok dôležité sledovať, je materiál. Ak je kvalitný, lehátko vám vydrží roky bez toho, aby ste ho menili. Nehovoriac o tom, že kvalitné a odolné lehátka sa môžu využívať na pravidelnej báze a poskytujú vysokú nosnosť.
Na trhu nájdete tri základné materiály, ktoré sa na lehátka používajú. Radia sa k nim:
Plast
Plast sa považuje za jeden z veľmi odolných materiálov. Často dokáže uniesť aj vyššiu váhu a nerobí mu problém žiadne počasie. Ak ho necháte vonku na daždi, nič sa mu nestane. Plastové záhradné lehátko sa jednoducho presúva z miesta na miesto a na trhu ho nájdete za skvelé ceny.
Na druhej strane, plast nie je tak kvalitný. Často sa po určitom preťažení láme.
Na prvý pohľad nevyzerá tak elegantne a pôsobí lacnejšie. Vhodný je len na zopár rokov. Následne ho budete musieť vymeniť.
Drevo
Drevo je najkvalitnejší materiál, v ktorom môžete lehátka kúpiť. Má krásny dizajn, je zaujímavý a každý kúsok je unikát. Lehátka pôsobia elegantne a luxusne. Hodia sa do každej záhrady a poskytujú vysoký komfort.
Nevýhoda drevených lehátok je v tom, že sú drahé a majú problém s teplotnými výkyvmi.
Dobre im nerobí ani voda. Preto si pri bazénoch musíte dávať pozor, aby ste ho príliš nezamočili.
Kov
Kov je veľmi obľúbeným materiálom. Je odolný, nerobí mu problém voda, nájdete ho vo viacerých prevedeniach a často je odľahčený. Tým pádom sa lehátka presúvajú z miesta na miesto veľmi jednoducho. Na trhu ho nájdete v príjemnej cenovej kategórií.
Nevýhodou kovu je to, že môže pôsobiť príliš minimalisticky a chladne. Je potrebné skombinovať ho tak, aby ste podporili jeho elegantný a moderný vzhľad.
Umelý ratan
V mnohých prípadoch nájdete pri bazénoch ratan, v ktorom ľudia kupujú nielen lehátka, ale taktiež stoličky či stoly. Ide o obľúbený materiál, ktorý má najbližšie k drevu. Vyzerá moderne a do záhrady sa skvelo hodí.
Aj pri ratane si však dávajte pozor na vodu. Mohla by vám robiť problémy.
Ergonómia
Na záhradnom lehátku budete pravidelne ležať. Musí byť príjemné a komfortné. Niektoré typy lehátok poskytujú vyššiu možnosť prispôsobenia, iné zas nižšiu.
Pri výbere si tento parameter všímajte. Najlepšie urobíte ak lehátko rovno vyskúšate. Vyhnite sa tak problémom s tým, že by vám nemuselo sedieť alebo by vám nebolo príliš príjemné.
Samozrejme, každé lehátko sa dá doplniť nejakou poduškou. Na druhej strane, ak nie je samotne pohodlné, ani poduška nepomôže.
Polohovateľnosť je dôležitá aj na to, že na lehátku nebudete len ležať. Budete na ňom chcieť aj sedieť, čítať knihu alebo sa rozprávať s ďalším človekom.
Rozmery
Záhradné lehátka dnes nájdete vo veľmi podobných rozmeroch. Skoro všetky sú upravené tak, aby si na ne mohol ľahnúť človek, ktorý je vysoký, a mal dostatočný komfort. Tento parameter preto nemusí byť aj taký dôležitý.
Pri výbere však naň nezabúdajte a pozrite ho. Niektoré lehátka môžu byť o niečo dlhšie alebo kratšie. Môžu vám vyhovovať viac ako nejaké iné. Optimálna dĺžka je približne 150 – 170 cm. Šírka zas do 90 cm.
Na trhu nájdete aj iné typy. Výber je na vás. Rozmery sa odvíjajú od osobných preferencií.
Nosnosť
Nosnosť je parameter, ktorý sa nedá všeobecne zadefinovať. Dôvod je ten, že sa odvíja od vás a vašej hmotnosti. Čím vyššiu nosnosť však dané lehátko má, tým lepšie. Je univerzálne a poskytuje možnosť ľahnúť si naň každému.
Vo väčšine prípadov sa nosnosť odvíja od materiálu, z ktorého je záhradné lehátko zhotovené. Drevo má najvyššiu nosnosť, plast zas najnižšiu.
Na trhu nájdete niekoľko váhových kategórií. Niektoré lehátka udržia človeka do 80 kilogramov. Tento typ však nie je tak odolný. Preto by ste sa mali poobzerať po tých, ktoré unesú aspoň 100 kíl.
Často totižto nejde len o váhu samotného človeka, ale aj o ďalšie veci.
Deti rady po lehátkach skáču alebo sa na ne hádžu. Je to nápor, ktorý musia každé aj lacné záhradné lehátka udržať.
Hmotnosť
Pri váhach ešte zostaneme. Ďalším parametrom, ktorý sa s nimi spája je celková hmotnosť lehátok. Niektoré sú ľahšie, iné sú ťažšie. Prečo vôbec pozerať na váhu?
Dopredu myslite na to, že lehátka bude nutné presúvať z miesta na miesto. To znamená, posúvať ich, prenášať ich z tieňa na slnko a naopak, alebo ich schovávať pred dažďom. Nebudú neustále na svojom mieste.
Ak si chcete byť istí, že sa s ležadlami bude dobre narábať, mali by ste si vyberať modely, ktoré nie sú príliš ťažké.
Niektoré, najčastejšie plastové modely, nájdete v hmotnosti do 5 kilogramov. Ide o veľmi nízku hmotnosť, s ktorou si poradia aj ženy.
Na druhej strane, drevené a masívne lehátka, majú často viac ako 10 kilogramov. Pri týchto modeloch je preto potrebné pozerať, či neposkytujú kolieska alebo nejaké iné funkcie, ktoré by vám pri manipulácií pomohli.
Mobilita je dôležitá a nemali by ste na ňu zabúdať. Robustné a ťažké lehátko by vám po čase mohlo robiť problémy.
Dizajn
Povedzme si pravdu, aj keď mnohí vieme, že dizajn by mal byť najmenej podstatným parametrom, často ho berieme ako úplne prvý. Na tom však nie je nič zlé.
Záhradné lehátka sú kúsky, ktoré nám budú skrášľovať a dopĺňať záhradu či okolie bazéna. Budú pútať pozornosť a mali by preto vyzerať dobre.
Plastové lehátka je potrebné doplniť peknými vankúšmi. Na prvý pohľad totižto môžu vyzerať lacno. Dobré je, ak zvolíte príjemnú bledú farbu, ktorá nemá tendenciu na slnku rýchlo vyblednúť.
Drevené lehátka sú luxusom, ktorý rozhodne poteší. Sú štýlové, masívne a perfektne doplnia každú jednu záhradu. Keď na ne dáte pekné podušky alebo vankúše, máte vyhraté.
Rovnako ako drevené, sú na tom aj ratanové lehátka. Vyzerá štýlovo a svojím dizajnom sa podobajú na drevo. Výhodou je, že ich nájdete vo viacerých farebných prevedeniach.
Presúvanie
Presúvanie lehátok sme tak trochu už spomenuli pri ich hmotnosti. Musíme sa však k nemu vrátiť, pretože ide o dôležitý parameter.
V prípade ľahkých lehátok s nízkou hmotnosťou je možné vziať ich do rúk a preniesť. Presúvať ich môžete pokojne sami bez pomoci niekoho iného.
Naopak, pri ťažkých a masívnych lehátkach s vyššou hmotnosťou sa tu vyskytuje problém. Ako ich preniesť? Práve v tomto prípade prichádzajú kolieska, ktoré celý presun zjednodušujú a urýchľujú.
Ak je lehátko príliš ťažké a neposkytuje kolieska, rozhodne vy ste ho nemali kupovať. Mohlo by vám pri presune robiť zbytočné problémy.
Funkcie
Každé záhradné lehátko má určité funkcie. Pomocou neho vám naskytne vysoký komfort a uľahčuje vím manipuláciu. Medzi najčastejšie funkcie sa radia:
Samozrejme, okrem spomenutých existujú ešte ďalšie prídavné funkcie, ktoré rozhodne stoja za to, aby ste sa po nich poobzerali. Líšia sa však lehátko od lehátka.
Uskladnenie
Skaldovanie plastových, ratanových či kovových lehátok počas zimy je jednoduché. Ak poskytujú možnosť poskladania, zložte ich a uložte na tmavé a suché miesto. Najlepšie do pivnice.
V prípade dreva je tu však menší problém. Drevo je materiál, ktorý potrebujete neustálu starostlivosť. Musíte mu ju preto dať ako počas leta, tak aj počas ostatných mesiacov.
Na to, aby sa jeho vlastnosti nezmenili, je potrebné napúšťať ho olejom a ošetrovať ho správnymi prípravkami. V miestnosti, kde drevené lehátko bude, nesmie byť vlhko. Taktiež je potrebné vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu. Drevo by mohlo poškodiť.
Správne uskladnenie je kľúčové. Ovplyvňuje kvalitu lehátok a to, koľko vám vydržia. Lehátka strávia viac času v sklade ako pri používaní. Preto im vyberte to najlepšie miesto.
Kde kúpiť?
Záhradné lehátka dnes kúpite na mnohých miestach. Často sú to obchody orientované na dom a záhradu. Veľké množstvo ľudí si však obľúbilo záhradné lehátka Tesco. Sú za skvelú cenu a poskytujú dobrú kvalitu.
Výber obchodu je na vás. Na internete taktiež nájdete rôzne e-shopy, ktoré sa lehátkami zaoberajú.
Problém pri nich môže byť ten, že si ich nemôžete skúsiť. Za pohodlné nakupovanie priamo z domu však tento risk často stojí.
Zhrnutie
Kvalitné lehátko vyzerá dobre, poskytuje vám viaceré funkcie, jednoducho sa s ním manipuluje a vám sa na ňom skvelo oddychuje. Vyberajte si také, ktoré s vami vydrží dlhý čas a nebudete ho musieť meniť už za dva roky. Výber je náročný, no ak viete, ako na to, ide to rýchlejšie, ako sa môže zdať.