Možno sa zdá, že alkohol tester je zbytočná vec, ktorú nie je potrebné mať doma. Ak ste však vodič, môže sa často zísť. Predsa len, či už ste na oslave alebo ste si večer dali nejaký alkohol, ráno je dobré zistiť, či vám v krvi ešte niečo z neho nezostalo. Inak ako testerom to, bohužiaľ, nezistíte. Ako si vybrať ten najlepší?
Ak sa v tejto tematike neorientujete, možno nebudete vedieť, že alkohol testerov je na trhu naozaj dostatok. Na slovenskom trhu nájdete rovno niekoľko značiek, ktoré predávajú rôzne modely. A síce je výrobkov veľa, nie každý je kvalitný a poskytuje úplne presný výpočet zostatkového alkoholu. V dnešnom článku nájdete nielen tipy, ako vybrať ten najlepší najlepší alkohol tester, ale taktiež päť modelov a recenzie k nim.
Obsah článku
- TOP ALKOHOL TESTERY
- Alkohol tester a jeho účel
- Typy modelov
- Elektronické testery
- Dýchacie trubičky s balónikom
- Spektrofotometrické alkohol testery
- Presnosť merania
- Špecifické parametre
- Funkcie
- Displej
- Cena
- Možnosť napájania
- Ako alkohol tester funguje?
- Jednotlivé modely alkohol testerov
- Alkohol tester Sencor SCA BA50FC
- Alkohol tester Solight 1T06
- Alkohol tester Sencor SCA BA01
- Alkohol tester Sencor SCA BA02
- Alkohol tester AL 5500
- Záver
TOP ALKOHOL TESTERY
Alkohol tester a jeho účel
Síce to znie veľmi jednoducho, v skutočnosti to tak nie je. Za účelom sa skrýva viacero vecí. Tou prvou je, či kupujete alkohol tester ako:
Podľa toho, ktorú z kategórií si vyberiete, sa odvíjajú ďalšie parametre. Ak si tester kupujete ako fyzická osoba na osobné účely, je potrebné nájsť modely v kategórií osobné použitie. Ak ako majiteľ prevádzky a chcete kontrolovať svojich zamestnancov, mali by ste staviť na profesionálnejšie prístroje.
Profesionálne prístroje taktiež poskytujú pasívne meranie. To znamená, že alkohol tester neukáže presnú hodnotu alkoholu, ale ukáže, či človek alkohol v krvi má alebo nie. V prípade, že chcete dôkazný prístroj, ktorý vám ukáže úplne presný zostatkový alkohol, budete potrebovať certifikát od Slovenskej Legálnej Metrológie.
Typy modelov
Alkohol testery si môžete vyberať aj podľa typov. Všeobecne sa delia do dvoch skupín a to na:
To, aký typ prístroja si vyberiete, výrazne rozhoduje o tom, aké je meranie presné. Toto však nie je jediné delenie, ktoré pri testeroch existuje.
Elektronické testery
Elektronické testery sa ďalej delia aj podľa použitej technológie na:
Alkohol testery s polovodičovým senzorom patria medzi tie najlacnejšie prístroje. Sú tak vhodné na osobné použitie a pre každého, kto nechce investovať príliš veľa. Zariadenia fungujú tak, že snímač sa zahreje na 300 °C, vzduch spolu s alkoholom sa premení na elektrické napätie, a prístroj tak môže vyhodnotiť množstvo alkoholu.
Problém však je, že pri nižšej cene nie je ani kvalita tak vysoká. Výsledok vie ovplyvniť veľké množstvo vecí, ako napríklad žuvačka či cigaretový dym. Dokonca, zlý výsledok môže tester podať, ak nie je batéria nabitá na 100 %.
Alkohol testery s elektrochemickým senzorom sú omnoho lepšie a z veľkej časti nahrádzajú tie s polovodičovým senzorom. Sú totižto modernejšie a ich výkon je presnejší. Cena je o niečo vyššia ako v prvom prípade, no rozhodne sa jej netreba báť. Rozdiel nie je tak veľký.
Tento model funguje tak, že zariadenie nasaje vzduch do čidla, v ktorom sa etanol premení na elektrický prúd. Následne tester určí hladinu alkoholu. Výhodou elektrotechnického senzora je najmä to, že nie je citlivý na ďalšie látky. Preto na meranie nemá vplyv takmer nič a je veľmi presné.
Dýchacie trubičky s balónikom
Dýchacie trubičky s balónikom sú dnes už skôr minulosťou a nepoužívajú sa tak často. Sú to len orientačné modely pre domáce použitie. Nie sú však úplne vhodné ani na to. Fungujú tak, že človek musí nafúknuť balónik. Tým sa zohrieva trubička a dochádza k meraniu prítomnosti alkoholu. Metóda je veľmi orientačná.
Mnohí vodiči tieto modely však kupujú najmä kvôli nízkej cene. Ak potrebujete model, ktorý vám len naznačí, či alkohol v tele máte alebo nie, úplne vám tento postačí.
Tento typ testerov sa ďalej delí podľa frekvencie použitia na:
Pri týchto podmodeloch asi nemusíme hovoriť nič. Ide o to, či sú vhodné len na jedno použitie alebo na viac.
Spektrofotometrické alkohol testery
Spektrofotometrické alkohol testery sú tie najspoľahlivejšie, no taktiež najdrahšie. Na výpočet zostatkového alkoholu sa využíva metóda absorpcie elektromagnetického žiarenia v infračervenom spektre.
Na bežné, osobné používanie sú celkom zbytočné. Využívajú sa skôr pri profesionálnom meraní. Doma by ste mali zbytočne profesionálny a drahý výrobok, pretože pred sadnutím za volant vám stačí vedieť, či alkohol v krvi máte alebo nie.
Presnosť merania
Ohľadom presnosti merania sme niečo hovorili už predtým. Je však dobré spomenúť si ju ešte raz. Tento parameter je totižto veľmi dôležitý na to, aby ste vedeli, koľko percent alkoholu v krvi ešte máte.
Pri alkohol testeroch sa väčšinou alkohol uvádza v percentách so znakom plus a mínus. Je to teda orientačné číslo. Najčastejšie ide o čísla +/- 5 % alebo +/-10 %. Je však dobré vedieť, že žiadny alkohol tester nie je úplne presný. Výsledky, ktoré vám aj ten najlepší ukáže, sú len orientačné. Na osobné využitie to však často stačí.
Vráťme sa však ešte na chvíľku k spomínaným číslam:
Pri každom testeri myslite na dve označenia a to na rozlíšenie a presnosť. Kým presnosť udáva už samotný, presný výsledok, rozlíšenie je počet desatinných miest, ktoré vám tester poskytuje. Pri rozlíšení tak nejde o žiadnu presnosť, ale len o to, aké dlhé číslo vám tester vie ukázať. Nijako neovplyvňuje presnosť alebo spoľahlivosť daného výrobku. Prvé číslo za desatinnou čiarkou je najdôležitejšie.
Špecifické parametre
Pri výbere alkohol testera je dobré vedieť aj nejaké špecifické parametre. Podľa nich vyberiete ten najlepší model.
Týmito parametrami sú:
Spoľahlivosť je úzko spojená s presnosťou. Znamená to to, že ak vám raz alkohol tester ukáže nulu, v krvi naozaj nemôže byť žiaden alkohol. V skutočnosti však platí to, že alkohol testery nie sú úplne presné. Niektoré môžu ukázať nulu, aj keď je alkohol v krvi alebo v dychu prítomný.
Čím je spoľahlivosť vyššia, tým viac sa môžete na svoj prístroj spoľahnúť.
Následne ide o stabilitu. Tá sa odvíja od spoľahlivosti. Stabilita znamená to, že prístroj nameria za rovnakých okolností vždy rovnaké hodnoty. Nemôže sa stať, že raz nameriate jednu hodnotu a o chvíľu zas diametrálne odlišnú. Čísla môžu jemne kolísať, no nie o veľa.
Kalibrovanosť je veľmi dôležitá. Svoj alkohol tester musíte pravidelne kalibrovať. Dobré je vedieť, že nie každý model túto možnosť poskytuje. Pred kúpou si zistite, či je to možné a za akých podmienok. Platnosť kalibrácie je väčšinou na jeden rok. Následne sa intervaly ďalších kalibrácií môžu model od modelu výrazne líšiť.
Kalibrácia sa robí podľa pokynov na obale alebo v príručke. Každý model má iný postup a iné podmienky, ako na to.
Funkcie
Každý tester má určité výhody. Tie vás môžu presvedčiť k tomu, aby ste si práve daný model kúpili. Je to však pomerne zbytočné, pretože najdôležitejšou funkciou je meranie zostatkového alkoholu v krvi. Najprv sa pozerajte na výkon pri tejto funkcií. Ak je pri testeri zastúpená správne, následne sa pokojne presuňte ďalej a sledujte aj ďalšie výhody.
Medzi ďalšie zaujímavé funkcie, ktoré sú celkom dobre využiteľné, sa radia:
V prípade, že máte záujem o archiváciu nameraných hodnôt, interná pamäť by mala byť dostatočne veľká. Hodí sa najmä pri kontrole väčšieho počtu osôb.
Zvuková signalizácia vie upozorniť na zbytkový alkohol v krvi, slabú batériu alebo pred vypnutím. Je to však len niečo ako „doplnok“. Aj bez signalizácie vie tester fungovať dobre.
No a automatické vypnutie je taktiež veľmi praktické. Postará sa o to, aby sa tester po uplynutí určitého časového intervalu sám automaticky vypol. Šetrí sa tak batéria.
Displej
Typ displeja je síce menej dôležitým parametrom, no nemalo by sa naň zabúdať. V súčasnosti nájdete na trhu dva hlavné druhy a to:
LED displej poskytuje kvalitnejší a výraznejší výsledok. Spotrebuje však aj dosť energie.
LCD displej je univerzálnejší a taký bežnejší. Nespotrebuje toľko energie a poskytuje veľa ďalších informácií.
Cena
Pre mnohých je práve cena dôležitým parametrom. Niet sa ani čomu čudovať. Niektoré testery sú drahé, iné lacné, no nekvalitné. A práve preto je potrebné vybrať si zlatú strednú cestu. Snažte sa vyberať alkohol testery podľa recenzií ostatných ľudí. Taktiež pozerajte na ich špecifiká a parametre.
Je úplne zbytočné, aby ste si na svoje bežné použitie kúpili spektrofotometrické alkohol testery. Je to profesionálny drahý typ. Na druhej strane, dýchacie trubičky s balónikom sú veľmi nepresné a často neposkytnú správny výsledok.
Možnosť napájania
Alkohol testery zvyčajne poskytujú dva zdroje energie a to:
To, aký typ si vyberiete je na vás. Mnohí však zvolia prvý variant. Je praktickejší, pretože batérie nemusíte stále kupovať. Stačí, keď máte jednu a tú následne dobíjate.
Pri dobíjacej batérií to funguje veľmi podobne ako pri mobile. Tester jednoducho zapojíte do elektrickej energie a necháte ho nabiť.
Ako alkohol tester funguje?
Nie každý tuší, ako taký alkohol tester funguje. Pri jeho používaní by ste sa mali riadiť niekoľkými pravidlami a to:
Jednotlivé modely alkohol testerov
Ako sme spomínali vyššie, máme pre vás päť modelov alkohol testerov a krátke recenzie k nim. Ide o modely:
Alkohol tester Sencor SCA BA50FC
Tento tester je veľmi obľúbený najmä vďaka tomu, že je za príjemnú cenu. Ako sa však hovorí, aj za za málo peňazí poskytne dostatok muziky. Pomocou neho totižto získate spoľahlivé meranie za každých okolností. Ide o elektrochemický typ, čiže je to jeden z pomerne nových typov.
Tento model disponuje LCD displejom, zvukovou signalizáciou, automatickým vypnutím a taktiež internou pamäťou. Jeho hmotnosť je len 82 g a vďaka kompaktným rozmerom ho môžete mať so sebou takmer všade.
Alkohol tester Solight 1T06
Vo veľmi podobnej cenovej kategórií ako predchádzajúci model, sa nachádza aj model Solight 1T06. Ide o profesionálny tester s presným senzorom technológie Fuel Cell. Pomocou tohto alkohol testera získate spoľahlivé meranie.
Model disponuje automatickým vypnutím po 30 sekundách nečinnosti, veľký LCD displej s tromi desatinnými miestami a podsvietením, a krátku dĺžku merania, len 5 – 7 sekúnd.
Alkohol tester Sencor SCA BA01
V tomto prípade ide o alkohol tester vhodný len pre domáce použitie. Je ideálny pre vodičov, ktorí nepotrebujú presné čísla a stačí im len vedieť, či v krvi zostatkový alkohol majú alebo nie.
Ide teda o orientačný alkohol tester. Ide o typ dýchacích trubičiek s balónikom. Dá sa povedať, že je to zastaraná verzia a dnes za túto cenu nájdete lepšie výrobky.
Model disponuje digitálnym LCD displejom s dvojfarebným podsvietením. Má jednoduché ovládanie pomocou jedného tlačidla. Nechýba ani akustická a grafická signalizácia.
Alkohol tester Sencor SCA BA02
Ako už z názvu môžete vyčítať, ide o novší model alkohol testeru Sencor SCA BA01. Tento model je o niečo lepší. Poskytuje presnejšie meranie ako jeho predchodca. Je o pár eur drahší, no rozhodne poskytuje lepší výkon.
Dokáže správne odhaliť množstvo alkoholu v rozmedzí od 0,2 do 1,5 promile. Stále však slúži len k orientačnému zobrazeniu.
V prípade, že hľadáte lepší model, by ste mali siahnuť po novších a iných typoch. Rozhodne ich nájdete.
Alkohol tester AL 5500
Alkohol tester AL 5500 je veľmi obľúbeným modelom za príjemnú cenu.
Patrí do skupiny polovodičových testerov. Je to teda nižšia miera spoľahlivosti ako pri modeloch s elektrochemickým senzorom.
Výsledok môže byť ovplyvnený napríklad cigaretovým dymom, žuvačkou alebo slabou batériou. Dávajte si teda na to pozor.
Toto zariadenie musíte omnoho viac kalibrovať, no aj napriek tomu stojí za to.
Tester disponuje automatickým vypnutím, zvukovou signalizáciou a LCD displejom. Taktiež má krátku dobu merania. Chýba mu jedine interná pamäť.
Záver
Alkohol tester síce vyzerá ako nepotrebná vec, no opak je pravdou. Vždy je dobré vedieť, ako ste na tom po noci plnej osláv či alkoholu. Ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám alebo niečomu horšiemu, čo by sa mohlo stať, zainvestujte do kvalitného testera aj vy.