Kúpite si nové biele tričko a po pár opratiach stráca svoju farbu a je zašednuté? Alebo sa vám ho podarilo oprať s červenou blúzkou a sfarbilo sa do ružova? Nestrácajte hlavu. My vám poradíme, ako vybieliť prádlo rýchlo a lacno!
Dnešný trh a vaša domácnosť ponúka niekoľko dostupných užitočných prípravkov, ktoré vám pomôžu získať naspäť žiarivú bielu farbu vašich záclon a bielych tričiek. Na bielenie dnes viete využiť viacero bieliacich prostriedkov, dokonca niektoré z nich používate aj bežne vo vašej domácnosti.
Obsah článku
Na čo si dať pri bielení prádla pozor?
Ak sa teda už rozhodnete pre rázny krok vrátiť vašej zažltnutej bielizni žiarivý nádych, určite v procese bielenia nepridávajte do prania bežné Savo. Pretože hoci je Savo známe svojimi bieliacimi účinkami, na druhej strane vám dokáže výrazne poškodiť štruktúru vlákien na vašom oblečení. A to až tak, že sa vám môže vaše obľúbené tričko jednoducho rozpadnúť.
Rovnako by ste pri praní bieleho prádla nemali zabúdať na to, že biela bielizeň by sa mala prať minimálne na 60 °C. Ak si neviete rady, skvelou nápovedou vám budú pracie symboly, ktoré vám poradia akú starostlivosť vaše obľúbené oblečenie potrebuje.
Aké sú ďalšie tipy a rady pri bielení zašednutej bielizne:
- nelejte chlórové bielidlo alebo peroxid vodíka v plnej sile do práčky naplnenej oblečením, najprv ho zrieďte s vodou,
- pri každom odeve si prečítajte a dodržiavajte pokyny na ošetrovanie a starostlivosť o textílie pri používaní bielidla,
- ak čistíte bielidlom vrstvený odev, nezabúdajte, že bielite len tú vrstvu, ktorú potrebujete rozjasniť.
Aké sú vhodné prípravky na bielenie prádla?
Ak sa rozhodnete vybieliť si doma prádlo, nemusíte hneď utekať do drogérie. Väčšinu dostupných prípravkov nájdete aj u vás v domácnosti. Ak vám však nezaberajú domáce vychytávky, v najbližšej drogérií nájdete celú radu bieliacich prostriedkov na prádlo.
Pri bielení však myslite na to, že nie je dôležité len prádlo vybieliť a vrátiť mu zašlý lesk, ale aj uchrániť oblečenie od poškodenia bieliacimi látkami. Z tohto dôvodu sa odporúča vybieliť prádlo skôr šetrnejším spôsobom, ako hneď siahnuť po najagresívnejších bieliacich prostriedkoch.
Domáce prostriedky na bielenie
Bielenie pomocou soli
Soľ je dostupná a veľmi vďačná potravina, ktorá sa vám doma naozaj zíde. V prípade bielenia bielizne ide o jeden z najtradičnejších a najšetrnejších spôsobov bielenia prádla. Tento spôsob bielenia používali aj vaše babičky, aby vybielili svoje zašednuté spodné prádlo či oblečenie.
Postup:
Do nádoby s teplou čistou vodou nasypte pomer 1 až 2 lyžíc soli na 3 litre vody. Následne si vytvorte bieliaci soľný roztok, do ktorého ponoríte oblečenie a necháte ho pôsobiť 3 až 5 hodín. Následne prádlo operte bežným spôsobom v práčke.
Bielenie octom
Ocot je skvelý prírodný čistiaci prostriedok, ktorý šetrne odstraňuje fľaky a dezinfikuje. V rámci bielenia prádla sa dá použiť viacerými spôsobmi.
Postup:
V prvom kroku môžete ponoriť oblečenie do roztoku vody s octom na 30 minút alebo pridajte ½ pohára octu namiesto aviváže do prania. Takto pridaný ocot vám nielen vybieli prádlo, ale vám ho rovno aj vydezinfikuje.
A hoci je ocot známy svojou arómou, zápachu octu sa v tomto prípade báť nemusíte. Pretože po vysušení oblečenia vám tento zápach octu z prádla vyprchá.
Bielenie citrónom
Možno by ste to nepovedali, ale obyčajný citrón či koncentrát kyseliny citrónovej má skvelé bieliace účinky.
Postup:
Zašednutú bielizeň nechajte pár hodín namočenú v lavóre s horúcou vodou, do ktorej pridáte citrón nakrájaný na plátky. Takto namočenú bielizeň dôkladne vyperte v práčke.
Ak však máte málo času a nechce sa vám čakať, pred praním pridajte asi 100 ml citrónovej šťavy rovno do bubna k bielizni a dajte bielizeň oprať.
Bielenie práškom do pečiva
Doteraz ste prášok do pečiva možno používali len na pečenie, teraz s ním môžete aj smelo vybieliť vašu zašlú bielizeň.
Postup:
Do nádoby s 1 litrom vody nasypte 1 balenia prášku do pečiva. Následne ponorte vaše oblečenie do tejto zmesi a nechajte pôsobiť. V ďalšom kroku prádlo klasicky vyperte v pracom prášku určenom na pranie bieleho prádla.
Vychytávky nie biele prádla z drogérie
Bielidlo
Okrem bežne dostupných domácich prostriedkov na bielenie prádla existujú aj špeciálne prípravky, ktoré vám pomôžu vaše prádlo vybieliť. Jedným z nich je aj bielidlo.
Bielidlo patrí do skupiny oxidačných činidiel. To znamená, že pri kontakte s určitými škvrnami a niekedy aj farbami na oblečení spôsobuje chemickú reakciu nazývanú oxidácia.
Ako často čistiť bielidlom?
Bielenie bielidlom nie je s presnosťou obmedzené, ak používate správne bielidlo na správnu bielizeň či látku. To znamená, že pri bielení nebudete chcieť oblečenie prebieliť, a to najmä drsnejším chlórovým bielidlom.
A hoci nie je bielenie prádla s bielidlom obmedzené, opakované používanie chlórového bielidla môže oslabiť celulózové alebo bavlnené, ramie či ľanové vlákna a spôsobiť ich zožltnutie.
Žlčové mydlo
Ak máte pred bielidlom rešpekt, na domáce bielenie vášho oblečenia môžete použiť napríklad aj prírodné žlčové mydlo.
Žlčové mydlo je známe pre svoju špeciálnu prísadu, ktorou je hovädzia žlč. Táto žlč obsahuje zlúčeniny emulgujúce tuky a pomáhajúce s rozpúšťaním aj odolných škvŕn a nečistôt.
Postup:
Navlhčite oblečenie a následne na fľaky naneste žlčové mydlo. Nechajte pár minút pôsobiť a bielizeň vyperte v práčke s použitím pracieho prostriedku určeného na biele prádlo.
Odfarbovač
Ak sa vám podarilo vaše oblečenie omylom zafarbiť, nezúfajte. Aj na tieto situácie existuje riešenie. Je ním odfarbovač.
Postup:
Pri odfarbovači vysypte obsah vrecúška do 6 litrov horúcej vody a nechajte pôsobiť 4 až 24 hodín. Toto pôsobenie záleží od stupňa zafarbenia vášho oblečenia. Následne takto namočené prádlo iba prepláchnite vodou a dajte vyprať bežným spôsobom.
Peroxid vodíka
Peroxid vodíka je silný prírodný bieliaci produkt, ktorý môžete použiť ako účinné bielidlo bez chlóru. Pomôže vám odstrániť aj odolné škvrny, ako napríklad fľaky od potu v podpazuší.
Postup:
Pridajte ½ šálky 3% peroxidu vodíka do svojho obľúbeného prostriedku na pranie a aplikujte zmes na škvrnu. Následne oblečenie operte v práčke.
Tip od nás: Nakoľko farbivá používané v textíliách sú častokrát menej odolné voči vysokým teplotám, odporúčame preto pri každom praní používať obrúsky pohlcujúce farbu. Tento obrúsok zachytí všetky uvoľnené farby a oblečenie sa vám tak zbytočne nezafarbí.
Aká by mala byť preventívna ochrana vášho oblečenia pred zašednutím?
Je známe, že biele textílie častým praním pri nízkych teplotách a vplyvom vápenatých usadenín v lúhovej vode postupne zošednú. Rovnako je to aj pri dlhom ležaní prádla vo vode či sušení na slnku.
Čo by ste teda mali robiť, aby ste sa týmto a podobným situáciám, ktoré ničia prádlo vyhli?
- Biele prádlo perte vždy zvlášť
- Na pranie bielej bielizne používajte špeciálny prací prostriedok na biele prádlo
- Na biele prádla používajte primárne tekuté pracie prostriedky
- Ak nie je na štítku uvedené inak, biele prádlo vždy perte na vyšších teplotách
- Dôležité je pravidelne čistiť práčku od nečistôt, ktoré sa v práčke zdržujú