Ako uvariť ryžu – Tento návod vám pomôže!

Jednou z najpopulárnejších potravín na svete je ryža, ktorá už dávno nie je obľúbenou len vo východných krajinách, odkiaľ pochádza.

Ryžu si obľúbili aj Slováci, ktorí ju kombinujú do veľkého množstva jedál.

Ako však uvariť ryžu tak, aby dokonale vynikla jej chuť? Na to vám odpovieme v dnešnom článku.

Aké druhy ryže poznáme?

Na svete existuje veľké množstvo rôznych druhov ryže, ktoré sa odlišujú aj podľa toho, na akom mieste rastú.  Ak by sme to však mali brať všeobecne, poznáme sedem základných a zdravých druhov ryže, ktoré môžete použiť ako prílohu k mäsu či zelenine.

Guľatozrnná ryža

Prvým typom je klasická guľatozrnná ryža, ktorú nájdete v každom bežnom obchode s potravinami. Ide o vláčnu a lepkavejšiu ryžu, ktorá sa podľa starých čínskych receptúr odporúča konzumovať najmä v chladnejších mesiacoch.

Dlhozrnná ryža

Ďalšou typickou ryžou je takzvaná dlhozrnná, ktorú taktiež viete kúpiť v každom obchode. Oproti guľatozrnnej ostáva po uvarení viac sypká a tvrdšia.  Odporúča sa konzumovať najmä v letných mesiacoch .

Basmati ryža

Tento typ ryže si posledné roky podmanil celý svet. Je to najmä kvôli jej aromatickej vôni a skvelej chuti.  Basmati patrí určite medzi najkvalitnejšie druhy ryže. Pochádza zo severnej Indie a Pakistanu a niektorí o nej hovoria ako o “princeznej” medzi ryžami.

Jazmínová ryža

Aromatický druh ryže je aj tá jazmínová, ktorá svojou vôňou niektorým pripomína kvetiny. Oproti ostatným vyniká aj rýchlosťou jej prípravy. Jazmínovú ryžu a ryžu Basmati by sme mohli pomenovať ako akési dvojičky, len s tým rozdielom, že prvá menovaná má lepšiu konzistenciu.

jazmínová ryžaRyža Arborio

Jedným z najšpeciálnejších druhov ryže je takzvaná ryža Arborio, ktorá sa výlučne používa na talianske rizotá.

Ako jediná ryža zo všetkých druhov ryže sa nemusí oplachovať, a hneď po uvarení má vďaka svojej schopnosti naviazať na seba vodu veľmi lepkavú konzistenciu. Patrí medzi najchutnejšie ryže.

Červená ryža

Červená ryža patrí do skupiny celozrnných druhov ryže. Vyniká najmä svojou orechovou chuťou, ale taktiež aj dlhou dobou varenia.

Po dovarení sa však jej farba stáva mimoriadne výraznou a v kombinácii s inými druhmi ryže či v šalátoch vyzerá naozaj úžasne.

Na Slovensku však nie je nejako zvlášť rozšírená a stretnete sa s ňou pravdepodobne len v tých vyberanejších reštauráciách.

Čierna ryža

Je dosť možné, že o čiernej ryži mnohí z vás doteraz ešte ani nepočuli.

Prezývajú ju taktiež vodná ryža a konzumovali ju najmä Indiáni, ktorí ju taktiež ako jediní na svete zbierajú. Je oveľa zdravšia a nutrične bohatšia ako klasická ryža, ktorú poznáme, čomu zodpovedá aj jej vyššia cena.

Ako správne uvariť dokonalú ryžu?

Správne uvariť ryžu nie je vôbec náročné a ide o celkom logický proces, ktorý je potrebné len správne pochopiť.

Varenie tejto pochutiny pozostáva z niekoľkých základných krokov.

1. Odmeranie správneho množstva a opláchnutie

Absolútnym základom pri varení ryže je odmeranie si správneho množstva, ktoré chceme uvariť. Následne ryžu dôkladne prepláchnite.

Práve vďaka tomu sa totiž ryža zbaví nadbytočného množstva škrobu a stane sa menej lepkavou. Ryžu by ste mali preplachovať dovtedy, kým sa voda nestane absolútne čírou.

2. Varenie

Po týchto krokoch prichádza na rad samotné varenie. Postup je mimoriadne jednoduchý. Prepláchnutú ryžu vysypte do hrnca, pridajte dvakrát toľko vody a štipku soli.  

Následne ju zamiešajte a počkajte, kým sa ryža dostane do bodu varu. Potom teplotu znížte a hrniec zakryte prikrývkou.

3. Dôležitý je najnižší stupeň

Mimoriadne dôležitým krokom je nevariť ryžu na tom najvyššom stupni. Ľahko by sa vám totiž mohlo stať, že vám ryža prihorí a prilepí sa o spodok hrnca.

Celé varenie trvá nejakých 10 až 15 minút. Taktiež veľmi záleží na tom, aký typ ryže varíte. Tie špeciálnejšie ryže, o ktorých sme písali vyššie sa často varia aj 40 minút.

Začnite ryžu kombinovať

To najlepšie, čo môžete s ryžou ako s potravinou urobiť, je začať ju rôzne kombinovať. Najlepšie je kombinovať viacero druhov ryže.

Okrem prenikavej a zaujímavej chuti a arómy obohatíte svoje telo o ďalšie minerály a vitamíny, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu.

varená ryžaVarenie ryže v ryžovare

Mimoriadne jednoduchý spôsob, ako si uvariť doma dokonalú ryžu, je pomocou takzvaného ryžovaru alebo ryžového tlakového hrnca.

Tento typ špeciálneho hrnca je vybavený termostatom a prakticky celý systém fungovania je postavený na báze varenia v pare.

Vďaka tomuto štýlu varenia si samotné potraviny zachovajú oveľa viac minerálov a vitamínov, čím sa stavajú zdravšími.

Príprava ryže v tomto hrnci je mimoriadne jednoduchá. Stačí len pomocou odmerky nabrať potrebné množstvo ryže, pridať vodu a stlačiť gombík.

 

O všetko ostatné sa už postará tento moderný kuchynský prístroj, ktorý uľahčí prácu nejdenej gazdinke.

Ak sa bojíte, že by sa vám ryža mohla pripáliť, tak určite nemajte strach, keďže ryžovar si celý priebeh varenia plne automaticky reguluje sám.

Na záver nezabudnite hrniec alebo ryžovař poriadne vyčistiť, dávajte si taktiež pozor, aby vám ryža v hrnci neprihorela. Čistiť pripálený hrniec nie je žiadna sranda.

Ako vylepšiť svoju ryžu?

Ryža ako potravina sama o sebe nie je zas príliš lákavá a vždy je dôležité ju s niečím skombinovať, aby ste jej dodali potrebnú vôňu a chuť a stala sa z nej pre vás tá najlepšia príloha.

Prinášame vám niekoľko vylepšení, ktoré môžu posunúť vašu ryžu na vyššiu úroveň.

  • Používajte rôzne koreniny pre sfarbenie ryže a dodanie dokonalej vône.
  • Ako podklad pri varení môžete použiť cibuľku či cesnak na masle.
  • Alternatívou vody sa môže stať aj kurací vývar, ktorý dodá ryži veľmi príjemnú chuť.
  • Ak chcete dodať svojej ryži arómu, nebojte sa ju podliať troškou červeného vína.

Recept: Ryža so zeleninou a vňaťou

Na záver sme si pre vás pripravili recept na veľmi rýchly obed či večeru, ktorú určite zvládne každý.

varená ryža so zeleninou a šunkou

Na prípravu ryže so zeleninou a vňaťou budeme potrebovať:

Ingrediencie:

  • 1ks paprika žltá
  • ¼ ks cesnak
  • 1 ks cibuľa
  • 150 g hnedých šampiňónov
  • 100 g zelenej fazuľky
  • 200g cherry paradajok
  • ½ ks citrón
  • 25 g kešu orechov
  • 150 g Basmati ryže
  • 500 ml zeleninového vývaru
  • 2,5 PL olivového oleja
  • 1,5 ČL mletej papriky
  • 0,5 ČL mletej kurkurmy
  • mleté čierne korenie
  • soľ
  • 100 g gréckeho jogurtu

Postup:

  • Na panvici pražíme na suchý spôsob kešu orechy až dovtedy, kým nezačnú voňať. Takto opražené orechy odložíme nabok.
  • Na panvicu dáme lyžicu oleja a opražíme na ňom hnedé šampiňóny. Po opražení ich z panvice vyberieme.
  • Do panvice dáme zvyšný olej, nakrájanú cibuľku a opražíme ju dohneda. Následne pridáme papriku, fazuľky a na polovicu prekrojené cherry paradajky. Pražíme asi 5 minút
  • Pridáme cesnak, kurkumu, mletú papriku a pražíme asi 3 minúty. Potom pridáme  ryžu s nakrájanými petržlenovými lístkami. V panvici všetko miešame až dovtedy, kým ryža neabsorbuje všetok olej.
  • Keď máme ryžu hotovú, všetko zalejeme vývarom. Pridáme šampiňóny a pod pokrievkou varíme asi 15 minút.
  • Po 15 minútach máme jedlo hotové a pripravené naložiť na tanier. Tam si ho môžete dochutiť kešu orechmi a zvyšnou vňatkou. Ideálne je toto jedlo podávať s gréckym jogurtom, ktorý si dáme na ryžu. Podľa chuti pokvapkáme šťavou z citróna.
4/5 - (4 votes)