Mnohokrát sa zdá, že kotol kúri na plný výkon, no aj tak je v byte zima.
V drvivej väčšine prípadov je to spôsobené tým, že vlastník domu podcenil prípravu na vykurovaciu sezónu a neodvzdušnil radiátory v byte alebo dome.
Názory na riešenie tohto jednoduchého problému sa veľmi rôznia, ako sa dá zistiť aj sledovaním internetových diskusií.
Obsah článku
Ako odvzdušniť radiátor – bezproblémová klasika
Pri moderných vykurovacích sústavách sa automaticky počíta s inštaláciou odvzdušňovacích ventilov.
Platí tu jediné jednoduché pravidlo: stačí ventil otvoriť a počkať, až z radiátorov prestane unikať vzduch.
Tým by malo byť všetko vyriešené.
V teórii je to ozaj veľmi jednoduché, avšak praktické prevedenie je spojené s mnohými rozpormi.
Jedni tvrdia, že najlepšie je dopredu otvoriť všetky termostatické ventily a odvzdušňovať vo fáze, kedy kotol kúri (a čerpadlo je v behu), takže automaticky „vytlačí“ všetky vzduchové bubliny. Iní tvrdia absolútny opak a tvrdohlavo si stoja za svojim.
Kto má teda pravdu? Poďme sa pozrieť, čo nám poradí odborník.
Studený radiátor – Tipy a triky
Zaujímavý a užitočný tip prináša Peter Synek z firmy Enviros, jednej z najvýznamnejších konzultačných spoločností v oblasti poskytovania energetických a environmentálnych služieb, a to zo svojej vlastnej skúsenosti:
„Odvzdušnenie radiátorov vykonávam pravidelne na začiatku vykurovacej sezóny a nepravidelne len v prípadoch, keď niektorý z radiátorov nekúri celý.
Pred samotným vykonávaním odvzdušnenia skontrolujem tlak vody vo vykurovacej sústave a pripúšťam doplňovaciu vodu, kým tlak v sústave neprekročí o cca 50% predpísaný prevádzkový tlak.
Potom odvzdušňujem postupne jednotlivé radiátory, a to tak, že začínam s tými najnižšie a končím s tými najvyššie položenými – všetky mám vybavené odvzdušňovacími ventilmi. “
Do tohto okamihu sa táto rada zhoduje s väčšinou ponúkaných receptov (ide o to, či mať termostatické ventily zatvorené, či otvorené).
Ďalší postup odporúčame v prípade ťažkostí vyskúšať na vlastnej koži:
Pred odvzdušnením radiátora úplne uzavrite termostatický ventil a potom pootvorte odvzdušňovací ventil, pričom voda zo spiatočky postupne vytláča vzduch z radiátora potiaľ, až z odvzdušňovacieho ventilu odchádza len voda.
Potom uzavrite odvzdušňovací ventil radiátora a nastavte termostatický ventil na požadovanú polohu.
Takto postupne odvzdušnite všetky radiátory v dome alebo byte a ihneď dopustite (prípadne vypusťte) vodu do sústavy tak, aby tlak v sústave bol v medziach predpísaného tlaku vody.
Možné problémy s kúrenármi
Táto skúsenosť môže byť zaujímavá pre všetkých, ktorí majú problém napríklad s tým, že odvzdušnia klasicky bez akéhokoľvek systému postupne všetky radiátory, no aj napriek tomu je niektorý z nich stále čiastočne studený.
Ide o nepríjemný problém.
Podľa kúrenárov môže mať niekoľko príčin: „Najväčšie problémy majú pravdepodobne ľudia, ktorí majú nový dom a kúrenie je ešte len prvý rok v prevádzke.
Pri napúšťaní sa voda víri a absorbuje veľa vzduchových bublín. Trvá potom aj niekoľko týždňov, než sa vzduch dostane z vody von, “ hovorí odborník z kúrenárske firmy Armat.
Podľa neho je problém aj v tom, že si mnohí kúrenári nerobia ťažkú hlavu s tým, aby celú sústavu poriadne vyspádovali.
„Napríklad tam, kde sa rozvody vedú pod podlahou, sa často stáva, že po ceste od kotla vznikajú hrče, v ktorých sa drží vzduch, ktorý sa dostane do systému vplyvom miniatúrnych netesností.
Takže aj v situácii, keď už je sústava usadená, vzduch typicky zostáva práve v týchto miestach.
Nestačí potom teleso kúrenia odvzdušňovať len do chvíle, kedy z ventilov začne prúdiť voda.
Celý proces je potrebné vykonať opakovane napríklad po hodine. Niekedy aj na druhý deň, kým nemá človek istotu, že čerpadlo naozaj prečerpalo všetku vodu v systéme, „upozorňuje.
To môže platiť aj u systémov v činžiakoch a panelových domoch.
Odvzdušnenie radiátorov v paneláku je ale predsa len lepšie zveriť špecialistom.
Vykurovacie systémy v takýchto objektoch bývajú často v zanedbanom stave a odvzdušňovacie ventily bývajú len v horných poschodiach.
Ak si chcete vyskúšať odvzdušnenie radiátora sami, odporúčame vám tento článok plný praktických rád.
Radiátor nehreje celý?
Môže sa však stať, že ste použili všetky navrhované metódy, logika vám hovorí, že v systéme už naozaj nemohol zostať žiadny vzduch, no aj napriek tomu niektorý z radiátorov kúri len v hornej časti.
Potom už nezostáva nič iné než zavolať odbornú firmu.
Vyprojektovať správne celú vykurovaciu sústavu totiž nie je jednoduché a robí sa to vždy pre celý objekt.
Niekedy pritom ale môže dôjsť k chybám hneď z niekoľkých dôvodov.
Niečo môže mať na svedomí aj nízka úroveň profesionality remeselníkov.
Pre nich často projekt kúrenia znamená len veľmi hrubé vodítko a počítačovo spracovaným projektom opovrhnú.
Skúseným kúrenárom to môže niekedy vyjsť ale všeobecne to má skôr negatívne následky pre vykurovaciu sústavu.
Niekedy sa problém môže objaviť aj v situácii, keď je vykurovacia sústava vypočítaná a nainštalovaná správne ale postupom času došlo napríklad k zatepleniu domu.
Potom je potrebné znovu vykonať vyváženie vykurovacej sústavy – to už ale opäť patrí do kompetencie skutočných špecialistov.