Aké varianty ukrýva ohrev vody pomocou bojlera?

Zásobníkový ohrievač vody alebo „ľudovo“ bojler zväčša nachádzame v rodinných domoch. A aj keď ani niektoré byty nie sú výnimkou, ostaneme teraz pri rodinných domoch. Staviate dom a budete mať ohrev vody riešený bojlerom? V tom prípade vás čaká viacero rozhodnutí.

Centrálne alebo decentrálne zásobovanie?

V prvom rade sa musíte rozhodnúť medzi centrálnym alebo decentrálnym zásobovaním teplou vodou. Aký je medzi nimi rozdiel? Pri centrálnom zásobovaní je dom zásobovaný z jedného miesta, napr. z väčšieho bojlera Tatramat v pivnici. Ide tak o priestorovo nenáročné riešenie, ktoré však má nevýhodu v podobe tepelných strát potrubia.

Pri decentrálnom zásobovaní má každé „odberné miesto“, napr. kúpeľňa na dolnom a kúpeľňa na hornom poschodí v prípade dvojposchodových montovaných domov, vlastný bojler. Takéto riešenie je presný opak predchádzajúceho: jeho výhoda spočíva v minimálnych tepelných stratách a nevýhodou je, že ide o priestorovo náročnejšie riešenie.

Aká bude vzdialenosť?

Na predchádzajúci bod nadväzuje vzdialenosť bojlera od „odberného miesta“. Aj keď zjednodušene platí, že čím bližšie, tým lepšie, aby boli čo najmenšie tepelné straty, treba pamätať aj na bezpečnostné normy.

Vertikálny alebo horizontálny bojler?

Napokon tu máme ešte voľbu medzi vertikálnym a horizontálnym bojlerom. Vertikálne bojlery majú nižšie tepelné straty, vďaka čomu sú efektívnejšie, ale sú tiež priestorovo náročnejšie. Horizontálne bojlery sú menej efektívne, ale aj menej náročné na priestor a pomerne ľahko sa aj v prípade potreby skrývajú.

Tip na záver: bez ohľadu na to, pre ktoré z možných riešení sa rozhodnete, nezabudnite na dobrú tepelnú izoláciu potrubia. Tá je dôležitá pre dosiahnutie čo najväčšej efektivity pri „distribúcii“ teplej vody naprieč vašim domom.

Zdroj obrázka:

Autor: grustock / freepik.com

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.